Karabaş Çayı Nedir Ne işe Yarar Nasıl Demlenir

0
401
Okunma

Bu yazımda sizlere karabaş otu kullanılarak yapılan bitki çayı hakkında bilgi vermek istiyorum. Karabaş otu çayı nedir, nasıl demlenir, faydaları ve zararları nelerdir öğrenmek istiyorsanız birazcık vaktinizi bize ayırın.

Akdeniz bölgesine özgü bitkilerden biri olan karabaş otu Fransız lavantası, İspanyol lavantası olarak da bilinir ve Latince adı “Lavandula stoechas”dır. Yaklaşık olarak 30-100 santimetre aralığında uzayan bitki, ilkbaharın son aylarında ya da yaz aylarının başında çiçek açar.

Karabaş otunun çiçekleri pembe ve mor renkleri arasındadır. Karabaş otu geleneksel olarak sinirleri sakinleştirmek ve kan dolaşımını düzenlemek için tüketilmektedir. Lakin bu çayı tüketen ve kullanan kişi sayısı ne yazık ki oldukça azdır.

Karabaş Otu Çayının Faydaları: Karabaş otu çayı ne yazık ki fazla tanınmasa da hatırı sayılır derecede faydaları vardır. Şimdi kısa kısa bu bitkisel çayın faydalarını sıralayalım.

Hafızayı güçlendirir, Kan dolaşımını hızlandırır, Damar tıkanıklığına iyi gelir, Kanserli hücre oluşumunu yavaşlattığı söylenmektedir, Sinirleri yatıştırır, Sinirsel baş ağrısına iyi gelir, İdrar yolu enfeksiyonu tedavisine yardımcı olur.

Harici olarak kullanıldığında egzama gibi cilt hastalıkları belirtilerini hafifletir, Yaraların iyileşme sürecini kısaltır, Kaygı ve stresi hafifletir, Genel olarak enfeksiyonlara iyi geldiği söylenmektedir, Antioksidanlar bakımından zengindir, Sigarayı bırakmayı kolaylaştırır.

Karabaş Çayı Nasıl Demlenir? Karabaş otu çayını kurutulmuş ya da taze bitkiden hazırlayabilirsiniz ancak aktarlarda genellikle kurutulmuş karabaş otu satılmaktadır.

2 büyük bardak çay için 3-4 çay kaşığı kurutulmuş karabaş otunu kaynamış suya atın ve 4 dakika kadar demlenmesini bekleyin. Taze bitkiden hazırlarken demleme süresini 3-4 dakika daha uzatabilirsiniz.

Yan Etkileri ve Zararları: Düzenli olarak ilaç kullanıyorsanız karabaş otunu doktorunuza danışmadan kullanmayın. Gebelik ve emzirme döneminde karabaş otu çayı içilmesi önerilmemektedir.

Aşırı tüketimi mide bulantısı, baş dönmesi ve kusmaya yol açabilir. Bazı kaynaklarda günde 1 bardaktan fazla içilmemesi ve 15 gün kullandıktan sonra 15 gün ara verilmesi tavsiye edilmektedir.

KARABAŞ OTU ÇAYI HAKKINDA UZMANLARA SORU SORMAK İÇİN YAZIYA YORUM YAPMANIZ YETERLİDİR. TIKLA YORUM YAP

karabas-otu-cayi-ne-ise-yarar

Bu yazı karabaş otu çayı ne işe yarar ne kadar süre kullanılmalı nedir neye iyi gelir nasıl hazırlanır demlenir kullanılır ibrahim saraçoğlu karabaş otu çayının faydaları tadı hazırlanışı zararları yan etkileri kullananlar kullanıcı yorumları günde kaç defa kaç kez kaç bardak içilmeli yapılışı tarifi zayıflatır mı kilo aldırır mı konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın
Lütfen İsminizi Yazın