Kas Yırtılması Nedir Nasıl Geçer

1
943
Okunma

Bu yazımızda sizlere özellikle ağır işlerde çalışanlar ve sporcuların başına sık sık gelen bir durum olan kas yırtılması hakkında bilgiler vermek istiyorum.

Yazımızın içeriğinde kas yırtılması nedir, neden olur, nedenleri, belirtileri, tedavisi gibi konulara cevaplar bulmaya çalışacağız.

Kas Yırtılması Nedir: Aşırı zorlanmaya bağlı olarak kas liflerinin arasında oluşmuş olan bir kanamaya kas yırtılması denilmektedir.

Kas Yırtılması Neden Olur? Kasın, ısınmadan yapmış olduğu ani hareketler, kasa haddinden fazla yük bindirilmesi ile zorlanması ve çok fazla tekrarlanan kas hareketi yırtılmaya neden olabilir. Kas yırtılması birdenbire olur ve bu duruma ilgili kas gruplarında şiddetli ağrı eşlik eder.

Kas Yırtılması Kimlerde Olur? Kas yırtılmaları ağır yükler taşıyan hamal veya taşıyıcılarda, sporcu ve işçilerde daha sık görülür. Bunun yanı sıra vücut geliştirme sporcularında, haltercilerde ve futbolcularda da görülür.

Kas Yırtılması Belirtileri: Kas bütünlüğünün bozulması, İleri derecede kanama, Kas bölgesinde şişlik  ve kızarma, Belirgin bir ağrı, Kuvvet ve hareket kaybı, Kasta renk değişikliği, Kramplar, Kaslarda el ile hissedilebilir bir boşluk oluşması genel olarak kas yırtılmasının belirtileridir.

Kas Yırtılması için Tedbirler: Kas yırtılması problemi yaşamamak için sizlere vereceğim önerilere mümkün olduğunca azami şekilde dikkat etmeye çalışın.

– Sportif faaliyetlerden önce hafif şekilde ısınma hareketleri yapın.

– Kaslarınızı esnetmek ve güçlendirmek için sürekli şekilde bir egzersiz programı uygulamaya çalışın.

– Antrenman programınızın yoğunluğunu kademeli şekilde artırın. Kaslarınızı hemen zorlamayın.

– Fazla kilolara dikkat edin. Obezite özellikle kol ve bacak bölgelerinizdeki kaslara yoğun baskı yapar.

– Oturup kalkarken vücut duruşunuza dikkat edin ve dik oturup kalkmaya özen göstermeye çalışın.

– Ağır eşyalar kaldırırken kaslarınıza zarar vermeyecek doğru teknikler kullanmaya özen gösterin.

Kas Yırtılması Tedavisi: Evde yapılan tedavi yöntemleri ve tıbbi tedavi yöntemleri olarak iki gruba ayrılır.

Evde Tedavi Yöntemleri: Kaslardaki sakatlıklardan sonra görülen şişmeleri ve lokal kanamaları durdurmak için erken bir buz torbası uygulaması ve gerilen kası gergin halde tutmak çok önemlidir.

– Ağrıyı azaltmak ve hareket yeteneğini korumak için nonsteroidal anti-enflamatuar özellik gösteren ilaçlar alın

– Gerilen kası dinlendirin ve gerilmeye ve ağrıya neden olabilecek faaliyetlerden kaçının.

– Her saat başı kas bölgesine 20’şer dakikalık buz uygulaması yapın. Buz çok etkili bir antienflamatuar ve ağrı giderici bir araçtır. Bölgeye buz torbalarıyla yapılacak baskı yırtığın derecesini ve ağrısını azaltır.

– Şişmeyi azaltacak basınç ya da kompres, sakatlanan bölge elastik bir bandajla hafifçe sarılarak sağlanabilir.

Ayrıca kas yırtılması olan bölgeye kepek veya hamur sarmak bitkisel anlamda oldukça fayda sağlayan doğal bir çözümdür.

Tıbbi Tedavi: Tıbbi tedavi de aşağı yukarı evde yapılan basit uygulamaları içerir. Doktorunuz kas ve tendon sakatlığının derecesini belirler ve iyileşmeyi hızlandırmak için atel ya da koltuk değneği tavsiye edebilir.

Tedaviden sonraki iyileşme süreci ise kas yırtılmasının dercesine göre değişir. Küçük kas lifi yırtılmaları 2 ile 3 hafta sonra iyileşir. Daha büyük bir kas yırtılması ise tam bir iyileşme için 6 haftaya kadar bir sürede iyileşebilir.

KAS YIRTILMASI KONUSUNDA UZMANLARIMIZA SORU SORMAK İÇİN YAZIYA YORUM YAPMANIZ YETERLİ OLACAKTIR. YORUM YAPMAK İÇİN TIKLA

kas-yirtilmasi-nasil-gecer

Bu yazı kas yırtılması nedir ne kadar sürede iyileşir nedenleri belirtileri nerelerde olur nasıl geçer olur düzelir tedavi edilir kas yırtılmasının bitkisel tedavisi zararları için ilaç krem hangi doktora gidilir kas yırtığına ne iyi gelir iyi gelen besinler kremler bitkiler yiyecekler doğal çözüm hangi bölüme gidilir konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

1 YORUM

  1. kas yırtılması problemi bence spor yapmayı bilmeyen arkadaşların büyük bir becerisi. daha dikkatli ve sağlıklı spor egzersizleri ile bu problemi ortadan kaldırmak mümkün

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın
Lütfen İsminizi Yazın