Karın Şişkinliği ve Büyümesi Neden Olur Nasıl Gider

0
937
Okunma

Karın şişkinliği veya karın büyümesi olarak bilinen rahatsızlıktan bahsetmek istiyorum bu yazıda sizlere.

Hak verirsiniz ki her şeyde olduğu gibi beslenmede de azı karar çoğu zarar çok yerinde bir cümledir. Fazla ve yanlış beslenme sonucunda ortaya çıkan karın şişkinliği ve karın büyümesinin nedenleri ve tedavi yolları ile bu problemlerden nasıl korunmamız gerektiğini birlikte okuyalım.

Karın Şişkinliği Nedir? Karın şişkinliği karında bir dolgunluk ve gerilme hissiyle ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Genellikle sindirim sisteminin normal işlevinin bozulmasıyla bağırsak gazında artış olması sonucu ortaya çıkar.

Karın Şişkinliğinin Nedenleri: Karın şişkinliğinin başta mide gazı olmak üzere birçok nedeni olabilir. Bu nedenle doğru tedaviyi yürütebilmek için gerçek nedenin ortaya çıkarılması çok önemlidir.

Vücut düzgün bir şekilde sindirim yapamaz ise sülfür içerikli gazlar üretilir ve bağırsak kanalında birikir. Bu gazlar bağırsak kanalını gererek ağrılı karın şişkinliğine yol açabilir.

Karın şişkinliğine neden olan gazlar şu faktörler sonucunda ortaya çıkabilir: Laktoz intoleransı, Hassas bağırsak sendromu, Gıda alerjileri, Gaz üreten gıdalar; Fasulye, Brokoli, lahana, soğan, enginar ve kuşkonmaz, Armut, elma ve şeftali gibi meyveler, Tam buğday ürünleri ve buğday kepeği, Meşrubatlar, Süt ve süt ürünleri ve yapay tatlandırıcılar.

Karın şişmesinin tek nedeni gaz üretimi değildir. Şişkinlikle beraber ağrı ve rahatsızlığa yol açan diğer nedenler şunlardır; Aşırı yemek, Bağırsak kanalında kısmi tıkanıklıklar, Kabızlık, Menstruasyon ve menstruasyon öncesi stres sendromu, Bağırsak parazitleri, Divertikülit ve Menopoz.

Teşhis Nasıl Yapılır? Sırayla şu uygulamaları yapmak, karın şişkinliğinin nedenini ortaya çıkaracaktır.

– Hava ya da gaz birikimini anlamak için karın bölgesinden röntgen çekilir.

– İnce bağırsakta bir hasar olup olmadığını anlamak için ince bağırsak röntgeni çekilir.

– Gastrik boşaltma yapılarak midenin sindirim yeteneği ölçülür.

– MR, ultrason ve tomografi taramaları tümör olup olmadığını, genişleyen karın bölgesi organı olup olmadığını ve abdominal sıvı olup olmadığını ortaya çıkarır.

– Emilim ve sindirim bozukluğunu tespit edebilecek testler yapılır. Bağırsakta yağ artışı varsa sindirim hastalığının belirtisidir.

– Metan/hidrojen solunum testleri bir yemek yedikten sonra hidrojen ve metan birikiminin miktarını ortaya çıkarır. Hidrojen ve metan birikimi bağırsakta bakteriyel büyümelere neden olur.

Karın Şişkinliği Tedavisi: Karın şişkinliğine gaz üretim artışı, kabızlık ya da fazla ciddi olmayan sindirim rahatsızlıkları neden oluyorsa tedavi şunları içerir:

– Lifli gıda tüketimini artırma.

– Bitkisel yöntemlerle bağırsak temizliği.

– Beslenme alışkanlıklarını değiştirme.

Karın Şişkinliğine Ne iyi Gelir? Karın şişkinliğini önlemenin yolu tamamen doğru beslenme ile mümkündür. Size vereceğimiz önerilere uymanız bu problemi engelleyecektir.

– Taze sebze ve meyveler tüketin. Çünkü bunlar bol lif kaynağıdır ve kabızlığı önler.

– Bol su içmek sindirim sistemi sağlığının devamını ve bağırsakların nemli kalmasını sağlayarak atıkların sindirim sisteminde ilerlemesini kolaylaştırır.

– Meşrubatlardan ve karbonatlı içeceklerden kaçının.

– Doğal ve taze yiyecekler tüketin. Hazır ve paket yiyecekler katkı maddeleri içerdikleri için sindirimleri zordur.

– Yüksek sodyum içerikli yiyeceklerden kaçının.

– Kafeinden uzak durun. Kafein uyarıcı etki yaparak sindirim sisteminin aşırı çalışmasına ve yorulmasına neden olabilir.

– Sindirimi zor olan yüksek yağ içerikli yiyeceklerden uzak durun.

– Özellikle kahvaltı öncesi egzersiz ve hareket bağırsak faaliyetlerini artırır.

– Günlük lif alımını kademeli olarak artırarak, 25-30 grama yükseltin.

Karın Şişkinliğine Bitkisel Çözüm: Melisa, anason, zencefil, havlıcan, kekik ve ada çayı karın şişkinliğine iyi gelen ve sindirimi kolaylaştıran bitkisel çaylardır.

Farklı bir yazıda karın şişmesi ve şişkinliğinin bitkisel çözüm ve doğal tedavi önerilerini daha geniş şekilde ele alacağız.

YAZIYA YORUM YAPARAK UZMANLARIMIZA KARIN ŞİŞKİNLİĞİ HAKKINDA SORULARINIZI İLETEBİLİRSİNİZ. YORUM YAPMAK İÇİN TIKLA

karin-siskinligine-bitkisel-cozum

Bu yazı karın şişkinliği büyümesi neden olur oluşur tedavisi nedenleri nasıl gider geçer iner giderilir sebepleri giderilmesi nedeni evde iyi gelen şeyler bitkisel çözüm için ilaç dua detoks diyet ne zaman başlar hangi bölüm bakar doktora gidilir bitki çayları şeyler egzersizler karın şişkinliğini ne giderir gideren gidermek için konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

Gelen aramalar: karin siskinligi neden olur

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın
Lütfen İsminizi Yazın