Kaşıntıya iyi Gelen Bitkiler Kremler Şampuan

1
801
Okunma

Hayatı boyunca kaşınmaya insan var mıdır? Bazen bir alerji, bazen ise bir hastalık neticesinde kaşıntı ile karşılaşırız. Peki kaşıntı sorununu ev ortamında ve ucuz maliyetle kimyasal ilaçlar kullanmadan çözmek ister misiniz?

Kaşıntıya iyi gelen şeyler ve kaşıntıyı geçiren bitkisel yöntemler nelerdir beraber okuyalım.

Kaşıntıya Bitkisel Çözüm: Bu yazımızda sizlere kaşıntıya iyi gelen bitkisel çözümleri aktarmak istiyorum. Bu bitkisel kürler sayesinde kaşıntı sorununa kesin çözüm bulacaksınız.

Malzemeler: Ebegümeci, Ardıç meyvesi, Susam yağı, Gül suyu, Dul avrat otu, Kırlangıç otu.

Hazırlanışı: Eşit miktarda Dul avrat otu, ebegümeci ve ardıç meyveleri yarım saat kaynatıldıktan sonra demlenen çaydan hastalık geçene kadar günde iki-üç fincan içilir.

Ayrıca bunların dışında aşağıda verilen önerileri kullanmanız kaşıntı için faydalı olacaktır.

– Kırlangıç otu kurutularak dövülüp toz haline getirilir. Elenen toza, krem kıvamına gelene dek susam yağı eklenerek karıştırılır. Hazırlanan krem gül suyu ile birlikte hastalıklı bölgeye sürülür.

– Cilt sabun ile yıkanarak temizlendikten sonra, vücuda her gün susam yağı ile ovulur ve kaşınan yere kırlangıç otu merhemi sürülür.

Sodyum Bikarbonat: Sodyum bikarbonat, cilt kızarıklıkları ve ciltte meydana gelen kaşıntıların giderilmesinde de en yaygın kullanılan ev tedavi türüdür. İçerdiği iltihap önleyici içeriklerle yatıştırıcı etkiye sahiptir.

Bir fincan sodyum bikarbonat, içi soğuk su dolu bir küvete ekleyin. Sodyum bikarbonat iyice karıştırılır. Yarım saat boyunca suda bekleyin. Havlu ile kurulanmak yerine elinizle ıslaklığı giderin. Bunu günlük olarak bir kere yapın.

Daha bölgesel kaşıntılar için, 3 kaşık sodyum bikarbonat ile bir kaşık suyu karıştırarak bir macun elde edin. Ardından bu macunu etkilenen bölge üzerine uygulayın ve 10 dakika böyle bırakın. Günlük olarak bunu yapın.

Koloidal Yulaf Ezmesi: Yulaf ezmesi, kaşınan cildin yatıştırılmasında ve rahatlatılmasında yardımcı olmaktadır. İçerdiği tahriş önleyici, iltihap önleyici ve yatıştırıcı içerikler ile kaşıntının önemli derecede rahatlatılmasını sağlar.

2 fincan yulaf ezmesini ılık su dolu bir küvete ekleyin. 15-20 dakika boyunca bu suda bekleyin. Ancak sıcak su kullanmayın çünkü sıcak su daha fazla tahrişe neden olabilir. Günde 3 kez bu banyoyu yapabilirsiniz. Bu vücudunuzdaki kaşıntının şiddetine göre değişiklik gösterir.

Kaşıntı İlaçları: Kaşıntı için iyi gelen ve tedavide kullanılan ilaçları şu şekilde sıralayabiliriz;

Kortikosteroid Kremler: Bölgesel olarak uygulanarak kaşıntı kontrol altına alınabilir. Doktor, etkilenen bölgeye ilaçlı kremlerin uygulanmasını önerebilir. Ardından bu bölge, suya batırılmış pamuklu bir sargı ile sarılır. Bu pamuklu ve nemli bez, cildin kremi içine çekmesine yardımcı olur.

Kalsinörin İnhibitörü: Prtotopic ve Elidel gibi belli ilaçlar, bazı durumlarda kortikosteroid kremlerin yerine kullanılabilir. Özellikle de kaşıntılı alan büyük değilse.

Oral Antihistaminler: Doktorunuz, kaşıntının yatıştırılması için alerji önleyici ilaç tedavileri uygulayabilirler. Bu ilaç grupları reçetesi ilaçlardır ve bazıları bireyi uykusuz bırakabilir. Bazı türleri ise, çok fazla uykulu bir hale getirebilir. Uykulu hale getiren ilaç, geceleri kaşıntı yüzünden uyuyamayanlar için özellikle yardımcı bir tedavidir.

Antidepresanlar: Bazı tür antidepresanlar çeşitli tiplerdeki cilt kaşıntıları azaltmaya yardımcı olur.

KAŞINTI SORUNU HAKKINDA UZMANLARA SORU SORMAK İÇİN YAZIYA YORUM YAPMANIZ YETERLİDİR. SORU SORMAK İÇİN TIKLAkasintiya-dogal-cozum

Bu yazı kaşıntıya iyi gelen şampuan sabun hap sabunlar yiyecekler meyveler besinler merhem şey doğal kesin bitkisel çözüm çare son tedavisi ne iyi gelir ne yapılır için şurup fitil ne yapılmalı ne yapmalıyız ilaç nasıl geçer oluşur önlenir kaşıntıyı ne geçirir önleyen ilaçlar önlemek için ne yapmalı artıran ne durdurur engeller engelleme kesen geçiren dua kaşıntı kremi hapı tozu konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

1 YORUM

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın
Lütfen İsminizi Yazın