Kemik İliği Nakli Nedir Nasıl Yapılır

0
536
Okunma

Lösemi ne yazık ki tedavi süresi çok uzun süren ve bazen ilaç tedavisi ile çözümlenemeyen bir hastalık. İşte ilaç tedavisinin artık yetmediği durumlarda lösemiye karşı kemik iliği nakli adı verilen bir tedavi yöntemi karşımıza çıkıyor.

Bu yazımda sizlere kemik iliği naklinin tanımını, nasıl yapıldığı, zararları, yan etkileri gibi kısacası kafanıza takılan her türlü soruya yanıt vermeye çalışacağım

Kemik İliği Nedir? Kemik iliği veya bir diğer adıyla kök hücresi, kemik iliği ve kan hücrelerini üreten hücrelere denir. Kan hücreleri dokulara oksijen taşıyan ya da mikroplara karşı vücudu savunan ve kanamadan koruyan hücrelerden oluşur. Kemik iliğinin çalışmaması durumunda kan hücrelerinde azalma olmakta ve hastanın hayatı tehlikeye girmektedir.

Kemik İliği Nakli Nedir? Kök hücre nakli, önce hastanın kemik iliği tamamen veya kısmen boşaltılarak, doku grubu uyumlu ve tamamen sağlıklı bir kişiden alınan kök hücrelerinin buraya yerleşmesi, çoğalması ve sonuçta habis ve selim birçok hastalıkların ortadan kaldırılması işlemlerinin tümüne denilir.

Nakil amacıyla kullanılan kök hücreler kemik iliğinden, kandan veya göbek kordonundan elde edilebilir. Nakil işlemi için başlangıçta sadece kemik iliğinden kök hücre elde edildiğinden işlem geleneksel olarak kemik iliği nakli olarak adlandırılmışsa da kemik iliği dışında da kök hücre elde edilebildiğinden günümüzde kan yapıcı kök hücre nakli deyimi tercih edilmektedir.

Kimlerden Kemik İliği Alınır? Kişiler arasında kemik iliği nakli yapılabilmesi için şu şartlardan birine uyum sağlamak gerekmektedir.

1- Doku grupları uygun kardeşlerden veya nadiren diğer aile bireylerinden.
2- Doku grupları uygun akraba olmayan vericilerden.
3- Hastanın kendi kemik iliğinin dondurularak saklanması ve gerektiğinde verilmesi.
4- Damarlarımızda dolaşan kanın içindeki ana-kök hücrelerin özel bir yöntemle toplanarak hastaya verilmesi.
5- Göbek Kordonu Kanı: Yeni doğan kardeşin ana-kök hücrelerden zengin plasentasından (eş) toplanan kanın kullanılması.

Kemik İliği Nakli Nasıl Yapılır? Kemik iliği naklinde temel prensip, kan hücrelerinin yapımını sağlayan ana-kök hücrelerin sağlam bireylerden (verici) alınarak lösemi hastasına verilmesidir. Böylece normal kan yapımı sağlanmış olur.

Toplama işlemi ameliyathane koşullarında genel anestezi altında uyutularak yapılır. Özel iğneler kullanılarak kemik içine girilerek ilik enjektörlere çekilir. Belirli miktarda alınan ana-kök hücreler özel torbalarda, filtre edilerek bekletilmeden lösemi hastasına damar yoluyla verilir.

Ana-kök hücrelerin çok çok az bir kısmı alındığından verici-donör için yapılan işlemin hiçbir sakıncası yoktur.

Nakil işlemlerinden sonra 3 hafta içinde sağlam ana-kök hücrelerden kan hücrelerinin hızla yapımı başlar. Verilen kemik iliğinin alıcıda reddini önlemek amacıyla 6 ay kadar koruyucu tedaviler uygulanır.

Başarı Oranı Nedir? Dünyanın gelişmiş hematoloji merkezlerinde olduğu gibi ülkemizde de kemik iliği nakli başarıyla yapılmaktadır. Löseminin cinsine ve vericinin uygunluğuna göre değişmekle birlikte sonuçlar olumludur. %43 ile %83 oranında başarı elde edilmektedir.

Yan Etkileri Nelerdir? Alıcı lösemi hastasının kemik iliği nakline hazırlanma aşamasında ve sonrasında çeşitli ciddi komplikasyonlar çıkmaktadır. Geç dönemde de normal kişilere göre 5 kez daha fazla oranda yeniden lösemi ya da çeşitli kanser tipleri ortaya çıkabilir. Kemik iliği naklinden 1 yıl sonra, lösemili çocuklar sağlıklarına kavuşmaktadır.

Kemik İliği Nakli Fiyatı: Ülkemizde hasta başına ortalama 25.000 dolara malolan kemik iliği nakli, yurt dışında bir sağlık turizmi haline getirilmiş olup 100.000-250.000 dolar harcanmaktadır.

KEMİK İLİĞİ HAKKINDA UZMANLARIMIZA SORU SORMAK İÇİN YAZIYA YORUM YAPMANIZ YETERLİDİR. YORUM YAPMAK İÇİN TIKLA

kemik-iligi-nakli-ne-zaman-yapilir

Bu yazı kemik iliği nakli nedir ne zaman yapılır ne kadar sürer nasıl olur yapılır alınır yan etkileri riskleri zararları naklinin ameliyatı sonrası evde bakım başarısı başarı oranı bekleyenler fiyatları maliyeti önemi kimlere yapılır kimlerden alınır kaç para lösemi riskleri endikasyonları tedavisi konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın
Lütfen İsminizi Yazın