Karpuzun Faydaları Nedir Neye iyi Gelir

0
575
Okunma

Sizlere bu yazımızda en sevdiğim yaz meyvelerinden birisi olan karpuzun faydaları ve yararları hakkında kısa kısa bilgiler vermek istiyorum.

KARPUZ: Sıcak yaz günlerinde içerdiği su oranı ile susuzluğa ilaç gibi gelen karpuz daha çok sıcak iklimlerde yetişen, ilk yetişme döneminde meyve vermeden sarı renkli çiçekler açan, iri meyveli bir bitkidir.

Karpuzun kalori oranı oldukça düşüktür. İçeriğinin %90’ı su olan karpuz, vücudun sıvı ihtiyacını sıcak yaz aylarında büyük oranda karşılamasının yanında, B ve C vitamini ile sodyum, kalsiyum, potasyum ve demir mineralleri açısından zengin bir meyve olarak göze çarpar.

Karpuzun Faydaları: Yaz aylarının en çok tüketilen meyvelerinden birisi olan karpuzun faydalarını şu şekilde sıralayabiliriz.

– Çok iyi bir idrar söktürücü olan karpuz, vücuttaki atık maddeleri, bağırsakları ve kanı temizlemeye yardımcı olur.

Kalbi koruyucu etkisi olan karpuz aynı zamanda soğuk algınlığına tedavisinde de kullanılır.

Cinsel gücü arttırmaya yardım eder, vücuda zindelik, rahatlık, serinlik ve ferahlık verir.

– Böbrekleri çalıştıran karpuz, böbrek taşlarını ve böbrek kumlarını dökmeye yardımcı olur.

– Kemikleri güçlendirir ve kansere yakalanma riskini azaltır.

Karpuz Nasıl Kullanılır: Olgunlaşmış karpuz taze olarak yenir. Karpuzun olmamış ham hali ise turşu yapılır. Bala biraz zencefil katarak karpuzla tüketilirse balgamı söker. Özellikle sigara içenler için çok faydalıdır bu karışım.

Karpuz sadece bir meyve olarak değil aynı zamanda çekirdeği ve suyu ile de çok büyük faydalar sağlar.

Karpuz Çekirdeğinin Faydaları: Karpuz çekirdeğinin etken maddesi olan ‘cucurbocitrin’ özellikle yüksektansiyon sorunu olan hastalar için birebir şifa kaynağıdır. Atılan karpuz çekirdeklerinin (yağının) işlenmesi sonucunda bio dizel olarak yakıt üretilebilir ve dizel araçlarda normal motorinden farkı olmadan kullanılabilir. Yalnız burada dikkat etmeniz gereken bir husus var; karpuz çekirdeği yerken mutlaka parçalayarak yemeye çalışın. Tüm olarak yutulan karpuz çekirdekleri dolaşım ile alakalı sorunlar çıkartabiliyor.

Karpuz Suyunun Faydaları: Karpuzun suyunda bulunan anti oksidan maddeler kanser hastalığına karşı koruyucu etki gösterir.

KARPUZ HAKKINDA UZMANLARA SORU SORMAK İÇİN YAZIYA YORUM YAPMANIZ YETERLİDİR. SORU SORMAK İÇİN TIKLA

karpuzun

Bu yazı karpuzun faydaları yararları kalorisi özellikleri vitaminleri fiyatı mevsimi ne zaman besin değerleri karpuz çekirdeğinin kabuğu karpuz suyunun karpuz nasıl ekilir yetiştirilir sulanır çizilir dilimlenir soyulur olur kabızlığa mideye reflüye basura cilde şekere iyi gelir mi nerede yetişir ne zaman ekilir nerelerde yetişir ne zaman çıkar nelere neye iyi gelir ne işe neye yarar konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

Gelen aramalar: karpuz suyu neye iyi gelir

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın
Lütfen İsminizi Yazın