İştahsızlığa Ne iyi Gelir Bitkisel Kesin Çözümler

0
980
Okunma

Kimi insanlar aşırı derecede iştahtan ve sonucunda oluşan obeziteden şikayetçi olurken bazı arkadaşlarımız ise iştahlarının yerinde olmamasından kaynaklanan zayıflık ve beden güçsüzlüğü problemlerinden şikayet eder. Zira bu iştahsızlığın neticesinde zayıf kalan vücudumuz her hastalığa açık hale gelmektedir.

İştahsızlık kimi zaman bir hastalık bazende farklı psikolojik nedenleri tetiklemesi sonucunda ortaya çıkar. Özellikle çocuklarda görülen iştahsızlık oldukça can sıkıcı hal almaktadır.

İştahsızlığa Ne iyi Gelir? Biz bu yazımızda iştahsızlığa karşı bitkisel önerileri ve iştahsızlığa iyi gelen yiyecekleri sizler için derledik.

İştahsızlığa iyi Gelen Yiyecekler: Ahududu, ayva kompostosu, badem, ceviz, greyfurt, kayısı, limon, portakal, domates, enginar, havuç, sarımsak, turp, ada çayı, ardıç tohumu, kekik, kimyon, kişniş, nane gibi bitkiler iştah açıcı özelliğe sahip olmaları ile bilinirler.

Mümkün olduğunca bu besinleri ve bitkileri tüketmeye çalışmanız halinde iştahsızlık sorununa önlem alabilirsiniz.

– Kakule toz haline getirilir ve sonra her gün 3-4 defa 0,5 gram olacak şekilde hap gibi su kullanılarak yutulur.

– Su teresi sıkılarak elde edilen doğal su her gün 1 su bardağı kadar içilir.

– Biber ve maydanoz iştah açan sebzelere örnek verilebilir. Özellikle acı biberin iştah açıcı özelliği tartışılmaz bir gerçektir. Mide ve bağırsak rahatsızlıklarınız varsa acı biberi dikkatli kullanmalısınız.

İştahsızlığa iyi Gelen Çaylar: İştahsızlığa iyi gelen bitkisel çaylar olarak ise şunları deneyebilirsiniz.

– 1 çay bardağı kadar kaynamış suyun içine, 1 çay kaşığı havuç tohumu atılır. Ardından kısık ateşte 10 dakika süreyle demlenir. Hazırlanan çay sabah, öğle ve akşam tok karnına tüketilir.

– Kereviz çayını içerek iştahınızı açabilirsiniz. Günde 3 fincan kereviz çayı hem iştahınızı açacak hem de varsa böbrek taşlarını düşürmenize yardımcı olacaktır.

– Günde bir kez papatya çayını içebilirsiniz. Papatya çayı hem iştah açmakta hem mide rahatsızlıklarına iyi gelmekte, hem de uyku problemi olanlara iyi gelmektedir.

– 1 bardak kaynamış suyun içerisine 10 gram kadar kantaron bitkisi atılır.10 dakika süreyle bekletildikten sonra öğle ve akşam yemeklerinden önce olmak üzere günde iki kere aç karnına 1 bardak içilir.

İştahsızlık İçin Öneriler: Sadece yiyecekler ve içecekler değil, dikkat edeceğimiz farklı hususlar ile de iştahımızı açabiliriz.

Uykunuzun düzenli olmasına dikkat edin.

Sigara iştahı kapatmaktadır. Bu yüzden sigaradan uzak durmalısınız. Ayrıca alkolün de iştahsızlık yaptığını sözlerimize ekleyelim.

Yemeklerinizi kalabalık ortamlarda yemeye dikkat edin. Unutmayın iştahı açık olan birinin yanında yemek yemek sizin de iştahınızı açabilir.

Yemekten önce su, ayran, soda ve çorba içmemeye dikkat edin. Çünkü küçük bir mideniz varsa bu sıvı besin maddeleri midenizi şişirip yemek yemenizi engelleyebilir.

İştahsızlık için Okunacak Dua: Peygamber Efendimizin kim ne isterse bu salavatı şerife’i okusun dediği (Salatı Münciye) okuyabiliriz. Bu salavatı Şerife’nin sayısı 1000 defadır. Aynı şekilde abdest alıp seccadenin üzerinde düz çöküp bir Fatiha üç İhlas okuyup Tekbir ile okumaya başlıyoruz. Bir defada 1000 tane okumak mümkün değilse ara ara tekrar okuyarak tamamlayabiliriz. Aynı şekilde suya okuyup iştahı olmayan kişilerin yemeğine katarak tüketmelerini sağlayabiliriz.

İŞTAHSIZLIK HAKKINDA UZMANLARIMIZA SORU SORMAK İÇİN YAZIYA YORUM YAPMANIZ YETERLİDİR. YORUM YAPMAK İÇİN TIKLA

istahsizlik-neden-olur

Bu yazı iştahsızlığa hangi bölüm bakar neden olan hastalıklar nasıl giderilir geçer olur önlenir tedavi edilir gider iştahsızlık neden oluşur neden olur iştahsızlığa iyi gelen bitkiler besinler çaylar şeyler ne iyi gelir hangi bitki iyi gelir iştahsızlık için okunacak dua öneriler ne yapılmalı kesin doğal çözüm bitkisel çare konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

Gelen aramalar: iştahsızlığa ne iyi gelir

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın
Lütfen İsminizi Yazın