Isırgan Otu Çayı Faydaları Nedir Nasıl Yapılır

0
767
Okunma

Isırgan otu çok yoğun ve besleyici olduğu için bitki bilimciler tarafından “besleyici” bitki olarak kabul edilmektedir. Antik çağlardan beri ısırgan bitkisi gıda, ilaç ve besleyici bir tonik olarak kullanılır olmuştur.

Bizde sizlere bu yazımızda çok faydalı ve sağlığa yararlı bir bitki olan ısırgan otunu kullanarak ısırgan otu çayının tarifini ve ısırgan çayının faydaları hakkında bilgi vereceğiz.

Isırgan otu nemli verimli topraklarda, ormanlar ve bahçelerde, yabani olarak, yetişir. Isırgan otu ve çayının içeriğinde; A, B1, B2, B5, B6, B9, C, E, K, H, B4 vitaminleri; potasyum, magnezyum, sodyum, kalsiyum, fosfor, klor, bakır, demir, çinko ve selenyum gibi mineraller içermektedir.

Isırgan Otu Çayı Nasıl Yapılır? Bir bardak çay için 1 çay kaşığı kurutulmuş ısırgan otunu kaynamış suya atarak 10 dakika demlenmesini beklemektir. Demlenmesi bitkinin içinde bulunan ve sağlığa faydalı bileşenler suya geçmesini ve cildi tahriş eden kimyasalların etkinliğini kaybetmesini sağlar. O yüzden en az 10 dakika demleyin. Eğer çayı iyice demlenmeden içerseniz mideniz biraz ağrıyabilir ve içerken boğazınızda kaşıntı hissedebilirsiniz.

Isırgan Otu Çayının Faydaları: Isırgan çayı tüketmek birçok konuda sağlığınıza destek verecek ve sizleri rahatsızlıklardan kurtaracaktır.

– Kaşıntı hapşırma veya alerjik rinit sorun mu yaşıyorsanız ısırgan çayı sadece mevsim değişikliği ile gelen alerjiyi tedavi etmekle kalmaz aynı zamanda rahatsızlık oluşmadan önleyebilir.

– Akne için yapmanız gereken tek şey ısırgan çayını günlük olarak cilde masaj yaparak uygulamak. Bu yöntemle, yüzünüzdeki ve cildinizdeki akneler zamanla kaybolacaktır.

– Isırgan otu çayının inflamasyon ile ilişkili ağrıları azaltabilen bir iksir olduğu düşünülmektedir. Kronik iltihap ayrıca çeşitli kardiyovasküler hastalıklar sebebi olarak bulunmuştur.

– Bir idrar söktürücü olarak görev gören ısırgan çayı, sistolik kan basıncı düzeylerini azaltmaya yardımcı olmaktadır.

– Eğer artrit rahatsızlığı ile başınız dertteyse ve hiçbir ilaç başarı sağlamadıysa ısırgan çayı deneyebilirsiniz.

– Kanamayı durdurucu özelliği nedeniyle ısırgan çayı, mide kanaması ve akciğer kanamasını durdurmak için etkili bir yol olarak gösterilmektedir.

C vitamini açısından oldukça zengin olan ısırgan çayı, bronşları ve burun yollarını açarak soğuk algınlık hastalıkları için bir kür görevi görmektedir.

– Isırgan çayı saç büyütmek ve saç kaybını azaltmak için kullanılan güvenilir bir yöntemdir. Isırgan çayı tüketmek demir eksiklikleri dengelemede oldukça faydalı olmaktadır.

– Isırgan çayı zengin iyot içeriği sayesinde tiroid bezinin normal işleyişine yardımcı olmaktadır; böylece hipotiroidizm rahatsızlığının önlenmesi ve tedavisinde oldukça etkili bir görev görmektedir.

Zararları ve Yan Etkileri: Hamile kadınlara, böbrek taşı olanlara, anti depresan ilaç içenlere bu çay önerilmiyor. Ayrıca ısırgan otu çayının kanı pıhtılaştırdığı bilinir.

Eklenti: Zayıflamak isteyen bayanların aklına gelen ilk sorunun hemen cevabını verelim. Isırgan otu çayının zayıflattığı ve zayıflamak isteyen bayanların kullanabileceği de belirtilmektedir.

ISIRGAN OTU ÇAYI HAKKINDA SORU SORMAK İÇİN YAZIYA YORUM YAPMANIZ YETERLİDİR. YORUM YAPMAK İÇİN TIKLA

isirgan-cayi-neye-iyi-gelir

Bu yazı ısırgan çayının faydaları ve zararları nelerdir saça cilde anne sütüne başlıca faydası yapılışı hazırlanışı tarifi kullananlar kullanıcı yorumları nasıl yapılır içilmeli uygulanır kullanılır pişirilir neye iyi gelir ne işe yarar ne kadar içilir tüketilmeli içilmeli neye faydalıdır ne zaman içilir nerede satılır içenler saç alerji tarifi sivilce yan etkileri zararları gebelikte hamilelere bebeklere hakkında kısaca bilgi vermek için yazılmıştır.

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın
Lütfen İsminizi Yazın