Kalbin Görevi Nedir Nasıl Çalışır

0
543
Okunma

Bu yazımda sizlere insan vücudunda hayati öneme sahip organların ilk sıralarında yer alan bir organ olan kalp hakkında bilgiler vermek istiyorum.

Kalp nedir, ne işe yarar, nasıl çalışır, kalbin özellikleri, görevleri ve yapısı hakkında kısa ve öz bilgiler ile size kalbi anlatacağım.

Kalbin Yeri Neresidir? Kalp göğsün ortasında yer alan, kaslardan oluşan bir organdır. Yaygın yanlışın tersine, göğsün sol yanında değil, göğsün orta çizgisi üzerine, biraz solda kalacak biçimde yerleşmiştir. Ağırlığı erkeklerde 340 gram kadar, kadınlarda ise biraz daha azdır.

Kalbin sağ kenarı, göğüs kemiğinin sağ yanının arkasına rastlar; kemiğin soluna doğru, ucu sol memenin hemen altına rastlayan bir üçgen biçiminde uzar. Kalp atışlarının kolayca duyulduğu bu uç noktaya tıp dilinde apeks denir.

Kalp Nasıl Çalışır? Akciğerlerde oksijen yüklenen kan akciğer toplar damarlarından geçerek kalbin sol karıncık adı verilen bölgeye ulaşır. Sol kulakçık kasılarak kanı mitral ikili kapaktan geçip sol karıncığa dolmaya zorlar. Sol karıncık kasılmaya başlayınca mitral kapak da kapanır ve kan aort kapağından aorta geçerek bedene dağılır ve dokulara oksijen taşır.

Oksijenini bırakan kan, gövdeden alt ana toplardamar, baştan ise üst ana toplardamar adındaki büyük toplardamarlar ile kalbe geri döner ve sağ kulakçık  bölgesine ulaşır, kulakçık kasılma yaşayınca üçlü kapaktan sağ karıncığa geçer. Sağ karıncık bölgesinin kasılması kanı damar ağzındaki kapaktan ileri iterek akciğer atar damarlarıyla akciğere gönderir. Yeniden oksijen yüklenen kan akciğer toplar damarlarına geçerek kalbe döner ve çevrem yeniden başlar.

Kalbin Çalışmasını Etkileyen Faktörler
1. Sinirler: Sempatik sinirler Kalp atışını hızlandırır. Parasempatik sinirler yavaşlatır.

2. Hormonlar: Adrenalin ve tiroksin hormonları Kalbin atışını hızlandırırken, asetil kolin ve nöradrenalin hormonları yavaşlatıcı etki yapar.

3. Sıcaklık: Ateşli hastalıklarda olduğu gibi vücut ısısının artması kalp atışını hızlandırır.

4. CO2: Kandaki CO2 artışı kan dolaşımını ve kalbin çalışmasını hızlandırır.

5. Uyarıcı Maddeler: Kafein gibi uyarıcı maddeler kalbin çalışmasını hızlandırıcı etki yapar.

Kalbin Görevleri Nedir? Kalp belli başlı olarak şu işlevler için yaratılmış bir organdır.

– Kanı bütün vücuda pompalar.

– Kalp göğüs boşluğunda iki akciğer arasında bulunur.

– Üstte iki kulakçık altta iki karıncık olmak üzere dört bölümden oluşur.

– Kalbin sağ tarafında kirli sol tarafında temiz kan bulunur.

– Kalp kaslı yapısı sayesinde kasılıp gevşeyerek kanı bütün vücuda pompalar.

– Karıncıklarda bulunan kas tabakası kulakçıklara göre daha kalın ve güçlüdür. Bu yüzden karıncıkların kanı pompalama gücü kulakçıklardan daha fazladır

KALP HAKKINDA MERAK ETTİKLERİNİZİ UZMANLARIMIZA SORMAK İÇİN YAZIYA YORUM YAPMANIZ YETERLİDİR. YORUM YAPMAK İÇİN TIKLA

kalp-nasil-calisir

Bu yazı kalp nerede ne tarafta nedir ne işe yarar nasıl çalışır temizlenir kalbin görevi nedir insan kalbi nerededir içi resmi büyüklüğü yüzde kaçı çalışır özellikleri görevleri konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın
Lütfen İsminizi Yazın