Isırgan Otu Çayının Faydaları Yan Etkileri

0
495
Okunma

Isırgan otunun faydalarını bilmeyen yoktur. Peki ısırgan otundan bitkisel bir çay hazırlarsak sizce de faydası olmaz mı?

İşte bu yazımızda ısırgan otu çayının faydalarını, yan etkilerini ve ne işe yaradığını sizlere anlatmaya çalışacağız. Ayrıca en iyi derecede ısırgan otu çayı nasıl yapılır bunu da kısaca anlatalım.

Isırgan Otu Çayının Faydaları
– Isırgan otu çayı, oldukça etkili bir ödem atıcı ve idrar söktürücü özelliği olan bir bitkidir. Bu yönüyle vücuttan fazla ödemlerin atılması için ısırgan otu çayı tüketilmelidir.

– Isırgan otu çayı, bağışıklık sistemini güçlendiren ve nezle, grip, romatizma, alerjiler, cilt hastalıkları gibi değişik sağlık sorunlarına çözüm sunan bir bitkidir. Isırgan otu çayı, hastalıklara karşı direnç katar.

– Isırgan otu çayı, kepek sorunu için de kepeklenmeye iyi gelen bir bitkidir.

– Isırgan otu çayının bir diğer önemli faydası ise romatizma hastalarının başına bela olan ağrılara bitkisel çözüm teşkil etmesidir.

Isırgan Otu Çayı Nasıl Yapılır?
Isırgan otu çayının hazırlanışı aslında basit bir işlemdir. Öncelikle kurutulmuş bir demet ısırgan otunu kaynamakta olan su döküp 8-12 dakika kadar demlemeye terk edeceksiniz. 10 dakika sonra ısırgan otu çayı demini verecek ve içilmeye hazır olacaktır.

İkinci bir ısırgan otu çayı tarifi ise şu şekildedir: Çaydanlıkta kısık ateşte kaynamakta olan suyun içerisine bir yemek kaşığı ısırgan otu yaprağı koyacaksınız ve bu yaprakları koyar koymaz ateşten çekerek demlenir. Ancak bundan önce ısırgan otu çayında kullanılacak ısırgan otu saplarının 10-15 cm uzunluğunda olması gerekiyor ve bu demetler kurumaya bırakılacak. Isırgan otunun yaprakları iyice kuruması ile birlikte büyüklüğünde ısırgan otu saplarını iple bağlayınız.Isırgan otu yaprakları cam kavanozda loş ve ışıksız bir ortamda muhafaza edilmelidir.

UYARI: Isırgan otu çayı kürü, kalp ve böbrek rahatsızlıklarından dolayı oluşan ödemler için kullanılması sağlık riskleri doğurabilir.

ISIRGAN OTU ÇAYI HAKKINDA UZMANLARA SORU SORMAK İÇİN YAZIYA YORUM YAPMANIZ YETERLİDİR. SORU SORMAK İÇİN TIKLA

isirgan-otu-cayi-neye-yarar

Bu yazı ısırgan otu çayının saça cilde faydaları yapılışı hazırlanışı yan etkileri faydası zararları anne sütüne etkisi ibrahim saraçoğlu neye yarar nerede satılır ne kadar tüketilmeli ne zaman içilir nedir ne işe yarar ne zaman içilir neye iyi gelir neye faydalı içilmeli nasıl demlenir içilir tüketilmeli pişirilir yapılır konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın
Lütfen İsminizi Yazın