Keçi Sütünün Faydaları Tadı ve İçeriği

0
885
Okunma

Bu yazımızda sizlere Maraş Dondurmasının ham maddesi olan keçi sütünün insan sağlığı açısından faydaları ve yararları ile kullanımı hakkında bilgiler aktarmak istiyorum.

Keçi sütü, anne sütüne en yakın hayvan sütü olarak bilinmektedir. Dünyada oldukça yaygın bir tüketim oranına sahip olan keçi sütü, ülkemizde henüz hak ettiği değeri bulamamıştır. Ancak son dönemlerde market raflarında keçi sütünü daha fazla görür olduk.

Keçi sütü bebek maması üretiminde önemli bir besin maddesi olarak kullanılmaktadır. Bu da gelecekte keçi sütünün daha fazla yaygınlaşması için gerçekten umut verici bir durum olarak algılanabilir. İnek sütünden oldukça farklı bir yapıya ve faydalara sahip olan keçi sütü, inek sütüne nazaran sindirimi daha kolay ve besleyici özelliklere sahip bir süt çeşididir. Şimdi keçi sütünün yararları hakkında daha detaylı bilgiler verelim.

Keçi sütünün bir litresinde yaklaşık olarak 18-20 gram yağ bulunmaktadır. Bu bakımdan inek sütüne göre biraz daha fazla yağ içermektedir. Diğer yandan agglutinin isimli enzim keçi sütünde hemen hiç yoktur. Bu enzim inek sütünde bol miktarda olup inek sütünün özellikle bebekler tarafından zor hazmedilmesinin en önemli sebebi olarak görülmektedir. Sonuç olarak bebeklerin henüz tam anlamıyla gelişmemiş olan sindirim sistemlerinin inek sütü yerine keçi sütünü çok daha kolay sindirmesinin mümkün olduğunu söyleyebiliriz.

Keçi sütü de aynen inek sütü gibi esansiyel yağ asitleri bakımından çok zengin olmayıp Linoleik aşıt ve araşidonik asit gibi Omega grubu yağ asitlerini pek barındırmaz. Bu da sindirim enzimleri tarafından kolayca parçalanmasına olanak tanır. Özellikle kolik ağrıları olan bebeklerin, şayet anne sütü yetersiz geliyorsa erken dönemlerde keçi sütü ile beslenmeleri kolik ağrılarını azaltmaktadır.

Keçi sütünün protein yapısı da bir hayli farklıdır. Keçi sütündeki proteinler, mide asitleri tarafından bile kolayca parçalanmasını sağlamaktadır. Teorik olarak bebeklerin mideleri bağırsaklarına nazaran daha hızlı geliştiği için midede başlayan sindirimin bebeklerin avantajına olduğunu söylemek yanlış olmaz. Keçi sütünün bebekler tarafından bu denli sevilerek içilmesinin ve anne sütüne oldukça yakın bir kimyasal formülasyona sahip olmasının bir diğer nedeni ise, içerisinde alerjen yapıdaki proteinlerin oldukça az olmasıdır. Misal olarak insan vücudunda alerjik reaksiyonlara neden olabilen alfa-S1, kazein gibi prorteinler bulunmamakta veya çok az miktarda bulunmaktadır.

Laktoz intöleransı olan kişilerin inek veya koyun sütü içemediklerini biliyoruz. Laktoz intöleransı olan kişilerin keçi sütü tüketmelerinde hiç bir sakınca yoktur. Zira keçi sütündeki laktoz oranı inek sütünden % 30 daha azdır. Bu bakımdan süt içmek isteyen laktoz intöleransı hastalarının keçi sütü içmelerini en azından denemelerini tavsiye ediyoruz.

Keçi sütü mineral bakımından da diğer hayvansal sütlere nazaran daha farklı bir yapıya sahiptir. İnek sütü ile karşılaştırıldığında keçi sütünde % 25 daha fazla kalsiyum, A, B6 vitaminleri, % 125 daha fazla potasyum, 4 kat daha fazla bakır minerali, 12 kat daha fazla folik asit bulunmaktadır. Kısacası keçi sütü içen bebeklerin folik asit tabletleri veya vitamin takviyelerine daha az ihtiyacı olacaktır. Piyasada keçi sütünün litre fiyatı 5-6 lira civarında satılmaktadır. Bu rakam 2016 yılı için verilmiştir.

Bebeklerin daha zeki, yetişkinlik döneminde daha uzun boylu ve daha sağlıklı olmasını isteyen ebeveynlerin keçi sütü gerçeğini gözden kaçırmamalarını tavsiye ediyoruz.

KEÇİ SÜTÜ HAKKINDA UZMANLARA SORU SORMAK İÇİN YAZIYA YORUM YAPMANIZ YETERLİDİR. SORU SORMAK İÇİN TIKLA

keci-sutu-nasil-kaynatilir

Bu yazı keçi sütünün fiyatı bebeğe faydaları zararları yararları kokusu nasıl giderilir tadı içeriği kalorisi inek sütünden farkı nerede satılır ne kadar neden kokar neye iyi gelir ne kadar dayanır nedir ne işe yarar nereden bulurum sabunu maması reçeli kremi üretimi nasıl kaynatılır saklanır içilir olur kesilir mayalanır sağılır pişer anlaşılır konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın
Lütfen İsminizi Yazın