Kara Merhem Nedir Nasıl Kullanılır

9
1914
Okunma

Bazı ilaçlar vardır ki, farklı hastalık ve rahatsızlıklara çok önem arz eden bir yeri vardır. Basur ve iltihaplanma, sivilce gibi sorunlarla uğraşanlar bu acı ve sızı için genelde kara merhem adı verilen ve gerçekten rengi siyah olan bu kreme sıkı sıkıya sarılmıştır.

Biz bu yazımızda kara merhem veya siyah kremin faydalarını, zararlarını, yan etkilerini ve kullanımını sizlere anlatmaya çalışacağım. Sivilce, akne ve çıban tedavisi konusunda son dönemlerde oldukça aranan ve sorulan bir tedavi biçimi olan kara merhemi haydi beraber okuyalım.

Kara Merhem Nedir? Kara merhem çıban tedavisinde kullanılan ilaçlardan biridir. Esas ismi İhtiyol Pomad olan krem halk arasında kara merhem olarak da bilinir. İçeriğinde bulunan %80 Vazelin, %10 İhtiyol, %10 Lanolin ile vücutta çıkan pek çok iltihabi durumun tedavisinde kullanılır.

Kara Merhemin Faydaları Nelerdir
Kronik iltihaplanmaların, çıban ve sivilcelerin olgunlaşıp, içlerinin temizlenmesini sağlar. Antienflamatuar özelliklerinin yanı sıra antibakteriyel, antimikotik, antipüritik, antiseboreik ve antiekzamatöz özellikleri de bulunmaktadır. Özellikle çıbana karşı çok faydalı bir çözüm sağlamaktadır.

Basit ve her eczanede bulabileceğiniz bir kara merhem çıban tedavisinde, bitkisel ilaç mahiyetinde aktarlarda satılan kara sakızlı merhem de basur tedavisinde sizi bu dertlerden basitçe kurtaracaktır.

İhtiyol, ham petrol özelliğindeki karışımın sülfürik ait ile muamele edilerek suda çözünür hale getirilmiş şeklidir. Egzama, apse ve akne tipi erupsiyonlar (deri döküntüsü) gibi enflamatuar (iltihaplı deri sorunları) deri hastalıklarının tedavisinde yardımcıdır.

Kara Merhemin Zararları: Kara merhem deriden tamamen emilir, yüksek oranda kükürt içermektedir. Kullanım sırasında idrarda kükürt oranının arttığına dair bazı sonuçlar mevcuttur.

Kara Merhem Nasıl Kullanılır? Rahatsızlığın bulunduğu bölge yıkanıp kurutulduktan sonra günde iki defa sorunlu bölgeye sürülüp gazlı bezle kapatılır.

Hava almasına engel olmamak için sıkı bandaj kullanılmamalıdır. İltihap akmaya başladıktan sonra bir kaç gün daha günde bir kez sürülmeye devam edilmelidir. İltihaplı bölge sıkılarak veya bastırılarak iltihap çıkartılmaya çalışılmamalıdır.

KARA MERHEM HAKKINDA UZMANLARA SORU SORMAK İÇİN YAZIYA YORUM YAPMANIZ YETERLİ OLACAKTIR. YORUM YAPMAK İÇİN TIKLA

kara-merhem-zararlari

Bu yazı kara merhem nedir ne işe yarar ne zaman patlatır etki eder neyden yapılır nasıl kullanılır sürülür kara merhemin faydaları zararları yan etkileri sivilce sabunu göze sürülür mü çıbana iyi gelir mi hamilelikte kullanılır mı kullanımı kullananlar kullanıcı yorumları leke yapar mı tüy dökücü tırnak batması mantarı sivilce siyah nokta yağ bezesi dolamaya hemoroid apseye yanığa uçuğa iyi gelir mi eczane fiyatı ekşi epilasyon etkisi topuk dikeni reçetesi otu piyasa adı konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

Gelen aramalar: kara merhem, kara merhem zararları, ihtiyol pomad zararları, kara merhem nedir, kara merhemin faydaları, kara merhem in zararları, kara merhem sivilce, Kara merhem yan etkılerı

9 YORUMLAR

  1. Çapraz bağ ve menüsküs ameliyatı sonrası ödem oluştu ve bunu kurutmak için yükse dozlarda antibiyotikler verildi
    Sonuç sıkıntı. bu melhemi kullansam içerdeki iltihabı cikartabilirmiyim.

  2. Yan etkileri varmıdır ? Akne sivilcelerini 2-3 gün içinde geçirdipini duymuştum bu doğru mudur ? Yüzümüze sürdükten ne kadar sonra yüzümüzü temzilemeliyiz ?

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın
Lütfen İsminizi Yazın