Kahvaltının Önemi ve Faydaları Nedir

0
521
Okunma

Kimisi sabah çok erken saatlerde, kimisi ise öğlen saatlerde kahvaltı yapmaktan hoşlanır. Saatiniz kaç olursa olsun, kahvaltı çeşitliliği mutlaka zengin olsun.

Bu yazımızda sizlere kahvaltının önemi ve faydaları ile kahvaltı hakkında farklı bilgiler aktaracağız.

Kahvaltı Nedir? Kahvaltı sözcüğü kahve-altı yani kahve öncesi yenilen öğün anlamına geliyor. Türk kültüründe kahvaltıdan sonra kahve içme geleneği var olduğundan, kahveden önce yenen anlamına gelen kahve altı sözünden oluşmuş bir kelimedir.

Kahvaltının Önemi: Günün ilk öğünü olan kahvaltı, uzunca bir açlık süresinden sonra ilk beslenme saatidir. Eğer sabah kahvaltı yapmadan güne başlarsak yeterince enerjimiz kalmayacağı için gün içerisinde yorgunluk, baş ağrısı, dikkat ve algılama azlığı gibi sıkıntılar yaşanması mümkündür.

Yine kahvaltı yapmayan çocuklarda okul başarısı düşer. Anlama kapasitesi, odaklanma ve konsantrasyon azalır. Vücut kendi depolarından kullanır ve hastalıklar karşısında direnci düşer. Açlık hissiyle birlikte yorgunluk ve bitkinlik oluşur.

Kahvaltının Faydaları: Yetişkinler ve çocuklar için iki farklı şekilde sıralama gereksinimi duydum.

Yetişkinler için yararları

– Daha fazla vitamin ve mineral alırsınız.

– Daha az yağ ve kolesterol tüketirsiniz.

– Sabahları dikkatiniz ve verimliliğiniz artar.

– Kilo kontrolü sağlarsınız.

– Daha az kolesterol aldığınız için kalp hastalığı riskini azaltırsınız.

Çocuklar için yararları

– Günlük besin ihtiyaçlarını karşılarlar.

– Daha iyi konsantre olurlar.

– Problem çözmedeki yetenekleri gelişir.

– Daha uyanık olurlar.

– Okuldan daha az uzak kalırlar.

– Fiziksel olarak daha aktif olurlar.

Kahvaltıda Bulunması Gereken Yiyecekler: Ülkemizde yörelere göre kahvaltının ana unsurları değişkenlik göstermekle birlikte pek çok benzerliği görmek mümkün. Size kısaca sağlıklı bir kahvaltıda olmazsa olmaz ürünler hakkında bilgi vermek istiyorum.

Süt ve Ürünleri: Beyinsel ve bedensel oluşumun güçlenmesini sağlar. Yağ, protein, karbonhidrat, mineral ve vitaminden oluşan süt, her yaşa hitap eder. Erişkinlerde az yağlı olanlarının tercih edilmesi daha uygundur. Büyüme çağındaki çocukların, hamilelerin, emzirenlerin bu ürünleri gün içerisinde belirtilen oranlarda alması gerekir.

Peynir: Peynir, Kalsiyum ve B vitamini yönünden oldukça zengin olup günlük peynir ihtiyacı yaşa ve özel durumlara göre değişir. Ortalama 1 ya da 2 kibrit kutusu ihtiyacımızı karşılar. Ülkemizde peynir çeşitliliği zaten kahvaltı kültürümüzde peynirin ne kadar geniş bir yer kapladığını net şekilde gösteriyor.

Yumurta: İyi bir protein kaynağıdır. Erişkinlerin haftada 2 kere peynir yerine 2 adet yumurta, çocukların ise gün aşırı tüketmesi gerekir. Özellikle haşlanmış yumurta tüketerek güne başlarsanız kendinizi daha tok hissedeceksiniz.

Kahve ya da Çay: Midesi zayıf veya ülser olanların, yüksek tansiyonlu ve kalp rahatsızlığı çekenlerin kafeinden uzak durması gerekir. Çayın içinde bulunan ‘tanen’ kafeine oranla daha uyarıcıdır. Ancak bir bardak çayda bulunan ‘tanen’ aynı orandaki kahveye kıyasla daha azdır. Çay ya çok açık ya da limonlu tüketilerek veya çok demlenerek ‘tanen’ miktarı düşürülebilir. Bu madde demir emilimini zorlaştırır ve kansızlığa neden olur.

Şimdi isterseniz size dünya üzerinde görülen kahvaltı kültürleri hakkında bazı bilgiler verelim. Acaba hangi ülke kahvaltıda genelde ne tür yiyecekler tüketiyor.

Almanya: Peynir kültürümüz Almanlarla benziyor, onlar da peynire oldukça düşkün bir millet. Almanların kahvaltılarında tilsit peyniri, yoğun kremalı inek peyniri, domuz eti, kaz ciğeri, patates, ekmek, yumurta ve dünya çapında ün salmış olan tahıllı Alman ekmeği.

Fransa: Fransızların kahvaltısı Türkiye’deki kahvaltı çeşitliliğine baktığınızda oldukça şaşırtıcı gelebilir çünkü kahvaltıda sadece tereyağlı ya da çikolatalı kruvasan yanında ise sadece sıcak çikolata ya da kahve tüketiyorlar. Fransızlar tatlıya oldukça düşkün oldukları için krep reçelli veya çikolatalı yapılıyor.

Rusya: Ruslar kahvaltıda deniz ürünleri yemeyi seviyorlar. Rusların kahvaltı sofralarında mutlaka havyar yer alıyor. Havyar yanında lakerda, et ve yumurta tüketiliyor. Wolgaschnitte adlı lakerdalı esmer ekmekleri de oldukça meşhur.

Amerika: Amerika’da bizim gibi geleneksel bir kahvaltı kültürü yok.  Ancak genel olarak kahvaltıda tükettikleri yiyecekler; Kızarmış yumurta, domuz pastırması, kızarmış domuz sosisi, waffle ve mısır gevreği. Yanında da içecek olarak tabii ki filtre kahve tercih ediyorlar.

Çin: Çin ve Japonya kahvaltı kültürleri bakımından birbirine benzerlik gösteriyor. Kahvaltılıklar yerine bizim öğle ya da akşam yemeği olarak nitelendirebileceğimiz besinleri kahvaltıda tüketiyorlar. Buharda pişmiş pilav Çinlilerin kahvaltılarında da vazgeçilmez olarak yer alıyor. Bunun haricinde et, balık, tavuk ve kızarmış Çin mantısı en çok tercih edilen yiyecekler.

KAHVALTININ ÖNEMİ VE FAYDALARI HAKKINDA MERAK ETTİKLERİNİZİ YORUM YAZARAK UZMANLARIMIZA SORABİLİRSİNİZ. YORUM YAPMAK İÇİN TIKLA

kahvaltinin-faydalari

Bu yazı kahvaltının önemi faydaları anlamı yararları nedir ne demek neden önemli nasıl hazırlanır yapılır olmalı yapılmalıdır kahvaltıda yapılacaklar ne yenmeli niçin önemlidir vazgeçilmezleri neyi çağrıştırıyor süslenir hazırlanmalı yapılıyor konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

Gelen aramalar: kahvaltı nın önemi

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın
Lütfen İsminizi Yazın