Kan Pıhtılaşması Nedir Nasıl Tedavi Edilir

2
1296
Okunma

Çok kişinin merak ettiği kan pıhtılaşması hakkında a’dan z’ye bilgi veren bu yazıyı mutlaka okumalısınız.

Kan pıhtılaşmasının nedenlerinden tedavisine kadar birçok sorunun cevabı bu yazıda mevcut. Şimdi isterseniz konumuz hakkında bahsetmeye başlayalım.

Kan Pıhtılaşması Nedir?
Yaralanma, ezilme veya kesik gibi herhangi nedenlerle vücutta baş gösteren kanama durumlarında kanın akış hızın önlemek için vücut sisteminin ortaya koyduğu savunma biçimlerinin hepsine birden pıhtılaşması adı verilir.

Kan pıhtılaşmasının gerçekleşmediği durumlarda en ufak kanama olayının bile önü alınamaz ve kişi kan kaybından yaşamını yitirebilir. Bu sebeple kan pıhtılaşması oldukça hayati önem taşıyan bir konudur.

Kan Pıhtılaşması Nedenleri
Kan pıhtılaşması kan damarlarındaki küçük kesik veya çatlakları kapamak ve kanamayı durdurmak için meydana gelir. Kanamanın durmasından sonra ya da  iyileşmeden sonra vücut bu pıhtıları parçalayarak, atar.

– Kan damarlarındaki hücrelerin iç tabakası: Bunlar kan pıhtısının oluşumunda temel yapı taşlarıdır.

– Pıhtılaşma faktörleri: Bunlar bir tür protein olan fibrin ağının olumunu sağlar. Fibrin kan pıhtısını birleştirebilmek için zamk görevini görür.

– Trombositler: Küçük kan parçacıkları olan trombositler kan pıhtısının oluşması için birbirlerine yapışırlar.

Vücutta oluşan bazı hastalıklar, genetik mutasyonlar, bazı ilaçlar ve diğer etkenler pıhtılaşma sebepleri arasındadır. Diyabet, ateroskleroz, kalp yetmezliği, obezite, atrial Fibrilasyon, metabolik sendrom gibi hastalıklar pıhtılaşma sebebi olabilir. Ayrıca derin ven trombozu olarak adlandırılan pıhtıların toplardamarlarda oluşması, kan pıhtısının parçalanarak kan dolaşımında ilerlemesini sağlayabilir.

Kan pıhtılaşması açısından genetik risk faktörleri nelerdir?
– Geçmişte tehlikeli bir şekilde kan pıhtılaşması olayı yaşayan kişiler
– 40 yaş altında kan pıhtılaşması yaşayanlar
– 50 yaşından önce kalp krizi veya inme yaşayanlar
– Sebebi belli olmayan düşük yaşayanlar
– Faktör V Leiden mutasyonuna sahip olmak

Kan Pıhtılaşmasının Belirtileri: Meydana gelen pıhtının yerine göre farklı belirtiler gösteren kan pıhtılaşması, çeşitli rahatsızlıkları meydana getirebilir. Akciğerlerde ya da kalpte meydana gelen pıhtılar göğüs ağrısı, kolda, sırtta, boyunda, çenede rahatsızlıklar, nefes darlığı gibi belirtiler verebilir.

Bacaklarda oluşan kan pıhtıları kızarıklıklar, bacağın alt bölümünde ağrılar ve sıcaklık olarak kendini gösterir. Beyinde oluşan pıhtılaşmalar hareket edememe, konuşma bozukluğu, baş ağrısı, anlama güçlüğü oluşturabilir. Bu gibi belirtilerin oluşması halinde hastaların hemen tedavi edilmesi gerekmektedir. Hızlı bir şekilde kan pıhtılaşmasına sebep olan etkenin tespit edilerek, tedavi edilmesi gerekir.

Kan Pıhtılaşması Tedavisi
Meydana gelen pıhtılaşma ilaçlarla tedavi edilir. Pıhtılaşmanın büyüklüğü yerine göre acil ya da rutin olarak tedavi gerekebilir. Acil tedavi gerektiren pıhtılaşma durumunda pıhtıyı hızla çözecek ilaçlar kullanılır.
Bu ilaçların yaşamı tehdit etme riski bulunduğundan, inme, kalp krizi gibi durumlarda kullanılır. Rutin tedavilerde ise kan sulandırıcı ilaçlar ağız yoluyla ya da deri altına enjekte edilerek uygulanır. Ancak bu ilaçlar kanamaya sebep olabileceğinden kontrollü kullanılması gerekir.
KAN PIHTILAŞMASI HAKKINDA MERAK ETTİKLERİNİZİ YAZIYA YORUM YAPARAK UZMANLARA İLETEBİLİRSİNİZ. YORUM YAPMAK İÇİN TIKLA
kan-pihtilasmasi-nedir
Bu yazı kan pıhtılaşmasının nedenleri nelerdir belirtileri zararları tedavisi hamileliğe etkisi nedir ne kadar sürer nelere sebep olur nasıl geçer oluşur belli olur sebep olan hangi doktor bölüm bakar ne iyi gelir iyi gelen yiyecekler bitki çayları şeyler nelerdir kan pıhtılaşmasını sağlayan kan hücresi önleyen besinler bitkiler sağlayan ilaçlar vitamin konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.
Gelen aramalar: kan pıhtılaşması nasıl geçer

2 YORUMLAR

  1. ben 82 yaşındayımbayanım bendekipıhtılaşmaya ait belirtilerden sadeceayak parmaklarımın atındaki ıkızarıklık asla ağrı ve acı yook sadece uyuşma var . iki kez varis bakıldı yok.dr kalp damarcı kanakışı vardediben reaktif hipo glisemiliyim ve 10 yıldır diyabet diyetindeyim . kendime diybetli olmadığm halde bunu uyguladım.hangi dra bu uyuşukluk için gitmeliyim.

  2. Bende homozigot ve heterezigot mutasyon saptandı bir bebek kaybettim gebelikte iğne kullanacam ama gebelik harici ne yapmam gerekiyor bunun bana normal hayatta bi zararı var mıdır aspirin kullan dediler ama bazı uzmanlar onun da uzun süre kullanımı tehlikeli diyor ne yapmalıyım

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın
Lütfen İsminizi Yazın