K Vitamininin Faydaları ve Bulunduğu Besinler

0
518
Okunma

Hasta olduğum zamanlar en çok araştırma yaptığım konular genellikle vitaminler ve mineral çeşitleri oluyor. Yorgan döşek grip ile uğraştığım bugün K vitaminini araştırmak ve sizlere tanıtmak istedim.

Yazımızda k vitamininin faydaları ve özelliklerini, k vitamini bulunan ve içeren besinleri, ayrıca k vitamini eksikliği ve fazlalığında oluşan hastalıkları anlatmaya çalıştım.

K Vitamini Nedir? Vitamin K, naftokinonlar olarak bilinen, kimyasal olarak ilişkili yağda çözünür bileşiklerin bir grubunu kapsayan çatı terimidir. Bu grup, K, K1, K2 ve K3 vitaminlerini içerir. Vitamin K1, doğal K vitamini şeklidir; Bitkilerde bulunur ve insanlar tarafından besinlerle elde edilen birincil K vitamini kaynağıdır.

K Vitamininin Faydaları: K vitamini sağlık açısından şu konularda oldukça faydalıdır.

Kan Pıhtılaşması: K Vitamininin en önemli yararı kanı pıhtılaştırmasıdır. Kan pıhtılaşması oldukça önemli bir durumdur. Pıhtılaşması az olan kan, herhangi bir kanama sonucunda, daha geç durdurulur.

Menopoz: Sadece kadınlarda görülen menopoz, sonlanırken bile kadınlara zarar vermektedir. K Vitamini, menopoz sonrası kemik kaybını engellemeye destek olmaktadır.

Prostat Ve Karaciğer Kanseri: Günümüzde sık rastlanan, prostat ve karaciğer kanseri, bir çok kişinin sorunudur. K vitamini bu hastalıkları önlemede önemli bir yere sahiptir. Ayrıca karaciğerdeki yağlanmayı ve büyümeyi önleyici bir göreve sahiptir.

Kemikler: İnsan vücudunda kemiklerin sağlığı oldukça önemlidir. K Vitamini kemiklerimizin çatlamasını ve kırılmasını önlemektedir.

Kalp Damar Sağlığı:  K Vitaminin diğer bir yararı ise, kalsiyumun damarlardan atılmasını sağlamaktır. Bu durum kalp sağlığı için çok önemlidir.

K Vitamini Bulunan Besinler: Genellikle yeşil yapraklı sebzelerde bulunmaktadır. Örnek vermek gerekirse, marul, maydanoz, lahana, yeşil biber, karnabahar, yeşil domates, bezelye, ıspanak, fasulye, kabak gibi sebzelerde oldukça boldur. Bu besinlerin dışında, şalgam, brokoli, kuşkonmaz, peynir, karaciğer, kivi, soya fasulyesi, bamya, tereyağı, havuç, yumurta sarısı, buğday kepeği, yeşil çay, patates, yoğurt, yaban mersini gibi besinlerden de K Vitamini almak mümkündür.

Günlük K Vitamini İhtiyacı Ne Kadardır? Bebekler, çocuklar ve yetişkinler için 3 farklı başlıkta incelenebilir.

Bebekler için günlük k vitamini ihtiyacı: 0 – 6 aylık: 2.0, 7 – 12 aylık: 2.5 mikrogram.
Çocuklar için günlük k vitamini ihtiyacı: 1 – 3 yaş: 30, 4 – 8 yaş: 55, 9 – 13 yaş: 60 mikrogram.
Yetişkinler için günlük k vitamini ihtiyacı: 14 – 18 yaş arası: 75, 19 yaş ve sonrası: 90 mikrogram.

K Vitamini Eksikliği: K Vitamini eksikliğinde, kanın pıhtılaşmasının gecikmesi, kemik sağlığının azalması ve karaciğer fonksiyonlarının bazılarını yerine getirememe gibi sorunlar ortaya çıkabilmektedir. K Vitaminin eksikliğinin en önemli sebebi bağırsak sorunları olabilir. Çünkü bağırsakta bulunan yararlı bakteriler hem K Vitamini emilimini kolaylaştırır hemde K Vitaminini üreterek katkıda bulunur.

K Vitamininin Zararları: Bu vitaminin yan etkileri için şu bilgileri verebiliriz; Oral yolla alınan K vitamininin dozu önemlidir. K vitamini antiasit, antibiyotik, kan inceltici, aspirin veya kanser ilaçları ve kolesterol ilaçları gibi pek çok ilaçla etkileşime girebilir. K vitaminini, doktorunuz önermeden asla kullanmamalısınız.

K VİTAMİNİ HAKKINDA UZMANLARA SORU SORMAK İÇİN YAZIYA YORUM YAPMANIZ YETERLİDİR. SORU SORMAK İÇİN TIKLAk-vitamininin-bulundugu-besinlerBu yazı k vitamininin faydaları bulunduğu besinler cilde faydası vücuttaki görevleri maddeler halinde zararları fazlalığında eksikliğinde görülen hastalıklar pıhtılaşmaya etkisi özellikleri nelerdir ne işe yarar nedir ne demek neye iyi gelir ne kadar alınmalı hangi besinlerde bulunur ne yapar ne için kullanılır ne de var ne zaman yapılır nasıl alınır yapılır ölçülür sentezlenir verilir üretilir ampul ilaç eksikliği içeren besinler tablet fiyatı hakkında kısaca bilgi vermek için yazılmıştır.

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın
Lütfen İsminizi Yazın