Kabızlığa Ne iyi Gelir Kabızlık Nasıl Geçer

0
736
Okunma

Kurban bayramını geride bıraktığımız şu günlerde sizlerle bu aralar yemek olayını birazcık abartan çoğu kişinin karşılaştığı bir sağlık problemi hakkında bitkisel çözüm sunmak istiyorum.

Bugün sizlere bahsedeceğim bitkisel çözüm ile kabızlığa karşı artık çaresiz değilsiniz. Yemek olayını abartan ya da midesinde sindirim sorunu olan herkesin kolayca uygulayabileceği bu yöntem ile kabızlığa karşı dur demeniz oldukça basit.

Kabızlığa Ne iyi Gelir? Artık hiç boşu boşuna kabızlığa ne iyi gelir nasıl tedavi edilir diye düşünmeyin. Direk olarak kabızlık kürünü uygulayın yeter. Böylece hem evde hem de ucuz maliyetli yöntemler ile doktora gitmeden kabızlığa karşı kesin çözüm sağlamış olursunuz.

Malzemeler: 10 adet portakal ağacı yaprağı ve sadece 1 bardak su (200 gram).

Hazırlanışı: Portakal ağacı yaprakları 1 bardak suyun içerisinde 6-8 dakika süreyle hafif ateşte kaynatılır. Kaynadıktan sonra soğuması için bir kenara bırakılır. Her gün kahvaltıdan 1 saat kadar sonra tok karnına tamamı içilerek tamamı tüketilir.

Kürü mutlak suretle her gün taze olarak hazırlamanız tavsiye edilir. Kabızlık kürünü içmeye 1 hafta süreyle aralıksız devam edilir. Kabızlık şikayetinin durumuna göre 2-3 kere haftalık periyotlar halinde tekrar edilebilir. İbrahim Saraçoğlu kabızlık kürünü hazırlarken kurutulmuş portakal yaprağı değil taze portakal yaprağı kullanmalısınız. Kuru yapraklarla yapılan karışımlarla şifa bulamazsınız.

Kabızlığa iyi Gelen Yiyecekler: Özellikle sebzeler ve tahıl grubu kabızlığı yok etmek için çok faydalıdır.

Fasulye ve Baklagiller: Lif bakımından zengin fasulye ve baklagiller kabızlığa kısa sürede çözüm bulmak bakımından iyi birer yardımcı olabilir.

Bu besinler bağırsakları yumuşatır ve tuvalete çıkmayı kolaylaştırır. Fazla tüketiminin gaz ve şişkinlik yapabileceğini unutmadan günlük beslenmenize bir miktar nohut, barbunya veya fasulye ekleyebilirsiniz.

Lif İçeren Sebzeler: Koyu yeşil yapraklı sebzeler ile hazırlanan salataların düzenli olarak tüketilmesi sindirim sisteminin ihtiyaç duyduğu lifi fazlasıyla sağlayacaktır.

Havuç, patates, kuşkonmaz, lahana, enginar tüketilmesi halinde kabızlığa karşı oldukça faydalıdır.

Tahıllar: Buğday, yulaf kepeği ve kepekli tahıllar sindirime yardımcı olur ve bu sayede kabızlığa iyi gelir.

Tuzsuz ve yağsız olarak hazırlanan patlamış mısır hem iyi bir atıştırmalık olarak hem de kabızlığa karşı kullanılabilir.

Kabızlığa iyi Gelen Meyve ve Meyve Suları: Bazı kişilerde üzüm ve erik suyu bağırsakları yumuşatarak kabızlığa iyi gelebilir. Genel olarak kuru erik ve kuru üzüm başta olmak üzere kurutulmuş meyveler yüksek oranda besin lifi içerdiğinden kabızlığa karşı önerilmektedir.

Kabızlık ve Su: Dışkının bağırsaklardan kolay geçebilmesi için belli bir kıvamda olması gerekir. Bu kıvam, besin lifi dışında büyük oranda tüketilen su miktarıyla ilgilidir.

Yeterince su içmiyorsanız dışkı sertleşir ve bağırsaklardan geçmesi giderek zorlaşır. Bunu önlemek için uzmanların önerisi günde en az 10 su bardağı su tüketmektir. Bu rakam sıcak yaz aylarında günde en az 15 bardağa çıkmalıdır.

Kabızlığa İyi Gelen Bitkisel Çaylar: Bazı bitki çayları müshil etkisi yaratarak kabızlık için geçici bir çözüm olarak kullanılabilir. Sinameki başta olmak üzere kekik, nane ve rezene çayları kabızlığa karşı önerilmektedir. Lakin bu bitkisel çayları uzun süreli ve aralıksız kullanmak bağırsaklarda tembelliğe neden olmaktadır.

KABIZLIK KONUSUNDA UZMANLARA SORU SORMAK İÇİN YAZIYA YORUM YAPMANIZ YETERLİDİR. YORUM YAPMAK İÇİN TIKLA

kabizliga-iyi-gelen-bitkiler

Bu yazı kabızlığa iyi gelen yiyecekler bitkisel çaylar çorba yemek tarifleri bitkisel ilaçlar şifalı bitkiler baharatlar hareketler karışımlar ekmek yöntemler kuru meyveler sebzeler nedir kesin çözüm için çay ilaç fitil kür ne yenmeli diyet hap hangi probiyotik doğal bitkisel tedavisi ne yapmalı kabızlık nasıl geçer geçiyor yok eden giderilir atlatılır önlenir çözülür tedavi edilir hakkında kısaca bilgi vermek için yazılmıştır.

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın
Lütfen İsminizi Yazın