Karanfil Çayının Faydaları Zararları Yapılışı

0
636
Okunma

Özellikle dikkatimi çekmiştir aile lokantalarında tam kasanın yanına bir tabak içerisinde yerleştirilen ve sonradan ağız kokusuna karşı çok etkili olduğunu öğrendiğim karanfil bitkisi. Tabi o dönemler sadece 5-6 yaşlarındaydım ve karanfilin faydalarının ağız kokusu ile sınırlı olduğunu düşünürdüm.

Bu yazımızda ise sizlere sadece karanfilin değil karanfil çayının faydaları ve kullanımı hakkında detaylı bilgiler vermek istiyorum. Karanfil çayının demlenmesi ve yararları hakkında kafanızda soru işareti kalmayacak bu yazı sayesinde.

Karanfil Çayı Nasıl Hazırlanır? Kurutulmuş 6-7 diş karanfili havanda iyice toz haline gelinceye kadar dövün. İçeceğiniz bardak kadar suyu kaynattıktan sonra ocağı kapatın ve karanfil tozunu suya atın. Demliğin kapağı kapalı halde 10 dakika süreyle demlenmesini bekledikten sonra içebilirsiniz. Karanfil çayının güçlü olması için 20 dakika demleyebilirsiniz. Eğer bir seferde daha çok karanfil çayı hazırlayarak depolamak isterseniz buzdolabında en fazla 2-3 gün muhafaza edebilirsiniz.

Karanfil Çayının Faydaları: Güzel kokulu ağaç ve çalılar ailesinden olan karanfilin tomurcukları ağacın yaprakları mora döndüğünde toplanır. Karanfilin 600 yılından beri Çin’de tedavi amaçlı olarak kullanıldığı hakkında bilgiler bulunur.

Karanfil çayı kullanımının faydalarını sıralamak gerekirse; Sindirimi düzenler, Diş eti hastalıklarına karşı kullanılır, Diş ağrılarını hafifletir, Şişkinliği alır, Kusmaya iyi gelir, Mide bulantısını azaltır, Kan dolaşımını hızlandırır, Sindirim sistemiyle ilgili kanser türlerine karşı koruma sağlar, Bakterilere karşı korur.

Karanfilin Yan Etkileri: Yemeklere tat vermek amacıyla ara sıra kullanılan karanfilin yan etkisi bulunmaz. Ancak çay olarak daha yüksek oranlarda karanfil tüketiminin yan etkileri konusunda bilimsel bir çalışma olmadığı için bu konuda kesin bir cevap vermek zor. Uyarı olarak çocukların karanfil yağını ağız yoluyla almaması gerektiğini ve diş etleri üzerinde uzun süreli olarak karanfil yağı kullanmanın hasara neden olduğunu bilmekte fayda var.

Kuru karanfil ağızda hassasiyete ve tahrişe neden olabilir. Ağız yoluyla karanfil yağı kullanımı karaciğer hasarı ve vücutta sıvı dengesizliğine neden olabilir. Hamile ve emziren kadınların düzenli olarak karanfil çayı ya da yağı kullanması tavsiye edilmez. Bu gibi hassas durumlarda kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışmalısınız.

KARANFİL ÇAYI HAKKINDA UZMANLARA SORU SORMAK İÇİN YAZIYA YORUM YAPMANIZ YETERLİDİR. SORU SORMAK İÇİN TIKLAkaranfil-cayi-ne-ise-yarar

Bu yazı karanfil çayının faydaları zararları yapılışı yan etkileri saça faydası hazırlanışı nelere iyi gelir ne kadar içilmeli ne işe yarar ne kadar içilmeli nerede satılır bulunur nedir neye şifadır nerede bulunur neye iyi gelir nasıl demlenir yapılır hazırlanır içilir kullanılır konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın
Lütfen İsminizi Yazın