Karaciğer Kanserinin Nedenleri Evreleri Tedavisi

0
413
Okunma

Bu yazımızda sizlere bir kanser türü olan karaciğer kanseri hakkında bilgi vermek istiyorum. Karaciğer kanserinin belirtileri, nedenleri ve tedavisi hakkında kısaca bilgi toparladım.

Karaciğer Kanseri Nedir? Karaciğer kanserleri, organın kendi dokusundan çıkan kötü huylu tümörlere karaciğer kanseri denir. Tüm kanserler içinde daha az rastlanılan bir kanser türüdür. Erkeklerde kadınlara kıyasla daha yaygındır. Tanısı konmuş her 100 kanserden yaklaşık 1 tanesi karaciğer kanseridir.

Karaciğer Kanseri Belirtileri: Açıklanamayan nedenle önemli miktarda kilo kaybı. Bir kaç haftalık periyotlar halinde süren iştah kaybı, Hasta hissetme, Çok az bir yemek olsa dahi, yemek sonrasında tokluk ve şişkinlik hissetme, Karında rahatsızlık ya da ağrı, Şişkin bir karın, Sarımsı cilt (sarılık), koyu renkli idrar ve soluk renkli dışkı, Kaşıntı, Kronik hepatit ya da siroza sahip bir kişinin sağlığındaki ani kötüleşme, Yüksek ateş ve terleme

Karaciğer Kanseri Nedenleri: Karaciğer kanserinin belli başlı nedenleri şunlardır.

Siroz: Karaciğer dokusunun tahrip olması ve organın görevini tam olarak yerine getirememesine neden olan siroz bazı durumlarda karaciğer kanserine yol açabilmektedir.

Çoğu siroz hastası karaciğer kanserine yakalanmadan hayatına devam edebilir ancak karaciğeri etkileyen bu hastalığın kanser riskini artırdığı bilinmektedir. Siroz uzun yıllar alkol tüketimi ve hepatit C gibi nedenlere bağlı olarak oluşabilir.

Hepatit B: Kan ve salya, semen gibi vücut salgılarıyla bulaşan hepatit B karaciğer kanseri riskini yükselten faktörler arasındadır.

Ancak hepatit B nedeniyle görülen kanser olayları Avrupa ülkelerinde oldukça azdır. Bu oran Asya ülkelerinde daha yüksektir.

Alkol: Karaciğer oldukça dayanıklı bir organdır ve diğer organları kısa sürede tahrip edecek koşullara dayanıp kendini yenileyebilir.

Fakat uzun süreli ve fazla miktarda alkol tüketimi bu organın sınırlarını zorlayabilir ve zarar verebilir. Uzun süreli alkol tüketimi organın kendi kendini yenileme kabiliyetini zayıflatır veya tamamen durdurabilir.

Karaciğer Yağlanması: Karaciğer yağlanması yaygın olarak görülen bir durumdur. Fakat bu yağlanma yüksek miktarda olduğunda karaciğerde iltihaplanmaya yol açabilir. Bu iltihaplanmaya bağlı olarak organın dokusu tahrip olabilir ve kanser riski artar.

Karaciğer yağlanmasının nedeni tam olarak bilinmemektedir ancak tip 2 diyabet ve obezite yağlanma nedenleri arasında gösterilmektedir.

Karaciğer Kanseri Tedavisi: Karaciğer kanserlerinin asıl tedavisi cerrahidir. Sadece karaciğerde sınırlı olan kanserlerde, hastanın genel durumu ameliyat için uygunsa, hastalıklı karaciğer dokusu çıkartılarak cerrahi tedavi uygulanır. Hepatektomi adı verilen bu cerrahi girişim sırasında çıkartılacak karaciğer dokusunun miktarını kanserin büyüklüğü, sayısı ve yerleşim yeri belirler. Bu işlem sırasında geride kalacak karaciğer dokusunun da hastanın yaşamını devam ettirebilmesi için yeterli miktarda olması gereklidir.

Karaciğerin kanser nedeniyle tümüyle çıkartılması gereken durumlarda sağlıklı bir vericiden karaciğer nakli de yapılabilir. Cerrahiyle birlikte veya cerrahi uygulanamayan bazı hastalarda ısıtma veya dondurma yöntemleri kullanılarak da kanserli doku yok edilebilir. Ancak, bu yöntemlerin etkinliği cerrahiden daha azdır. Cerrahi tedavi sonrası veya cerrahi tedavinin uygun olmayacağı hastalarda ilaç tedavisi (kemoterapi) uygulanır. Bu durumda tek bir ilaç veya farklı ilaç kombinasyonları belirli aralıklarla hastalara verilmektedir. İlaçlar koldaki bir damardan tüm vücuda verilebileceği gibi, ameliyat edilen hastalarda ameliyat sırasında yerleştirilen bir kateter yardımıyla karaciğerin damarından sadece karaciğer içine de verilebilir.

İlaç tedavisine bazen ışın tedavisi (radyoterapi) de eklenebilir. Bu durumda dışarıdan cihazlar yardımıyla yüksek enerjili ışınlar karaciğerin olduğu karın sağ üst bölgesine yönlendirilerek tedavi uygulanır. Hastalar cerrahi sonrası ilaç ve ışın tedavilerini tamamladıktan sonra belli aralıklarla takip edilirler. Takip sırasında karaciğer ve karın içi organlar ultrasonografi, bilgisayarlı tomografi veya manyetik rezonans görüntüleme yöntemleriyle görüntülenerek hastalığın tekrarlayıp tekrarlamadığı kontrol edilir. Kanserin tekrarlaması genellikle ilk iki yıl içinde olur. Hastaya tekrarlayan kanserin durumuna göre yeniden cerrahi, ilaç veya ışın tedavisi uygulanabilir.

Karaciğer Kanserinden Korunma: Karaciğer kanserinden korunmak için hepatit virüsleriyle infeksiyondan kaçınmak gerekir. Hepatit B virüsünden aşılanarak korunabilirsiniz. Ayrıca, alınan besinlerde aflatoksin olmamasına dikkat etmek gerekir. Siroza ve uzun dönemde karaciğer kanserine neden olabileceği için aşırı alkol tüketiminden uzak durmak gerekir.

KARACİĞER KANSERİ HAKKINDA UZMANLARA SORU SORMAK İÇİN YAZIYA YORUM YAPMANIZ YETERLİDİR. YORUM YAPMAK İÇİN TIKLA

karaciger-kanserinin-gorulme-sikligi

Bu yazı karaciğer kanserinin nedenleri belirtileri görülme sıklığı kemiğe sıçraması evreleri zararları vücuda etkisi nedir kısaca nasıl olur yenilir anlaşılır için kullanılan ilaçlar erken teşhis risk faktörleri tedavisi teşhisi yaşam süresi ışın tedavisi olan ne kadar yaşar ameliyatı son evre dondurma görülme sıklığı hastası ne kadar yaşar çeşitleri hakkında kısaca bilgi vermek için yazılmıştır.

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın
Lütfen İsminizi Yazın