Karabaş Otu Yağının Saça ve Cilde Faydaları Nedir

0
648
Okunma

Karabaş otu, bir veya çok yıllık otsu bir bitkidir. Ezildiği zaman çok kuvvetli ve hoş olmayan bir koku çıkartır. Çiçekleri mavi veya menekşe rengindedir. Bir türünden, “Karabaş yağı” denilen bir yağ çıkartılır. Bilinen bir yan etkisi olmamakla birlikte, önerilen dozların aşılmaması en doğru olanıdır.

Bizde bu yazımızda ilk olarak karabaş otu yağının ne işe yaradığını, daha sonra ise nasıl kullanılacağını sizlere anlatmaya çalışacağız.

Karabaş Yağı Ne İşe Yarar?
– Ağrı kesici, yara iyileştiricidir.
– Sara ve astımda yatıştırıcıdır.
– Sinirleri ve kalbi kuvvetlendirir.

Damar sertliğine faydalıdır.
– Kolesterolü ve şekeri düşürür.
İdrar yolu iltihaplarını giderir.
– Ağız dezenfekte etmek için kullanılır. Diş eti problemlerini tedavi eder.

Boğaz enfeksiyonlarını giderir. Balgam söktürücüdür.
– Stres ve gerginliğe faydalıdır. Uykusuzluğu giderir.
– İyi bir antiseptik olduğundan egzama ve uyuz yaralarında kullanılır.
– Romatizma kireçlenme ve mafsal ağrılarında kullanılır.

Kullanım Şekli
Dahilen; günde ikişer damla sabah akşam yarım fincan suya damlatılarak kullanılır.
Haricen; cilde sürülür.

Karabaş Otu Çayı Nasıl Yapılır?
Karabaş otu çayı demlemek için 6-7 çiçek ve biraz da yeşil yaprak bir fincan ya da bardağa konur, üzerine kaynamış su dökülür. Bu şekilde 3 öğün yemeklerden sonra içilirse yemekle birlikte alınan zarlı maddeler ve özellikle yağlar vücuttan atılır.

Kullanımı: Çaydanlıkta su kaynatılıp indirilecek, bir miktar Kafa Süpürgesi otu konacak. Üzeri örtülür ve sonra üç beş dakika demlendikten sonra bardağa konulup şeker veya bal ilave edilip içilebilir. Bir günde iki veya üç kere içilebilir.

KARABAŞ OTU YAĞI HAKKINDA UZMANLARA SORU SORMAK İÇİN YAZIYA YORUM YAPMANIZ YETERLİDİR. SORU SORMAK İÇİN TIKLAkarabas-yagi-neye-iyi-gelir

Bu yazı karabaş otu yağının saça cilde faydaları kullanımı yararları faydası kullanılışı zararları nasıl kullanılır yapılır elde edilir çıkarılır üretilir seyreltilir kokar ne işe yarar nedir neye iyi gelir nerelerde kullanılır neye yarar nerede satılır ne kadar ne için kullanılır konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın
Lütfen İsminizi Yazın