Kayısı Yağının Faydaları ve Zararları

0
846
Okunma

Kayısı kimi bölgelerde zerdali, şalak, şam ağacı gibi isimlerle de anılır. Bu şifaları bol ve saymakla bitmeyen meyvenin yağı da kendisi gibi oldukça şifalıdır.

Bu yazımızda sizlere kayısı yağının saça ve cilde faydaları ile kullanımı hakkında bilgi vermek istiyorum. İlk önce kayısı yağının özelliklerini tanıyarak yazımıza başlayalım. Sizden ricamız yazı faydalı oldu ise paylaşarak daha çok kişiye ulaşmamız için bize yardımcı olun.

Kayısı yağı, hafif sarı ve kristalimsi özelliktedir. Oleik ve linoleik asitler bakımından zengindir. Ayrıca karoten, A, B1, B2, B3 ve C vitaminleri açısından da zengindir. Potasyum, demir, magnezyum ve sodyum da bulundurur.

Kayısı Yağının Faydaları: Kayısı yağı hem sağlık hem de güzellik için şu şekillerde kullanılır.

Kayısı yağı cildi nemlendirir. Kayısı yağı içerisinde bol miktarda A vitamini bulunduğundan dolayı cilt bunu emer ve cildin nem ihtiyacını karşılar.

Aynı zamanda A vitaminin diğer bir yararı da cildi besleyerek dış etkenlerden korunmasını sağlar.

Masaj salonlarında en çok kullanılan bir bitkisel yağdır. Bunun nedeni cildi besleyip nemli hale getirmesidir. Hem cildi nemlendirir, hemde cildi yumuşatır.

Kayısı yağı cildinizin rengini ve tonunu korur. Kayısı yağı cildinize dışarıdan gelecek olan etkenlere karşı bir kalkan görevi görür.

Güneşlenmeden önce cildinize süreceğiniz kayısı yağı cildinizi güneşin zararlı ışınlarından korur.

Kayısı Yağı aynı zamanda E vitamini bakımından da zengindir. Bu nedenle E vitaminin cilde sağladığı faydaları da görebilirsiniz.

Özellikle hassas ve alerjik bir cilde sahipseniz, kayısı yağı sayesinde alerjik bünyenize direnç verir.

Kayısı yağı egzama ve dermatit gibi cilt sorunlarına iyi gelir. Kayısı yağı ciltte bulunan kırışıklık ve küçük çizgilerin yok olmasında önemli rol oynar.

Kayısı Yağı Nasıl Kullanılır? Kayısı yağı, haricen cilt ve saça doğrudan tatbik ederek ve masajla yedirerek; yahut suya karıştırarak veya küp şeker üzerine damlatarak da dahili yolla kullanılabilir. Bir parça pamuk üzerine damlatılan 8-10 damla kayısı yağı ile cilt bakımı  yapabilir, saç diplerine yedirerek kayısı yağı ile saç masajı yapabilirsiniz.

Kayısı Yağının Zararları: Kayısı çekirdeği yağı dahili olarak kullanıldığında dikkat edilmesi gereken birkaç nokta vardır. Kayısı çekirdekleri, amigdalin adı verilen bir bileşen içerir. Vücut bunu zehirli siyanür haline getirir ve solunum yetmezliğine hatta ölümüne neden olabilir. Siyanür toksisitesine maruz kalmış biri hafif hafif etkileri görmeye başlayabilir. Bunlar baş ağrısı, bulantı, baş dönmesi ve kusmayı içerebilmektedir.

Dilerseniz daha önce paylaştığımız; kayısı çayının faydaları, kayısı suyunun faydaları ve kuru kayısının faydaları başlıklı yazılarımızı da okuyabilirsiniz.

KAYISI YAĞI HAKKINDA UZMANLARA SORU SORMAK İÇİN YAZIYA YORUM YAPMANIZ YETERLİDİR. YORUM YAPMAK İÇİN TIKLA
kayisi-yagi-ne-ise-yarar

Bu yazı kayısı yağının faydaları zararları yüze cilde saça faydası nedir uygulanması nasıl uygulanır kullanımı fiyatı ibrahim saraçoğlu ne işe yarar neye iyi gelir nereden alınır ne kadar nerelerde kullanılır nasıl kullanılır çıkarılır elde edilir yapılır naturel feridun kunak içilir kullanılmalı kullanılır uygulanır kullananlar tırnak yapımı markaları tüylenme yapar mı hakkında kısaca bilgi vermek için yazılmıştır.

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın
Lütfen İsminizi Yazın