İsilik Nedir Neden Olur Nasıl Geçer

0
358
Okunma

Bu yazımda sizlere, özellikle sıcak yaz aylarında daha sık rastlanılan ve hemen hemen her yaşta kişinin başına gelebilen bir rahatsızlık olan isilik hakkında bilgi vermek istiyorum.

Yazımızın içeriğinde isiliğin nedenleri ve belirtileri nedir, isilik nasıl geçer ve isiliğe ne iyi gelir kısaca anlatmak istiyorum.

İsilik Nedir? İsilik bir çeşit döküntüdür. Kişilerin terledikten sonra cildin üzerinde görülen kızarıklıklardır. Sıcaklıklarla beraber vücutta artan terlemelerin ardından bazen ter bezleri tıkanır.

Bu tıkanmayla beraber terin vücuttan dışarı atılamaması sonucunda ve ardından altta yer alan cilt katmanlarına sızmasıyla cildin üst tabakasında kızarıklık meydana gelir. İşte bu tip kızarıklıklara isilik denmektedir. Ter bezlerinin tıkandığı dönemde az miktar terlemek bile cildin kızarmasına yani isiliğin oluşmasına neden olur.

İsilik Neden Olur? İsilik oluşumuna neden olan etkenleri şu şekilde sıralamak mümkündür;

– İsiliğin başlıca nedeni çok terlemek: İnsanın sıcak bir ortamda terlemesi normaldir. Herkes kendisini tartarak normal miktarda nasıl terlediğini bilir. Bunun üzerine geçen bir terleme vücudunuzun da tepki vermesine neden olabilir.

– Dar giyinmek, üst üste giyinmek terlemeye neden olacak bir davranıştır. Özellikle kış aylarında tercih ettiğimiz bu giyim biçimi terlemeyi arttırabilir. Bu da isiliğe neden olabilir.

– Alışmadığınız bir nem miktarına maruz kalmak terlemeyi artırır. Herkesin yaşadığı yerin ortalama bir nem seviyesi vardır. Özellikle tatillerde daha nemli yerlere giden kişilerin terleme miktarı artabilir. Bu yükselen terleme ile isilik riski artar.

– İsiliğe neden olan diğer bir şey de çoğu insanı yaşadığı bir durumdur. Hastalık durumlarında fazla terlemek, ya da hareketsiz kalarak belli bir bölgenin terlemesi isilik riskini arttırır.

İsilik Nasıl Geçer? İsilik tedavisi ve isiliği geçiren önlemler ile tavsiyeleri şu şekilde sıralamak mümkündür;

– İsilik genellikle kendiliğinden geçen bir rahatsızlıktır. Öncelikle vücudunuzu, maruz kaldığı yüksek sıcaklarından koruyun. Fazla sıcaklarda dışarıya çıkmayın, çıkmak zorundaysanız da daha serin ve gölgeli yerlerde kalın.

– Dar kıyafetler giymeyin. Cildinizi daha sıkarak bunalmasına, fazlaca terlemesine sebep vermeyin. Ayrıca dar giymek isilik oluşmasına sebep olan sıkıntının pişiğe de dönüşmesine neden olabilir. Ayrıca sentetik kumaşlardan kaçının. Sentetik ve naylon kumaşlar terlemeyi artırır. Bunun yerine pamuklu giysiler giymeye özen gösterin.

– Teninizi serinletmeye özen gösterin. Soğuk duş almak ya da soğuk kompresi yaparak cildinizi serin tutabilirsiniz. Eğer isilik problemi ciddi boyutlarda sizi rahatsız ediyorsanız, bir doktora başvurabilir ve doktorunuzun uygun gördüğü bir cilt kremi kullanabilirsiniz.

Dilerseniz daha önce paylaştığımız ve isilik için doğal ve bitkisel çözüm önerilerinde bulunduğumuz; isiliğe ne iyi gelir konulu yazıyı okuyabilirsiniz.

İSİLİK HAKKINDA UZMANLARA SORU SORMAK İÇİN YAZIYA YORUM YAPMANIZ YETERLİDİR. YORUM YAPMAK İÇİN TIKLA

isilik-nasil-gecer

Bu yazı isiliğin tedavisi belirtileri nedenleri isilik nedir nedenleri neden olur ne iyi gelir bebeklerde nasıl olur geçer giderilir önlenir tedavi edilir hangi doktor bölüm bakar için dua ilaç ne yapılır hangi krem kullanılır isiliğe iyi gelen şeyler bitkiler kremler ilaçlar doğal kesin bitkisel çözüm tedavisi isiliği ne geçirir konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

Gelen aramalar: isilik neden olur nasıl geçer

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın
Lütfen İsminizi Yazın