Kahve Lekesi Neyle Nasıl Çıkar

0
581
Okunma

Eskilerin hoş bir lafı vardır: ” Bir kahvenin 40 yıl hatırı vardır” derler. Peki kültürümüzde çok geniş bir yeri olan Türk Kahvesi ve hazırlaması daha basit fakat anlatacağımız konu itibari ile aynı başlık altına girecek diğer kahve türlerini, olur olmadık istenmedik yerlere dökersek neler olur?

Herkesin her an başına gelebilecek bir sorun olan kahve dökülmesi ne yazık ki halıları, koltukları ve giysilerimizi kirleterek bizi zor duruma sokabilir. Biz bu yazımızda sizlere kahve lekesi nasıl çıkar ve koltuktan, halıdan, giysiden kahve lekesini çıkaran yöntemleri anlatmaya çalışacağız.

Giysiden Kahve Lekesi Nasıl Çıkar? Kahvenizi yudumlarken ufak bir dalgınlık veya bir anlık tedbirsizlik ile kahvenin kıyafetlerin ve giysilerin üzerine dökülmesi an meselesidir. Peki giysilerden kahve lekesi nasıl çıkarılır? Buyurun beraber okuyalım.

Müdahalede bulunmadan önce kahve lekesi olan kumaşı alın ve tersine çevirin. İçeriden, yani lekenin arkasından, lekenin üzerinde soğuk su gezdirin. Bu müdahale, kahve lekesini gevşetebilir.

Sonra lekelenmiş bölgeye ağartıcı ve alkali içermeyen deterjan uygulayın ve yaklaşık yedi-sekiz dakika veya eğer lekenin olmasının üzerinden uzun bir süre geçmişse yarım saat kadar bu şekilde bırakın.

Kahve lekesinin çıkarılması için bir sonraki aşama; deterjanı tamamen durulayın ve kumaşı yaklaşık yirmi dakika ılık su içinde bekletin. Daha sonra, giysileri normal şekilde yıkayın; kurutmak için kurutma makinesini kullanmayın.

Halıdan Kahve Lekesi Nasıl Çıkarılır? Bazı durumlarda dökülen kahve giysilerden daha çok yer kaplar ve direkt olarak halının üzerine dökülür. Peki halı üzerine dökülen kahve lekesinden nasıl kurtuluruz?

Önce, temiz ve beyaz bir kağıt havlu veya bez parçasıyla hafifçe bastırarak bütün sıvıyı kağıt havlu veya beze gelmeyinceye kadar emdirin.

Bir bardak suyla biraz deterjanı karıştırın. Su sıcak değil, ılık olmalıdır. Yaklaşık olarak otuz saniye böyle bırakın ve sonra sıvıyı bir bezle veya kağıt havluyla emdirin.

Bu bez veya kağıt havluyu halı üzerinde basınçla bastırın ve bezin kahve lekesini emmesini sağlayın. İşlem sırasında kullanılacak bez, renk vermemesi için kesinlikle renkli olmamalıdır.

Daha sonra mümkün olan en az temiz ve ılık su ile halıyı duruladıktan sonra kalan nemi kuru ve temiz bir beyaz bez veya kağıt havlu yardımıyla bastırarak alın.

Koltuktan Kahve Lekesi Neyle Çıkarılır? Oldu ya siz birazcık sakarlık olayını abarttınız ve kahveyi koltuğunuza yada kanepeye döktünüz diyelim. İşte o zaman formülü biraz değiştirerek çözüm bulabilirsiniz.

Su bardağına yaklaşık beşte iki oranında sirke koyun ve bardağın kalan kısmını suyla doldurun. Hazırladığınız sıvıyı, temiz ve beyaz bir kağıt havlu veya bez parçasıyla bastırarak halıya uygulayın.

Daha sonra mümkün olan en az temiz ve ılık su ile halıyı duruladıktan sonra kalan nemi, kuru ve temiz bir beyaz bez veya kağıt havlu yardımıyla bastırın ve alın.

Mobilyadan Kahve Lekesi Çıkarma: Korkmayın bu sefer işimiz oldukça basit. Lekelenen bölgeye ağartıcı içermeyen sıvı deterjan tatbik edin. Eğer bu işe yaramazsa, lekeye karbonat uygulayın veya sirkeyle ovmaya çalışın, yüksek oranda işe yarayacaktır. Hatta sizde kocamın yaptığı gibi sadece bir ıslak mendil ile bu işe kolayca çözüm bulabilirsiniz.

Dilerseniz mum lekesi nasıl çıkar başlıklı konuyu da okuyabilirsiniz.

KAHVE LEKELERİ NASIL ÇIKAR? UZMANLARDAN YARDIM ALMAK İÇİN YAZIYA YORUM YAPMANIZ YETERLİDİR. YORUM YAPMAK İÇİN TIKLAkahve-lekesi-nasil-cikar

Bu yazı kahve lekesi nasıl çıkar halıdan koltuktan kanepeden kumaştan gömlekten pantolondan kıyafetten giysiden etekten neyle çıkarılır kalır mı soda kahve lekesini ne çıkarır ne çıkartır temizlemek nasıl çıkarabilirim çıkartırım dökülen kahve neyle çıkar ne çıkartır ne iyi gelir ne yapılır doğal kesin çözüm çare son evde ucuz yollarla yöntemler kurumuş sütlü kahve dökülen klavye telefon masa lambası laptop temizleme hakkında kısaca bilgi vermek için yazılmıştır.

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın
Lütfen İsminizi Yazın