Kas Ağrısı Neden Olur Nasıl Geçer

0
717
Okunma

Bu yazımızda sizlere herkesin mutlaka zaman zaman uğraşmak zorunda kaldığı basit ağrılardan olan kas ağrıları hakkında bilgiler vermek istiyorum.

Kas ağrısına tıp dilinde miyalji denmektedir. Kas ağrılarının çoğunluğu genellikle birkaç gün içinde kendiliğinden kaybolur. Lakin bazı kas ağrıları nadir de olsa aylarca sürebilir.

Kas ağrısı vücudun kas olan her noktasında; boyun, sırt, bacaklar ve hatta ellerinizi de dahil olmak kas yapısı olan her noktada görülebilir.

Şimdi isterseniz kas ağrıları hakkında daha detaylı bilgiler vermeye başlayalım.

Kas Ağrısının Nedenleri: Kas ağrıları genel olarak vücudun belirli bir bölgesinde bulunan kasların çok zorlanması veya yıpratılması ile ortaya çıkmaktadır. Kas ağrısı sorunu yaşayanların neredeyse tamamı aslında kas ağrılarının nedeninin kendisi ve kas ağrısı olan bölgeyi yanlış kullandığının farkındadır. Stres, gerginlik ve yaralanmalarda yaygın sebepler arasındadır.

Buna ek olarak farklı kas yapılarında nadir olarak görülebilen bazı nedenler de mevcuttur. Bu kas ağrısı nedenlerini sıralamak gerekirse; Kronik efor kompartman sendromu, Kronik yorgunluk sendromu, Gecikmeli başlayan kas ağrıları, Dermatomiyozit, Fibromiyalji, Lyme hastalığı, Kas gerilmesi ve kopması, Miyofasiyal ağrı sendromu gibi nedenlerle de kas ağrıları görülebilir.

Kas Ağrısına Ne iyi Gelir? Kas ağrısı için önerileri verdikten sonra kas ağrısına iyi gelen bitkisel yağlar, yiyecekler, içecekler ve bitkiler hakkında toparlanan bilgileri sizinle paylaşacağım.

– Soğuk kompres kas ağrısı için çok etkilidir. Küçük bir torbaya 6-7 adet buz koyun ve havasını iyice aldıktan sonra torbanın ağzını bağlayın. Fazla bastırmadan 20 dakika süreyle buz torbasını ağrı olan kasların üzerinde bekletin.

– Ağrıyan kası yukarıda tutmak kasa olan kan akışını azaltarak hem şişliği hem de ağrıları hafifletir. Bacak kaslarınız ağrıyorsa ayaklarınızın altına yastık koyarak uzatın. Kol kasınız ağrıyorsa kolunuzu mümkün olduğunca yukarıda tutmaya çalışın.

– Sıcak bir duş damarları genişleterek kan dolaşımını kolaylaştırır ve kas ağrısını hafifletir.

Kas Ağrısına iyi Gelen Yiyecekler: Potasyum içeren yiyecekler kas sağlığı için çok faydalıdır. Bu sebeple potasyum açısından zengin besinler tüketilebilir. Muz, tahıl ve hububat vücudun potasyum ihtiyaçlarını karşılayan yiyecekler arasındadır.

Kas Ağrısına iyi Gelen Yağlar: Kas ağrısı için en etkili bitkisel yağ hardal yağıdır. Hardal yağı kasların gevşemesini sağlar ve kas yapısını rahatlatır. Kas ağrısından etkilenen alana yavaş hareketler ile biraz hardal yağı sürülür ve bu bölgeye masaj yapılır.

Kas Ağrısına iyi Gelen İçecekler: Vişne suyu ve kiraz suyu kasların canlanmasına yardımcı olmaktadır. Kas ağrısının acısını azaltmak için bol bol vişne suyu ve kiraz suyu tüketilebilir.

Kas Ağrısına iyi Gelen Bitkiler: Biberiye bitkisi kas ağrısına en iyi gelen bitkidir.  Taze veya kuru biberiye 2 yemek kaşığı kadar alınarak yarım litre kaynar suyun içine atılarak yarım saat demlenir. Hazırlanan çayı kullanarak bir bez ıslatılır ve etkilenen noktalara sürülür. Kas ağrısını hafifletmek için işlem günde iki ya da üç kez her gün tekrar edilebilir.

Kas Ağrısı için Egzersizler: Yüzme, kasların neredeyse tümünü çalıştıran hareketler içeren bir spordur. Bu nedenle kas ağrısı yaşayan kişilere mutlaka yüzmeli. Ayrıca hafif esneme ve germe egzersizler kas ağrısına iyi gelir.

KAS AĞRISI VE AĞRILARI HAKKINDA MERAK ETTİKLERİNİZİ, YAZIYA YORUM YAPARAK UZMANLARIMIZA SORABİLİRSİNİZ. SORU SORMAK İÇİN TIKLA

kas-agrisina-ne-iyi-gelir

Bu yazı kas ağrısına iyi gelen yağlar ilaçlar şeyler yiyecekler meyveler kremler merhem ağrı kesici ne iyi gelir hangi doktor bölüm bakar bitkisel doğal kesin çözüm çare sıcak su iyi gelir mi için egzersizler spor yakı jel hap sprey nedir neden oluşur kas ağrısının nedeni ne zaman geçer belirtileri sebebi nerelerde olur nasıl olur geçer belli olur iyileşir kas ağrısını ne geçirir geçirmek için azaltmak geçiren gidermek geçirmek konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın
Lütfen İsminizi Yazın