Kayısı Çayının Faydaları ve Zararları

0
1546
Okunma

Kayısı meyvesi tedavi edici özellikleriyle birinci sırada gelmektedir. Çiğ olarak yenebilen kayısı düşük kaloriye sahip olmasının yanında A vitamini, B vitamini kompleksi ve C vitamini gibi temel vitamin bakımından oldukça zengindir.

Şimdi sizlere bu özel meyveden yapılan kayısı çayının hazırlanışı ve faydaları hakkında bilgiler vereceğim. Bakalım kayısı çayı neye iyi gelir ve ne işe yarar.

Kayısı Çayı Nasıl Yapılır? Kayısı çayını hazır sallama poşetlerinden hazırlayacaksanız, 1 bardak kaynatılmış suyun içine 1 poşet atarak 7-8 dakika demleyin. Bunu hemen sıcak olarak tüketebilirsiniz. Lezzeti güzel olduğundan, şeker kullanmanıza bile gerek kalmaz.

Kayısı çayını evde kurutulmuş kayısılar ile çayı hazırlayacaksanız, 2 adet kurutulmuş kayısıyı küçük parçalara bölerek, kaynayan suyun içinde 1-2 dakika kaynatın. Daha sonra 10 dakika kadar demleyerek kayısı çayını için.

Kayısı çayı günde 1-2 fincan içilebilir. Bu çayı içerken bol su içmeyi kesinlikle ihmal etmeyin. Eğer zayıflama amacıyla kullanıyorsanız, çok uzun süre kayısı çayı içmeyin. Arada belirli bir süre çaya ara verin. Kabızlık için içerseniz, zaten etkisinin 2-3 saat içinde gösterir. 1-2 fincan içince bağırsakların çalışması da düzene girecektir.

Kayısı Çayının Faydaları: Sağlık anlamında birçok hastalığa ve rahatsızlığa iyi gelen kayısı çayının faydaları şu şekilde sıralanabilir;

Kalpteki ritm bozukluklarını engeller. Kansere karşı koruyucu etkisi vardır, yakalanma olasılığını azaltır. Gırtlak iltihaplarının giderilmesine destek olur. Sivilce ve siyah nokta oluşumunu engeller. Dişlerin güçlenmesine yardımcı olur.

İçeriğindeki C vitamini bağışıklık sistemini güçlendirir. İyi kolesterolün yükselmesine yardımcı olur. Karaciğerin kendini tedavi etmesine yardımcı olur. Baş ve migren ağrılarının azalmasına yardımcıdır. Hastalıkların iyileşme süresinin kısalmasına destek olur.

Yan Etkileri ve Zararları: En büyük yan etkisi çok fazla tüketildiğinde kişilerde ishal yapabilmesidir.

Bir diğer yan etkisi ise normal olarak bile tüketilse üç saatte sizi üç kez tuvalete çıkarabilmesidir. Bu nedenle kayısı çayı içerseniz buna göre hazırlanın.

Çok uzun yıllar tüketilir ise karaciğer yağlanmasına neden olabilir. Nabzın artmasına neden olduğu için günde üç bardağı geçmeyin.

KAYISI ÇAYI HAKKINDA UZMANLARA SORU SORMAK İÇİN YAZIYA YORUM YAPMANIZ YETERLİDİR. YORUM YAPMAK İÇİN TIKLA

kayisi-cayinin-faydalari-nelerdir

Bu yazı kayısı çayının faydaları zararları yan etkileri cilde zararı var mı zayıflatır mı içindekiler içinde neler var nelere iyi gelir ne işe yarar ne zaman içilir nerede satılır neye faydalı nereden bulunur neye iyi gelir nasıl kullanılır zayıflatılır yapılır faydası kalori diyeti içenler kullananlar yorumları fiyatı tarifi yapılışı hazırlanışı hakkında kısaca bilgi vermek için yazılmıştır.

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın
Lütfen İsminizi Yazın