Kekik Yağı Neye iyi Gelir Yarar Nedir

0
881
Okunma

Bitkisel yağların faydaları elbette ki en az bitkiler kadar kuvvetli ve geniş bir yelpazeyi kapsıyor.

Bu yazımızda oldukça farklı konularda rahatsızlık çekenler için resmen mucize niteliğinde bir bitkisel yağ olan kekik yağı hakkında bahsetmek istiyorum. Kekik yağı neye iyi gelir, faydaları nelerdir ve nasıl kullanılır kısaca bahsedeceğim.

Ülkemizde bir çok dağda yabani olarak yetişen kekik bitkisinden elde edilen tamamen bitkisel kekik yağının faydalarını mutlaka okumanızı öneririm.

Kekik Yağının Faydaları: Neredeyse en kuvvetli ve en faydalı bitkisel yağ diyebiliriz bu eşsiz bitkisel yağa. Saça, cilde, vücuda, birçok faydası vardır. Faydalarını sıralamak gerekirse;

Kekik Yağının Vücuda Faydaları: Bedeni kuvvetlendirir. İdrar söktürür. Hazmı kolaylaştırır. Cinsel isteği yükseltir. Yüksek tansiyonu dengeye sokar. Alyuvar oluşumunu arttırmada etkilidir. Adet düzenleyicidir. Kalp çarpıntılarını yok eder.

Bağırsak iltihabını iyileştirir. Salgı bezlerinin çalışmasını düzenler. Hastalıklara karşı vücut direncini artırır. Gastrit ve ülser gibi mide rahatsızlıklarına da yardımcı olur.

Böbrek ve mesanede oluşabilen mikropları öldürür. Boğmaca, şeker hastalığı, mide krampları, damar tıkanıklığı, romatizma gibi hastalıklarda olumlu etkileri görülmüştür.

Bronşit, nezle, grip, solunum yolu rahatsızlıklarına ve diş eti iltihaplarına iyi gelir. Kolesterolü dengeler, aşırı kilo ve yağlara karşı eritici vazifesi görür.

Kekik Yağının Saça Faydaları: Kekik yağı saç derinizde oluşabilecek kepek, egzama ve mikroplara karşı savaşır ve oluşumlarını engeller. Saç dökülmelerine önler ve dökülen saçların yerine yenisinin çıkmasına destek verir. Devamlı yağlanan saçları düzene sokarak, saçta oluşan fazla yağı almaktadır.

Kekik Yağının Cilde Faydaları: Kekik yağı cildin üzerinde herhangi bir sebepten dolayı oluşan yaraların iyileşmesine yardımcı olur. Ergenlik döneminde meydana gelen sivilcelerin iyileşmesini sağlar. Mantar, egzama ve sedef gibi cilt hastalıklarının oluşumuna engel olur. Çıban oluşan bölgelere uygularsanız kısa süre de çıban etkisini yitirir. Kırışıklar için uygulanan kekik yağı, yaşlanmayı geciktirerek pürüzsüz bir cilde sahip olmanızı sağlar.

Gördüğünüz gibi kekik yağı farklı rahatsızlıklara ve hastalıklara karşı faydalı. Peki kekik yağını nasıl kullanıyoruz?

Kekik Yağı Nasıl Kullanılır? Dahilen 2-3 damla, yarım fincan suya katılarak veya şeker üzerine damlatılarak kullanılabilir. Haricen ise parmak uçlarıyla masaj şeklinde kullanılır.

Uyarı: Masaj yapmak için kullanırsanız kekik yağının kesinlikle zeytin yağı ile karıştırılarak kullanılması gerekir. Çünkü kekik yağı çok yakıcı bir yağdır. Bunun yanı sıra mide salgısını arttırdığı için mide ülseri olanlar kullanamaz. Ayrıca hamilelik döneminde guatr ve ülser hastalığı olanların kullanılması sakıncalıdır.

Kekik Yağının Yan Etkileri: Kekik yağı kullanırken lütfen bu hususlarda dikkat edelim.

– Öncelikle bu yağ hamileler tarafından kullanılmamalıdır. Düşük yapma riskini arttırır.

– Vücuttaki demiri emdiği için, aşırı miktarda kullanımı vücutta demir eksikliğine yol açabilir.

– Guatr hastaları da kekik yağı kullanmamalıdır. Çünkü bu bitki tiroit bezinin çalışmasını arttırabilir.

Dilerseniz kekik çayının faydaları isimli konuyu da okuyabilirsiniz.

KEKİK YAĞI KONUSUNDA UZMANLARA SORU SORMAK İÇİN YAZIYA YORUM YAPMANIZ YETERLİDİR. YORUM YAPMAK İÇİN TIKLA

kekik-yaginin-yan-etkileri

Bu yazı kekik yağının faydaları yan etkileri saça cilde vücuda bebeklere mideye selülite etkisi fiyatı kullanımı faydası zararları yan etkileri kullananlar kullanıcı yorumları fiyatı ne kadar yapılışı kekik yağı nasıl içilir tüketilir hazırlanır zayıflatır yapılır kullanılır elde edilir içilir sürülür çıkar kekik yağı nedir nerede satılır ne işe yarar neye faydalı neye iyi gelir nerede kullanılır neden yakar nerelere sürülür neye yarar konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın
Lütfen İsminizi Yazın