Kalın Bağırsak İltihabına Ne iyi Gelir Bitkisel Tedavi

0
912
Okunma

Bu yazımızda sizlere tıp dilinde kolit olarak bilinen, bağışıklık sistemindeki zayıflıktan ya da bir virüs veya bakterinin neden olduğu hasardan kaynaklandığı düşünülen bir rahatsızlık olan kalın bağırsak iltihabına iyi gelen bitkisel tedavi ve doğal çözümleri anlatmak istiyorum.

Kolit, kalın bağırsağın iltihaplanması ile ortaya çıkan bir sindirim sistemi hastalığıdır. Şimdi bu rahatsızlık için iyi gelen bitkisel tedavi yöntemlerini anlatalım.

Bağırsak İltihabına Ne iyi Gelir: Hem kalın bağırsak iltihabı hem de ince bağırsak iltihabı için iyi gelen yiyecekleri ve bitkileri şu şekilde sıralamak mümkündür; yoğurt, patates, pirinç, keten tohumu, havuç ve muz.

Yoğurt: Yoğurt yemek en iyi kalın bağırsak iltihabı tedavilerinden biridir. İçindeki canlı bakteriler sayesinde PH dengesini düzenleyerek kalın bağırsağı güçlendirir. Bu tip bakteriler, vücudun bu kısmında barınan zararlı maddelerin yok edilmesini sağlayan laktik asit üretimine katkı sağlar. Böylece bağışıklık sistemine destek olur. Bunu, vücudu istila eden enfeksiyöz etkenlere tepki olarak yaparlar.

Patates: Patatesteki alkalin, ülserli kalın bağırsak iltihabı ve ishalle mücadele etmede oldukça etkilidir. Bağırsak faaliyetlerini geliştirmeye yarayan lifler ve nişasta açısından oldukça zengindir. Böylece bağırsak hassasiyetini kontrol eder. Patates suyu karın ağrısını azaltır; gaz ve asit birikimini önler.

Pirinç: Pirincin mevsimi yoktur. Böylece bağırsaktaki pH dengesini düzenleyen bu doğal probiyotiği her zaman tüketebilirsiniz. İçindeki nişasta, bağırsak hassasiyetini azaltır. Sağlıklı bakterilerin artışıyla hazımsızlık ve gaz gibi semptomları önlemeye yardımcıdır. Vitamin ve mineral içeriği sayesinde ishal ile kaybedilen besleyici maddeleri telafi etmek için en iyi yoldur.

Keten Tohumu: Keten tohumu doğal lifler barındırır ve bağırsak problemlerini gidermek için oldukça yararlı maddeler içerir. Yağ asitleri ve antioksidanlarla birlikte bulunan besin maddeleri iltihabı azaltır ve atıkların optimal bir şekilde yok edilmesini sağlar.

Havuç: Havuç lif bakımından zengindir ve iltihap önleyici özelliği olan bileşenler içerir. Bağırsaktaki ağrı ve hassasiyeti giderir. Probiyotik yapısı sayesinde bağırsakları koruyan bakterileri besler. İçerdiği besleyiciler, vücudun ishal ve kusma koşullarına duyarlılığını önlemeye yardımcı olur.

Muz: Muzda pektin adı verilen lifler mevcuttur. Bağırsak tarafından emildiğinde pH dengesini düzenleyerek ishal veya kabız olma riskini ortadan kaldırır.

Ayrıca içerdiği potasyum ve magnezyumla kalın bağırsak iltihabı tedavisi için en iyi şey olan elektrolitlerin vücutta dengelenmesini sağlar.

Uyarı: Özellikle alkol, soda ve kahve, çikolata, şekerli ürünler, süt ürünleri ve mannitol ile sorbitol gibi tatlandırıcılar kullanılmamalıdır. Gaz sorununuz varsa brokoli, karnabahar, lahana ve fasulye gibi gaz yapısı gıdalar da tüketilmemelidir.

KALIN BAĞIRSAK İLTİHABI KONUSUNDA UZMANLARA SORU SORMAK İÇİN YAZIYA YORUM YAPMANIZ YETERLİDİR. YORUM YAPMAK İÇİN TIKLAkalin-bagirsak-iltihabina-ne-iyi-gelir

Bu yazı kalın bağırsak iltihabına iyi gelen bitkiler besinler yiyecekler ne iyi gelir ne denir ne ad verilir doğal kesin bitkisel çözüm evde tedavisi için şifalı bitkiler ne yemeli neler yenir nasıl iyileşir giderilir geçer anlaşılır tedavi edilir hangi doktora gidilir bölüm bakar kolite dokunan zararlı hangi ilaçlar kullanılır antibiyotik diyet faydalı bitkisel çay yiyecekler iyi gelen ilaçlar hakkında kısaca bilgi vermek için yazılmıştır.

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın
Lütfen İsminizi Yazın