Kenevir Yağının Faydaları Zararları Kullanımı

0
1137
Okunma

Fırsat buldukça bitkisel yağların faydaları ve kullanımı hakkında bilgiler vermeye çalışıyorum. Bu yazımızda da bir başka özel yağ olan kenevir yağı hakkında bilgiler vermek istiyorum.

Şimdi vakit kaybetmeden kenevir yağının faydaları, zararları, yan etkileri nedir, ne işe yarar  ve neye iyi gelir beraber okuyalım.

Kenevir Yağı Nedir? Kenevir yağı kenevir bitkisinden çıkartılan yoğun, yapışkan ve reçineli bir maddedir. Belirli ülkelerde marihuananın yasal hale getirilme çabaları dolayısıyla son yıllarda çok popüler oldu. Cannabidiol (CBD) ve tetrahidrokannabinol (THC) kullanmanın sağlık açısından birçok faydası vardır. Kenevir ağacının reçinesinden çıkarılmaktadır ve marihuana olarak bilinir.

Kenevir Yağı Nasıl Çıkarılır? Kenevir yağı elde etmek için, çözücü bir ekstraksiyon gereklidir ve 3-5 gram yağ üretimi için 30 gram kadar kenevir bitkisi kullanılır. Çözücü olarak izopropil alkol kullanarak karışım sonucu oluşan maddeden kenevir yağı çıkacak şekilde süzülebilir. Kenevir yağının yasal olduğu ülkelerde yüksek kalitede kenevir yağına rahatlıkla ulaşılabilir.

Kenevir Yağının Faydaları: Birçok konuda sağlık ve güzellik açısından faydaya sahip olan kenevir yağının yararlarını şu şekilde özetleyebiliriz;

Kansere karşı fayda sağlar: İçeriğindeki omega 3 yağları, GLA yağ asidi sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirir. Kenevir yağının kansere olan etkisi üzerine birçok araştırma yapılmıştır. Beyin kanseri, akciğer kanseri ve meme kanserine karşı iyi geldiği yönünde sonuçlara varılmıştır. Özellikle akciğer kanserinde kanser büyümesini yavaşlattığı belirtilmiştir.

Eklem ağrılarına iyi gelir: Romatoid artrit ve çeşitli eklem ağrılarına fayda sağlaması kenevir yağının faydaları arasındadır. Yapılan araştırmalarda artrit gibi birçok eklem ağrısı türüne yarar sağladığı belirtilmiştir.

Kilo vermeye yardım eder: İştah kapatır. Daha uzun süre tok hissetmenize yarar sağlar. Şeker isteğini bastırır. Bu sayede zayıflamaya etki eder.

Kabızlığa fayda sağlar: İçeriğindeki çözünür lif sayesinde sindirim sistemini rahatlatır. Bağırsaklardaki probiyotik bakterileri besler. Bağışıklık sistemini güçlendirir. Bunun sonucunda kabızlığa iyi gelir.

Birçok yağ asidi ve protein içerir: Özellikle mükemmel bir omega 3 ve omega 6 kaynağıdır. Bu sayede kalp damar sağlığını korur. Omega 6 yağ asidi olan GLA açısından zengindir.

Kalp sağlığını korur: Kalp sağlığını olumsuz yönde etkileyecek birçok rahatsızlığa yarar sağlar. Kötü kolesterolü düşürür. İyi kolesterolü yükseltir. Kan basıncını düşürür. Tüm bunların sonucunda kalbi korur.

Yaşlanma karşıtıdır: İçeriğindeki linoleik asit sayesinde yaşlanmayı geciktirir. Erken yaşlanma belirtilerini engeller.

Birçok mineral madde içerir: Potasyum, kalsiyum, magnezyum, çinko, demir ve fosfor gibi mineral maddeleri bulundurur.

Hormonları dengeler: Hormonların dengelenmesi özellikle menopoz döneminde yarar sağlar. Menopoz dönemi sağlığı desteklenir.

Kenevir Yağının Yan Etkileri: Kenevir yağı konsantrasyon, hafıza, öğrenme ve düşünme yeteneğinin azalmasına neden olabilir. Kenevir yağını antidepresanlar, anksiyete ilaçları ağrı kesiciler, inme ve kas gevşeticiler gibi ilaçlarla karıştırmak güvenli değildir. Çünkü uyuşukluk ve yorgunluk yapabilir.

Hamilelik ya da hamile kalma ihtimali olduğu durumlarda kenevir yağını kullanmamak gerekir. Hamilelik durumunda çocuklarda doğum kusuruna ya da düşük kilolu doğumlara yol açabileceğine dair bazı kanıtlar bulunmaktadır. Ayrıca çocuk emzirme döneminde de kenevir yağı kullanımı zararlı olabilir.

KENEVİR YAĞI HAKKINDA UZMANLARA SORU SORMAK İÇİN YAZIYA YORUM YAPMANIZ YETERLİDİR. SORU SORMAK İÇİN TIKLA

SİTEMİZDE BULUNAN BÜTÜN KONULARI ALFABETİK ARŞİV BÖLÜMÜNDEN İNCELEYEBİLİRSİNİZ

Bu yazı kenevir yağının faydaları zararları yan etkileri kullanımı saça cilde faydası fiyatı yararları neye yarar neye iyi gelir nerelerde kullanılır nereden alınır alabilirim nasıl çıkarılır yapılır içilir tüketilir kullanılır elde edilir kanser thc ekşi yasal mı kafa yapar mı yasak mı caiz mi yapımı yorumları onedio kanser tedavisi kullanıcı yorumları kullanımı hakkında kısaca bilgi vermek için yazılmıştır.

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın
Lütfen İsminizi Yazın