Kanlı Dışkının Nedenleri ve Tedavisi

3
1925
Okunma

Bu yazımızda ilk karşılaştığınızda veya duyduğunuzda çok korkacağınız bir rahatsızlık olan kanlı dışkıdan bahsetmek istiyorum.

Dışkıdan kan gelmesinin nedenleri ve sebeplerini anlattıktan sonra kanlı dışkı ile olabilecek diğer her türlü sonucu sizlere kısaca aktarmak istiyorum

Kanlı Dışkı Nedir? Adından da anlaşılacağı gibi dışkıda bir miktar kan görülmesi durumuna kanlı dışkı denilmektedir. Bu kan bazı durumlarda ise ishal ile birlikte görülebilir. Şimdi kanlı dışkının sebepleri ve nedenleri ile sonuçlarını inceleyelim.

Kanlı Dışkının Nedenleri: Dışkıda kan görülmesi genel olarak şu sebeplerle ortaya çıkar; ülser nedeniyle olan kanama, kan damarı çatlaması, gastrit, mide kanseri, mide varisleri, burun kanamasından sonra bir miktar kanın yutulması, bağırsak tıkanıklığı, kolon kanseri, kabızlık, basur, gıda zehirlenmesi, bağırsak tümörü, kullanılan bazı ilaçların yan etkileri (özellikle aspirin) neticesinde kanlı dışkı meydana gelebilir.

Kanlı Dışkı Nasıl Olur? Kanlı dışkı ile karşılaşılan nedenlerin bazıları büyük çapta önem arz ederken, bazıları ise önemsizdir ve zaten siz bile fark etmeden kendiliğinden kanlı dışkı yok olur.

Eğer kanlı dışkı ile beraber; karın ağrısı, şişkinlik, vücut ağrıları, ishal, yorgunluk, bulantı, iştahsızlık, kusma, kilo kaybı gibi sonuçlar ortaya çıkıyorsa korkmanız gereken bir durum yoktur. Bunlar kanlı dışkının en bariz ve tehlikesiz sonuçlarıdır. Herhangi bir hayati tehlike yoktur ve ufak rahatsızlıklar sebebi ile olan kanlı dışkının sonuçlarıdır.

Bazı durumlarda ise kanlı dışkının sonucunda; nefes darlığı, baş dönmesi, bayılma, yüksek ateş, hızlı nabız, bilinç kaybı, şiddetli karın ağrısı gibi sonuçlar ortaya çıkmaktadır. Bu gibi durumlarla karşılaşılırsa bilin ki ciddi bir rahatsızlığınız var ve hemen bir doktora başvurmalısınız.

Kanlı Dışkı Tedavisi: Genel olarak kanlı dışkı görülmesi önemsiz rahatsızlıklar sonucunda oluşsa ve kendiliğinden geçse bile, bazı durumlarda hayati önem arz etmektedir. Bu gibi durumlarda derhal doktora gitmelisiniz.

Kanlı dışkı için evde önerilen bir tedavi yöntemi yoktur. Kanlı dışkıya neden olan önemli veya önemsiz faktörün yok edilmesi ile kanlı dışkı yok olur. Bu nedenle ilk önce kanlı dışkıya neden olan rahatsızlığın bulunması ve buna yönelik bir tedavi yöntemi uygulanması şarttır.

KANLI DIŞKI HAKKINDA MERAK ETTİKLERİNİZİ, YAZIYA YORUM YAPARAK UZMANLARIMIZA SORABİLİRSİNİZ. YORUM YAPMAK İÇİN TIKLA

kanli-diski-nedenleri

Bu yazı kanlı dışkının sebepleri nedenleri tedavisi rengi nedeni neyin belirtisi nedir ne demek ne anlama gelir neden olur nasıl belli olur önlenir tedavi edilir geçer dışkıda kan dışkılama hastalıkları olması gelmesi neyin belirtisi rengi ekşi testi hangi doktor bölüm bakar kan yanma gaz konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

Gelen aramalar: kanli diskinin sebebi

3 YORUMLAR

  1. Ben suan lenfoma (lenf kanseri) tedavisi goruyorum herzaman degil ama ara sira ozellikle kabiz oldugum zamnlarda dişkimda kan goruyorum cok koyu degil cokta acik renkte degil sadece dışkı cikarken kanli oluyor devaminda kanama olmuyor.

  2. Buzamanlarda kanlı dışkı sıklaşıyor dıskıdan sonra bile birkaç damla kan geliyor kan taze açık kırmızı ve sıvı bir şekilde geliyor bazen makatta kaşıntı ve yanma hissediyorum iki ay önce diyet yapmıştım ozaman kabızlık oluyordu kanamalı oluyordu bu o zamanın hasarı mı acaba çünkü şuan diyet yapmıyorum tavsiyeleriniz için teşekkürler

  3. Benim en son iki hafta once acik kirmizi renkte kanli dışkı meydana geldi daha sonra gecti ama bu gun biraz yemeği kacirinca tekrar yoğun miktarda acik kirmizi renkte kanlı dışkı meydana geldi ama herhangi bir karin agrisi mide bulantısı halsizlik gibi belirtiler yok kendimi gayet sağlıklı hissediyorum bir sorun olabilir mi?

    Cevap: Bağırsaklar ile alakalı bir sorun olma ihtimali yüksek. Emar çektirmek kesin sonucu verecektir

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın
Lütfen İsminizi Yazın