İyot Mineralinin Faydaları ve Zararları

0
720
Okunma

Beslenme ve sağlık konusuna bu aralar biraz fazla takılı kaldım sanırım ve gün aşırı şekilde mutlaka sitemizde bir vitamin veya mineral hakkında paylaşım yapıyorum.

Bugün sizlere tanıtmak istediğim mineral ise iyot olacak. İyot minerali nedir, iyotun görevleri ve faydaları, ayrıca iyot eksikliğinde neler ortaya çıkar ve iyot içeren besinler ile yiyecekleri anlatmak istiyorum.

İyot Nedir? İyot, vücudun tiroid hormonu üretebilmek için kullandığı bir mineraldir, karşılığında; metabolizma normal yolla korunur. Bu; üreme sisteminin gelişimi, normal işleyişi ve çocukların beyinlerinin sağlıklı anlamda olgunlaşabilmesi için esastır.

İyot Mineralinin Faydaları: İyot, bedenin düzgün büyüme ve gelişmesinde ve aynı zamanda üreme sisteminin olgunlaşmasında etkin rol oynayan tiroksin ve triodotironin adlı iki hormonun üretiminde önemli bir role sahiptir.

İyot ile tiroid fonksiyonları arasındaki bağlantının açıklaması; iyot minerali vücudumuzdaki metabolik süreçlerde çok önemli bir role sahip olduğudur.

Vücudumuzun kalori yakarak enerji seviyesini koruma şeklinin düzenlenmesinden sorumludur. Aynı zamanda vücudun güçlü tırnaklar,  kemikler ve sağlıklı bir saç sahibi olmasına yardımcı olur. Aslında iyot mineralinin beden üzerindeki yararları, tüm sistem üzerinde çalışmaktadır.

Günlük İyot İhtiyacı Ne Kadardır? Dünya Sağlık Örgütü tarafından belirlenen günlük iyot ihtiyaçları;
• 0-5 yaş arasında: 90 mikrogram/gün
• 6-12 yaş arasında: 120 mikrogram/gün
• Genç erişkinlerde ve erişkinlerde: 150 mikrogram/gün
• Hamilelerde ve emzirme sırasında: 200 mikrogram/gün

Günlük ihtiyaç hamilelerde 1.5, emziren annelerde ise 2 kat artar. Tiroid bezi dışında meme dokusu da iyot tutma yeteneğine sahiptir.

İyot İçeren ve Bulunan Besinler: İyot içeren besinler, gıdalar, bitkiler ve yiyecekler şu şekildedir;

Deniz Ürünleri: Balıklar (özellikle tuzlu su balıkları) iyot bakımından oldukça zengindir ve iyot kaynağı olarak tüketilebilir.

Yüksek oranda iyotlu balıklar arasında ilk sıralarda ton balığı, mezgit, soğuk su ve derin deniz balıkları gelmektedir. Karides ve diğer kabuklu deniz canlıları da iyot eksikliğini önlemek için kullanılabilir.

İyotlu Tuz: Yemeklerde ve masada kullandığınız tuzu iyotlu tuzla değiştirmek günlük olarak almanız gereken iyodu fazlasıyla sağlayacaktır.

Sebzeler: Ispanak, soya fasulyesi, şalgam, pazı, kabak, kuru fasulye ve sarımsak gibi sebzelerin iyot oranı yüksektir. Bu sebzeleri aynı zamanda vitamin kaynağı ve antioksidan olarak tüketebilirsiniz.

Çilek: Meyveler genellikle iyi bir iyot kaynağı değildir ve sadece bir kaç meyve iyot içerir. Bu meyveler arasında yer alan çilek düşük kalorili olması ve içeriğindeki mineraller ile sağlıklı bir beslenme programına eklenebilir. 6-7 adet çilek günlük iyot ihtiyacının yaklaşık %8’ini sağlar.

Yoğurt, Süt ve Peynir: Süt ve süt ürünleri iyot bakımından zengindir. Bir kase yoğurt günlük iyot ihtiyacının yaklaşık %60, 1 bardak süt %40, 1 yumurta %20 oranını karşılar.

İyot Eksikliğinin Belirtileri: Kötü işleyen metabolizma, kuru ve pullu cilt, sıra dışı kilo alımı, sürekli yorgunluk, kabızlık, gerileyen doğurganlık, kaygı ve değişken derecelerde depresyon, guatr ve büyüme bozuklukları sayılabilir.

İYOT MİNERALİ HAKKINDA UZMANLARA SORU SORMAK İÇİN YAZIYA YORUM YAPMANIZ YETERLİDİR. SORU SORMAK İÇİN TIKLAiyot-iceren-besinler

Bu yazı iyot nedir nelerde var ne işe yarar neye iyi gelir nerede kullanılır satılır ne renktir hangi besinlerde bulunur nasıl alınır ölçülür elde edilir bir maddedir yapılır kullanılır temizlenir çözünür açığa çıkar iyotun faydaları zararları bulunduğu besinler sembolü yükseltgenme basamağı kullanım alanları görevleri değerli elektron sayısı süblimleşmesi iyot eksikliğinde görülen damlası yorumları kullanımı hastalıklar hangi hastalıklara yol açar nelere yol açar bağlı sorunlar içeren sebzeler ilaçlar tabletler vitaminler kontrast maddeler hakkında kısaca bilgi vermek için yazılmıştır.

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın
Lütfen İsminizi Yazın