İstemsiz Gaz Kaçırma Nedenleri ve Tedavisi

0
850
Okunma

Bu yazımızda istemsiz şekilde gaz kaçırma problemi üzerinde duracağız.

Aslına bakarsanız gaz ve dışkı kaçırma problemi hemen hemen birbirine çok yakın nedenlerle meydana gelmektedir. Lakin dışkı kaçırma biraz daha detaylı bir konu olduğu için uzun uzadıya başka bir yazıda paylaşacağım bu konuyu.

Şimdi lafı çok uzatmadan istemsiz şekilde gaz kaçırma neden olur, sebepleri ve nedenleri nelerdir, ayrıca gaz kaçırma probleminin tedavisi nasıl yapılır bu soruların yanıtlarını aramaya çalışalım.

Gaz Kaçırma Nedir? Gaz kaçırma kontrolsüz bir şekilde anüsten gaz çıkmasıdır, anal inkontinans gaz kaçırma (gaz inkontinansı) olarak tanımlansada aynı şekilde dışkıda (gaita inkontinansı) kaçabilmektedir. Bu durum hastalığın düzeyine bağlıdır.

Gaz Kaçırma Nedenleri: Genel olarak makat bölgesini kapatan kasların hasar görmesi veya zayıflamasıyla ortaya çıkar. Şimdi sırasıyla istemsiz şekilde gaz kaçırmaya neden olan faktörleri daha detaylı şekilde inceleyelim.

– İleri yaş özellikle kadınlarda daha sık olmakla birlikte 70-80 yaşını geçen insanlarda kasların zayıflamasıyla ortaya çıkar.

– Makat bölgesi ameliyatları; kasların yanlışlıkla kesilmesiyle ortaya çıkar kesilen kas miktarına göre gaz veya dışkı kaçabilir.

– Makat bölgesi yaralanmaları; zoraki bir şeyler sokmak, doğumda yırtılma.

– Makat bölgesindeki ağır enfeksiyonlar.

– Bazı nörolojik hastalıklar.

Makat çatlağı tedavisinde uygulanan anal dilatasyon (makat bölgesini aşırı  genişletme)

– Bağırsak sarkması; kalın barsak her dışkı ihtiyacında çıktığı için kasları yıpratır.

Gaz Kaçırma Teşhisi: Genellikle teşhis hasta tarafından tanımlanarak konur. Sebebi ve nasıl bir tedavi planlanacağını belirlemek amacıyla; Makat ultrasonu, Makat elektromiyografisi, Makat dinlenme ve sıkma basıncının ölçülmesi gibi testler yapılır.

Gaz Kaçırma Tedavisi: Tedavi süreci gaz kaçırma hastalığının seviyesine ve sebebine göre değişkenlik göstermektedir.

Makat egzersizi: Hafif kaçaklarda  yeterli olabilmektedir, makata kibrit çöpü kalınlığında cisim konur ve bu cisim isteyerek sıkılır ve serbest bırakılır. Böylece makat kaslarında güçlenme sağlanır.

Eğer makat egzersizleri sonucunda hastada beklenen düzelme sağlanmazsa proktoloji uzmanınca cerrahi müdahale planlanır.

Gaz kaçırma probleminin ortaya çıkması durumunda hiç boş yere bitkisel ve doğal çözümlere girmeyin. Aksi halde daha ileri seviyede rahatsızlıklara neden olabilirsiniz. Zaten bu konudan bahsetmek bile insana garip geldiğinden yazımızı çok uzun tutmayacağım.

YAZIYA YORUM YAZARAK İSTEMSİZ GAZ KAÇIRMA HAKKINDA SORULARINIZI UZMANLARIMIZA İLETEBİLİRSİNİZ. YORUM YAPMAK İÇİN TIKLA

gaz-kacirma-neden-olur

Bu yazı gaz kaçırma nedir neden olur istemsiz uykuda neden olur nasıl önlenir tedavi edilir ne iyi gelir doğal bitkisel çözüm istemsiz gaz kaçırma abdesti bozar mı korkusu hissi vesvesesi hangi doktor bölüm bakar konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

Gelen aramalar: gaz kaçırma nasıl önlenir, gaz kaçırmanın bitkisel tedavisi

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın
Lütfen İsminizi Yazın