Karaciğer Yetmezliği Nedenleri Nedir Nasıl Anlaşılır

0
350
Okunma

Ülkemizde en sık rastlanan karaciğer hastalıklarından birisi olan karaciğer yetmezliği hakkında bilgiler vereceğiz bu yazımızda.

Karaciğer yetmezliği nedir, nedenleri ve belirtileri nelerdir, karaciğer yetmezliği nasıl tedavi edilir ve anlaşılır bütün bu konuları kısaca anlatacağız.

Karaciğer Yetmezliği Nedir: Karaciğerin büyük bir kısmının tamir edilemeyecek derecede hasara uğrayarak; artık görevini yapamayacak duruma gelmesine karaciğer yetmezliği denir. Bu rahatsızlık kadın veya erkek fark etmeksizin her yaşta görülebilir.

Karaciğer Yetmezliği Çeşitleri: 2 farklı tip karaciğer yetmezliği vardır.

Kronik Karaciğer Yetmezliği: Yılar içinde kronik bir şekilde devam eden, hastalıklara bağlı gelişen karaciğer yetmezliği tablosudur ve yıllar boyunca herhangi bir şikayete neden olmayabilir. Karaciğer yetmezliği tam olarak kendini göstermeye başladığında belirtiler ortaya çıkmaya başlar. Kronik karaciğer yetmezliğinin akut karaciğer yetmezliği ile farkı, akut karaciğer yetmezliğinin çok hızlı, günler bazen de haftalar içerisinde kendini göstermesidir. Kronik karaciğer yetmezliği ise çok sinsi şekilde ilerler.

Akut Karaciğer Yetmezliği: Ani başlayan ve gelişen bir karaciğer yetmezliğine akut karaciğer yetmezliği denir. Akut karaciğer yetmezliği viral hepatitler ile birlikte ortaya çıkan, ani ve şiddetli bir karaciğer nekrozu (karaciğer hücrelerinin ani ölümü) tarzında meydana çıkan ve bu duruma bağlı olarak hayatı çok ciddi tehdit eden, ölüme kadar gidebilen bir karaciğer yetmezliğinin ortaya çıkmasıdır. Bu durumda karaciğer sentez işlemlerini yerine getiremez ve buna bağlı olarak vücuttan zararlı maddelerin atılmasını sağlayamadığı zaman vücutta toksik, ağır bir madde birikimi nedeni ile yoğun bakımda yatılmasını gerektirecek kadar şiddetli bir tablo oluşturabilir.

Karaciğer Yetmezliği Belirtileri: Karaciğer yetmezliği belirtileri iki farklı şekilde görülebilir. Kronik karaciğer yetmezliği belirtileri ve akut karaciğer yetmezliği belirtileri şeklinde ortaya çıkar.

Kronik Karaciğer Yetmezliği Belirtileri: Belirtiler genellikle kronik kaşıntı, aralı aralı sarılık görülmesi, halsizlik, yorgunluk, çabuk yorulma bulguları ve hastalığın ilerlemiş dönemlerinde karaciğer yetmezliği nedeni ile ek hastalıkların ortaya çıkması sonucu karında su toplanması, zaman zaman yemek borusunda oluşan varislerin kanaması sonucu akut sindirim sistemi kanamaları, bazende karaciğer koması gelişmesi ve enfeksiyona yatkınlık gibi belirtiler görülür.

Akut Karaciğer Yetmezliği Belirtileri: Hastanın belirtileri sarılık tablosu ile birlikte başlar. Fakat sarılığa takiben hemen günler veya haftalar içinde hastada bir karaciğer koması tablosu ortaya çıkar. Karaciğer komasında görülen belirtiler arasında hastanın kendini kaybetmesi, uyku hali, anlamsız konuşma ve karaciğerin tamamen işlevini kaybetmesi gibi belirtiler ile seyreder. Bu durumda hastanın tedavisi karaciğer nakli ameliyatıdır.

Karaciğer Yetmezliği Durumunda Beslenme: Karaciğer yetmezliği tanısı konulan hastanın öncelikle tuzu hayatından çıkarması gereklidir. Tuzu kesmenin anlamı yemeklerden ve her şeyden tuzun sıfırlanmasıdır ve hasta kalan yaşamı süresince tuzsuz yeme alışkanlığını kazanmalıdır. Tuzlu yemeye devam edildiği sürece vücut ve karın sıvı toplar ve karaciğer hastalığına bağlı komplikasyonlar artar.

Karaciğer Yetmezliği Tedavisi: Bu hastalığın tedavisi ancak ileri derecede donanımlı tıp fakülteleri ve hastahanelerde yapılır. Bitkisel tedavi asla söz konusu değildir. Karaciğer nakline kadar uzanan uzun bir tedavi süreci izlenir.

Hastaya ensefalopatinin tedavisinde laktuloz ve uygun antibiyotik verilerek tedaviye başlanır. Bu hastalıkta hemodiyaliz gerektirecek derecede böbrek yetmezliği durumları meydana gelebilir. Pıhtılaşma bozuklukları için taze donmuş plazma ve trombosit transfüzyonu verilmektedir. Özellikle glikoz ve diğer biyokimyasal parametreler ciddi şekilde izlenmeli ve hipoglisemi riskine karşı her zaman hazır beklenmelidir. Uygun organ bulunursa nakil yapılabilir.

Dilerseniz daha önce paylaştığımız karaciğer yetmezliğine ne iyi gelir konusunu okuyarak, karaciğer yetmezliği için doğal ve bitkisel tedavi yöntemlerini öğrenebilirsiniz.

KARACİĞER YETMEZLİĞİ HAKKINDA UZMANLARA SORU SORMAK İÇİN YAZIYA YORUM YAPMANIZ YETERLİDİR. YORUM YAPMAK İÇİN TIKLA

karaciger-yetmezligi-nasil-anlasilir

Bu yazı karaciğer yetmezliğinin tedavisi nedenleri nelerdir son evresi belirtileri nedir ne iyi gelir ne kadar yaşar nasıl anlaşılır tedavi edilir beslenmeli için diyet hangi doktora gidilir hangi bölüm bakar raporu ölüm riski testi teşhisi yaşam süresi yan etkileri olan hasta ne kadar yaşar olanlar ne yemeli antibiyotik kullanımı ağız kokusu sonucu sivilce kan testi hangi testlerle anlaşılır laboratuvar bulguları şikayetleri ilaçları başlangıcı öldürür mü konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın
Lütfen İsminizi Yazın