Karabaş Yağının Faydaları ve Kullanılışı

0
604
Okunma

Bu yazımızda sizlere diğer adı lavanta yağı olan karabaş otu yağı hakkında bilgi vermek istiyorum. Aslında daha önce lavanta yağı hakkında bir yazı paylaşmıştım ama karabaş otu yağının özelliklerini biraz daha geniş çaplı aktaralım.

Karabaş Otu Yağı Nedir? Karabaş otu, ballı babagiller familyasından, bir veya çok yıllık otsu bir bitkidir. Ezildiği zaman çok kuvvetli ve hoş olmayan bir koku çıkartır. Çiçekleri mavi veya mor menekşe rengindedir.

Karabaş otunun bir türünden, “Karabaş yağı” denilen bir yağ çıkartılır. Karabaş Otu A ve C vitamini yanında kalsiyum ve demir içermektedir.Bu özelliğinin yardımıyla bir çok açıdan sağlığa katıda bulunur

Karabaş Otu Yağının Özellikleri: Karabaş yağı, kafur, borneol ve sineol içeren bitkisel bir yağdır. Bilinen bir yan etkisi olmamakla birlikte, önerilen dozların aşılmaması en doğru olanıdır.

Karabaş Otu Yağı Ne İşe Yarar?
– Ağrı kesici, yara iyileştiricidir.
– Sara ve astımda yatıştırıcıdır.
– Sinirleri ve kalbi kuvvetlendirir.

Damar sertliğine faydalıdır.
– Kolesterolü ve şekeri düşürür.

İdrar yolu iltihaplarını giderir.
– Ağız dezenfektanı olarak kullanılır. Diş eti problemlerini tedavi eder.

Boğaz enfeksiyonlarını giderir. Balgam söktürücüdür.
– Stres ve gerginliğe faydalıdır. Uykusuzluğu giderir.

– İyi bir antiseptik olduğundan egzama ve uyuz yaralarında kullanılır.
– Romatizma-kireçlenme ve mafsal ağrılarında kullanılır

Kullanım Şekli: Dahilen; günde ikişer damla sabah akşam yarım fincan suya damlatılarak kullanılır. Haricen; cilde sürülür.

Karabaş Otunun Zararları: Karabaş otunun genel anlamda sağlık için her hangi bir tehdit oluşturmadığını söylemek mümkün. Fakat ağız yoluyla alındığında baş ağrısı, kabızlık ve iştah artışı gibi bazı yan etkileri olabiliyor. Bu yüzden doktorunuza danışmadan ve çiğ olarak ağızdan alınmamasını öneriyoruz.

KARABAŞ OTU YAĞI HAKKINDA UZMANLARA SORU SORMAK İÇİN YAZIYA YORUM YAPMANIZ YETERLİDİR. YORUM YAPMAK İÇİN TIKLA

karabas-yagi-neye-iyi-gelir

Bu yazı karabaş yağının faydaları zararları kullanımı kullanılışı ne işe yarar neye iyi gelir nedir nerelerde kullanılır nasıl yapılır kullanılır çıkarılır fiyatı zararı karabaş otu yağı fiyat sigara satış yan etkileri yüze sürülür mü cilde saça faydası bebeklerde lavanta yağı hakkında kısaca bilgi vermek için yazılmıştır.

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın
Lütfen İsminizi Yazın