İyi Huylu Kolesterol Nedir HDL Düşüklüğü Yüksekliği

0
404
Okunma

Bu yazımda sizlere iyi huylu kolesterol hakkında bilgi vermek istiyorum.

HDL olarak adlandırılan iyi huylu kolesterolün tanımını, görevlerini, normal değerlerini, yüksekliğini ve düşüklüğünü elimden geldiğince anlatmaya çalışacağım.

Kolesterol Nedir? Kolesterol insan vücudunun bütün hücrelerinde yağa benzeyen bir maddedir. Hücre zarının ve bazı hormonların yapımında kullanılan kolesterol kan da fazla miktarda bulunmasından dolayı da zararlıdır.

Şimdi kolesterolü ikiye ayıralım ve iyi huylu kolesterol hakkında bahsedelim.

İyi Huylu Kolesterol Nedir? Hdl kolesterol, iki kolesterol tipinden iyi kolesterol olarak değerlendirilen ve  kişilere çok fazla zararı olmayan kolesteroldür.

Bu kolesterolün adının açılımı High Density Lipoprotein dir. Türkçesi ise yoğunluğu yüksek proteinler anlamına gelen bu kolesterol  kimi kişilerin kanında çok fazla bulunan bir proteindir.

İyi Huylu Kolesterolün Görevleri: HDL vücudumuzdaki kullanmadığımız yağları karaciğerden alarak safra kesesine götürür ve burada vücuttan atılmasını sağlar. Ayrıca damarlarda biriken ve damarlarda plak halinde oluşumlara sebep olarak damar tıkanıklığına kan pıhtılaşmasına sebep olan kötü kolesterolü damarlardan yıkarak safra kesesine götürür ve burada vücuttan atılması sağlanır.

HDL Kolesterol Değerleri: Hdl kolesterol kadınlarda erkeklere göre daha yüksektir. Hdl kolesterolün kadınlarda 50-55, erkeklerde ise 45-50 mg’nin altında olmaması gerekmektedir. Kadınlarda bu değer 40 mg’nin erkelerde ise 30 mg’nin altında ki değerlerde vücut risk altında demektir. Bu durumlarda Hdl kolesterolü yükseltmek için gayret göstermek gerekir. Hdl kolesterolü bu değerlerde yükseltmek geleceğe dönük bir inme veya kalp krizinin önüne geçmek manasına gelmektedir.

HDL Kolesterol Düşüklüğü: Hdl kolesterol düşüklüğü genellikle genetik bazlıdır. Özellikle insülin direnci olanlarda, ailesinde diyabet hastalığı bulunanlarda, aşırı kilolularda özellikle göbek bölgesi yağlı olanlarda, ürik asidi yüksek olanlarda, tansiyonu yüksek olanlarda ve en önemlisi trigliserit değerleri çok yüksek olanlarda Hdl kolesterol düşüklüğü görülür. Ayrıca hareketsizlik, sigara ve alkol tüketimi, yanlış beslenme ve stres gibi durumlarda Hdl kolesterolün düşmesine sebep olabilmektedir.

Hdl Kolesterol Nasıl Yükseltilir?
– Omega-3 kullanımı Hdl kolesterol miktarını yüzde üç ile yüzde dokuz oranında arttırmaktadır.
– Düzenli ve sık egzersiz yapımı Hdl kolesterol miktarını yüzde beş ile yüzde on oranında arttırmaktadır.
– Fazla kilolar Hdl kolesterol miktarını düşürmektedir. İdeal kiloya ulaşmak Hdl kolesterol miktarını en az yüzde beş ile yüzde on oranında arttırmaktadır.
– Sigara Hdl miktarını düşürmektedir. Sigarayı bırakmak Hdl’nizi yükseltmeye yardımcı olacaktır.
– Niasin (bir çeşit B vitamini) kullanımı Hdl kolesterol miktarını yüzde on beş ile yüzde yirmi beş oranında arttırmaktadır. Niasin kullanılmadan önce doktorunuza başvurmanız gerekmektedir.
– Staninler Ldl kolesterolü düşürdüğü gibi Hdl kolesterolünde az da olsa artmasına yardımcı olur. Staninleri de kullanmadan önce doktorunuzla konuşmanız gerekmektedir.
– Fibrik asit ve türevlerinden düzenli olarak faydalanmak Hdl kolesterol miktarını yüzde beş ile yüzde on beş oranında arttırmaktadır.
İYİ HUYLU KOLESTEROL HAKKINDA MERAK ETTİKLERİNİZİ YAZIYA YORUM YAPARAK UZMANLARIMIZA SORABİLİRSİNİZ. YORUM YAPMAK İÇİN TIKLA
iyi-huylu-kolesterol-nasil-yukseltilir
Bu yazı iyi huylu kolesterol nedir ne demek neden düşer yükselir nasıl yükseltilir düşürülür protein içerir yüksek olması düşüklüğü belirtileri değerleri hangisi hakkında yükselten besinler kaç olmalıdır hdl normal değerleri iyi huylu kolesterolü yükselten besinler yükseltmek konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.
Gelen aramalar: iyi huylu kolestrol nasıl düşer

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın
Lütfen İsminizi Yazın