Kanola Yağı Nedir Saça ve Cilde Faydaları Nelerdir

0
1198
Okunma

Bu yazımızda son yıllarda giderek daha sık şekilde duymaya başladığımız kanola yağı hakkında merak edilenlere cevap vermek istiyorum.

Dilerseniz ilk önce kanola yağının anlamı ve kökeni nedir bu noktadan başlayalım.

Kanola Yağı Nedir? Kanola, ana vatanı Anadolu toprakları olan kolza bitkisinin ıslahı sonucu elde edilen, lakin içeriğinde insanlara zarar verebilecek nitelikte erüsik asit ve hayvanlara zarar verebilecek olan glukosinolat içeren bir bitki türüdür.

Kanola bitkisi ilk defa Kanada’da geliştirilmesinden dolayı ona İngilizce “Canada” ve “Ola” (“Kanada” ve “yağ”) sözcüklerinden türeyen, “kanola” adı layık görülmüştür.

Dünyaya yayıldığı topraklar Anadolu olmasına rağmen, topraklarımızda ıslah edilemeyen ve nesli tükenen bu bitki türü, 1960’lı yıllarda Balkanlar’dan ülkemize olan göçlerle yeniden yurduna getirilmiş ve Trakya’da ekim alanı bulmuştur. Rapiska, rapitsa, kolza isimleriyle de bilinir. Zararlarından dolayı 1979 yılında ekimi ülkemizde yasaklanmıştır.

Kanola Yağının Kullanımı ve Faydaları: Gıda sanayisinde olumsuz özelliği sebebiyle kızartma veya konserve yağ olarak kullanımı yaygındır.

Kolesterol içermeyen kanola yağı, Omega 3, Omega 6 ve Omega 9 gibi faydalı yağ asitleri içermektedir. A, D, E ve K vitaminleri barındırır. A vitamini çok iyi bir antioksidandır. D vitamini ise, kalsiyumun kemiklere taşınmasını sağlamaktadır. Bu sayede kanola yağı, raşitizm ve osteoropoz gibi hastalıkları önler. Ayrıca bu yağ; birçok cilt hastalığına da iyi gelir.

Gelişen teknoloji ve bilinçlenme ile günümüzde kanola yağı bitkinin zararlı etkilerinden kurtulmuştur. İçeriğinde bulunan erusik asit, %40’dan %0.1 oranına kadar düşmüştür. Kanola yağı bu durumu ile doymuş yağ oranı yüksek olan bir yağdır. Zeytin yağında %15, ayçiçeği yağında %12, kanola yağında ise %7 oranında doymuş yağ bulunur. Kısacası artık tüketimi makul hale gelmiştir. En azından kızartmalarda kullanmakta sakınca yoktur. Lakin yinede halis muhlis zeytin yağının yerini tutacağına beni kimse ikna edemez.

Bu faydalarının yanına ek olarak piyasalardaki fiyatının durumuna göre mum, ruj, sanayi yağları, gazete mürekkebi, biyolojik dizel yakıt olarak kullanılmaktadır.

Son dönemlerde ise herkesin duymasını sağlayan faydası, saça ve cilde olan faydaları olarak lanse edildi. Şimdi bu faydalardan bahsedelim.

Kanola Yağının Cilde ve Saça Faydaları: Şimdi sizlere kanola yağı kullanarak cilt maskesi nasıl yapılır bunun tarifini vereceğim. Daha sonra ise saç konusuna değinelim.

Malzemeler: Yarım çay bardağı kanola yağı, Bir kase yoğurt, 3 yemek kaşığı limon suyu.

Yapılışı: Bütün malzemeleri bir kapta tahta kaşık yardımı ile karıştırın. Daha sonra yüzünüze bu maskeyi sürün. 20 dakika sonra ılık su ile yıkayınız. 15 günde bir bu bakım maskesini tekrar uygulayın. Uyguladıkça cildinizin temizlendiğini, cilt lekeleri ve aknelerin yok olduğunu, cildin daha parlak görünüm kazandığını fark edeceksiniz.

Kanola yağı kullanarak saç diplerine yapılan masaj hem saç dökülmesini azaltır hem de saçların daha parlak ve sağlıklı olmasını sağlamaktadır.

KANOLA YAĞI HAKKINDA MERAK ETTİKLERİNİZİ YORUM YAZARAK UZMANLARIMIZA SORABİLİRSİNİZ. YORUM YAPMAK İÇİN TIKLA

kanola-yaginin-faydalari

Bu yazı kanola yağının saça cilde faydaları nedir nelerdir nereden alınır nerede satılır ne işe yarar ne demektir neden olur nerelerde ne için kullanılır kanola yağından biyodizel üretimi neye iyi gelir yetişir nasıl bir yağdır çıkarılır elde edilir anlaşılır fiyatı kalorisi besin değeri kaç kalori fiyatları konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

Gelen aramalar: kanola yağının cilde faydaları, kanola yağı saça faydaları

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın
Lütfen İsminizi Yazın