Kekemelik Nedir Nedenleri Nasıl Geçer

0
336
Okunma

İlk önce şunu belirtmek istiyorum. Bu yazımızda sizlere kekemeliğin ne demek olduğunu ve nedenlerini kısa kısa olacak şekilde sizleri sıkmadan anlatmak istiyorum.

Farklı bir yazımızda ise kekemeliğe iyi gelen şeyleri ve nelerin iyi geldiğini anlatacağım. Dilerseniz ilk önce kekemelik nedir bu sorunun cevabından başlayalım.

Kekemelik Nedir? Kekemelik konuşmadaki akıcılık bozukluğudur. Bu akıcı olmayan tekrarlar (ses – hece – kelime), uzatmalar, anormal duraklar (bloklar)dır. Anormal yüz ve vücut hareketleri bu akıcı olmayan anlara eşlik edebilir.

Kekemeliğin Nedenleri
Aile içi sorunlar, yeni bir kardeşin aileye katılımı, anne babanın boşanması, baskıcı aile tutumu, sünnet korkusu,başlıca sayabileceğimiz kekemelik nedenleri arasında olmakla birlikte başka nedenlerden de olma olasılığı mevcuttur.

Kimi uzmanlar, kekemeliği yapısal bir bozukluk olarak ele alırken, kimi öğrenilmiş bir davranış olarak tanımlamakta, bir başkası da çevresel nedenlerin kekemelikte önemli bir rol oynadığı görüşünü savunmaktadır. Ancak, yaygın olarak kekemeliğin tek bir nedene bağlı olarak ortaya çıkmadığı görüşü hakimdir.

Şimdi sizlere kekemelik hakkında en çok sorulan sorular için yanıt bulmaya çalışacağız.

Kekemelik Genellikle Hangi Yaşta Ortaya Çıkar?

– Kekemelik, genellikle dil gelişiminin erken  dönemlerinde ortaya çıkar (2-6 yaş).

– Bazı durumlarda, okul çağında, nadiren yetişkinlikte de ortaya çıktığı görülebilir.

Yine 2 ile 3 yaşları arasında çocuklarda normal olarak kabul edilen geçici kekemelik durumları görülebilir. Bu durum 2-3 aylık zaman sonunda hala devam ediyorsa mutlaka bir uzmana başvurulmalıdır.

Kekemelik Cinsiyete Göre Farklılık Gösterir mi?

– Kekemelik erkek çocuklarda, kız çocuklarda görüldüğünden daha yaygın olarak görülür, yaklaşık olarak 3-4 kat daha fazladır. Şiddeti ve sürekliliği de kız çocuklara oranla daha fazladır.

Kekemelik Sürekli midir?

– Kekemelik sorunu yaşayan kişilerin; kaygı duymadıkları ortamlarda, kendilerini çok rahat hissettikleri kişilerle konuşurken, çocukların oyun oynarken kendi kendilerine konuştukları zamanlarda ya da şarkı söyledikleri dönemlerde takılmadan konuşabildikleri bilinmektedir.

Kekemeliğin görülme sıklığı nedir?

– Toplumun %1’i, her 100 kişide 1 kişi konuşmasında akıcılık sorunu yaşamaktadır.

Kekemelik Tedavisi
Davranış düzenleme, nefes alıştırmaları, konuşma terapisi, gevşeme teknikleri , antidepresan ve anksiyolitik tedavilerinin biri veya birkaçı bir arada kekemelik tedavisinde uygulanabilmektedir.

Şaher tekniği diye kendilerine has bir teknik kullanarak kekemeliği iyileştirdiklerini söyleyen merkezler mevcuttur. Kekemeliğin tedavisinde kullanılan şaher tekniği dünyada uygulanan bir çok tekniği içinde barındıran bir tekniktir. Doğrusunu söylemek gerekirse şaher tekniği uygulanarak kekemelik tedavisinde başarı oranı oldukça yüksektir.

Kekemeliğin üç ayağı vardır. Düşünce ayağı, nefes ayağı, hız ayağı. Bu ayaklar ortadan kaldırılmadığı müddetçe kekemelik devam eder. Şaher tekniği denen kekemelik tedavisi biçimi bu üç ayakla aynı anda çalışılan bir teknik diyebiliriz.

KEKEMELİK HAKKINDA MERAK ETTİKLERİNİZİ, YAZIYA YORUM YAPARAK UZMANLARA İLETEBİLİRSİNİZ. YORUM YAPMAK İÇİN TIKLA

kekemelik-nasil-gecer

Bu yazı kekemelik nedir nedenleri ne demek neden olur nasıl olur geçer oluşur kekemeliğin diğer adı duası tedavisi var mı kekemeliğe karşı son bitkisel çözüm ne iyi gelir iyi gelen şeyler doğal kesin bitkisel çözüm hangi doktor bölüm bakar kekemeliği yenenler yenmek nasıl yendim önleme geçirme yolları 3 etkili yöntem tavsiyeler konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın
Lütfen İsminizi Yazın