Karaciğerin Görevleri Önemi Yeri ve Özellikleri

0
749
Okunma

İnsan vücudunda şüphe yok ki her organ birbirinden değerli ve önemli. Bütün organlarımızın yaptığı işlemler ve görevler bizler için sonsuz derecede önem arz ediyor. Lakin bazı organlar var ki diğerleri ile mukayese edildiğinde bir adım öne çıkıyor.

İşte bu yazımızda herkesin mutlaka bildiği bir organ olan karaciğer hakkında bilgiler vermek istiyorum. Karaciğerin görevi, önemi ve vücuttaki yerinden başlayacağımız bu yazıda, karaciğerin görevleri ve akciğer hastalıkları hakkında bilgiler vererek son noktayı koyacağız.

Karaciğerin Yeri ve Özellikleri: İnsan vücudunda yer alan en büyük organdır. Karın boşluğunun sağ tarafında, kaburganın hemen altında bulunan karaciğerin ağırlığı 1,5 kg civarındadır ve bu ağırlık ile vücutta bulunan en büyük organ unvanını alır. Süngerimsi bir yapıya sahiptir ve damarlarımızda ki kanın yaklaşık 900 gramını emerek çalışır. Yaşamsal öneme sahip karaciğer kendini yenileme özelliğine sahip bir organdır.

Karaciğerin Görevleri: Günde yaklaşık olarak 1.5 kg. seviyesinde safra üretir. Vücutta yağ, protein ve şekeri dengeler, kan yapımı için depolama yapar. Isımızı ayarlar ve su üretir. Kanda ki şekeri düzenler. Yaşlanmış alyuvarları parçalar ve kan üretimini destekler. Kanda bulunan glikozu glikojen haline dönüştürerek depo yapar. Lenf yapımı sağlar ve antikor üretir. Fazla salgılanan hormonların oluşmasını engeller.

Karaciğer Hastalıkları: Vücudumuz için oldukça önemli vazifeleri üstlenen karaciğerin düzgün çalışmaması veya düzgün çalışmaması sonucunda ortaya farklı hastalıklar ve rahatsızlıklar çıkmaktadır. Şimdi kısa kısa bu hastalıklar hakkında bilgi verelim.

Karaciğer İltihabı: Karaciğerde meydana gelen tüm iltihaplı hastalıklara ‘hepatit’ adı verilmektedir. Virüsler, bakteriler,mantarlar ve bazı ilaç türleri hepatite neden olabilmektedir. En belirgin belirtisi ise sarılıktır. Genellikle karaciğer yetmezliğiyle birlikte görülür.

Karaciğer Sirozu: Karaciğerin yapısının bozulması sonucu oluşmaktadır. Karaciğer hücrelerinin sayısı azalmakta ve görevlerini yerine getirememektedir. Karaciğer sert bir yapıya bürünmektedir. İçinden geçmesi gereken kana karşı direnç ortaya çıkar. Bu durumda kan kendine başka yollar bulur.

Safra Kesesi İltihabı: Genellikle safra yollarının safra taşı ile kapanması sonucu meydana gelmektedir. Safra kesesinin iltihaplanması sonucunda safra kesesi büzülür. Yapması gerek görevleri aksatmaktadır. Genellikle 40 yaş ve üzeri kilolu bayanlarda görülmektedir.

Safra Kesesi Taşı: Safra taşları safra kesesi içinde depolanan sıvı içerisinde bazı maddelerin çökerek sertleşmesi sonucu oluşmaktadır. Safra taşları kolesterol ve pigment taşları olarak ikiye ayrılmaktadır. Kolesterol taşları sarı ve yeşil renkte olmaktadır. Pigment taşları ise küçük koyu renklidir.

Karaciğer Hastalıklarının Belirtileri: Karaciğer ile ilgili rahatsızlık yaşayanlarda ortak belirtiler oluşur. Hastada sağ tarafta ağrı, bağırsaklarda gaz şikayeti, karın şişmesi, deride kaşıntılar, ellerde ve yüzde çil gibi döküntüler, cilt rengi ve göz akında sararma, hazımsızlık, çarpıntı ve halsizlik. Sık sık idrara çıkma, el ve ayaklarda şişme, baldırda ağrılar oluşur.

KARACİĞER KONUSUNDA SORUNUZ MU VAR? ÖYLEYSE YAZIYA YORUM YAPARAK UZMANLARIMIZA DANIŞMAYA NE DERSİNİZ? YORUM YAPMAK İÇİN TIKLA

karaciger-nasil-calisir

Bu yazı karaciğerin görevleri yeri önemi özellikleri nedir nerede neden yağlanır ne tarafta nasıl çalışır yenilenir oluşmuştur meydana gelmiştir neye yarar neyi sever anatomisi alınması sindirimdeki görevi dostu düzensiz çalışması fonksiyonları hastalıkları vücuttaki yeri bölümleri normal boyutları resmi enfeksiyon kapması konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

Gelen aramalar: karaciğerin yeri

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın
Lütfen İsminizi Yazın