İsiliğe Ne iyi Gelir iyi Gelen Şeyler Nelerdir

0
665
Okunma

Bu yazımda sizlere özellikle yaz aylarında daha sık rastlanan ve çoğu zaman bebeklerimizin başına gelen bir rahatsızlık olan isiliğe karşı doğal ve bitkisel çözümler hakkında bilgi vermek istiyorum. Dilerseniz ilk önce isilik hakkında kısa bilgiler verelim.

İsilik, terin cilt altında kalmasıyla veya ter kanallarının tıkanması neticesinde vücutta oluşan kırmızı lekeli kabarcıklara verilen addır.

İsilik genel olarak kollarda, göbek ve göğüs bölgelerinde, iç çamaşırının lastikli bölgelerinin değdiği ortamlarda daha sık oluşmaktadır. Bebeklerde ise genellikle popo bölgesinde yoğunlaşır.

İsiliğe Ne iyi Gelir? İsiliğe meydan vermeme adına, çocuklarımıza yaz aylarında dar giysiler giydirmemek, özellikle teri emecek şekilde giysiler giydirmek faydalı olacaktır. Giysilerimizin iç kısımlarında bulunan parçalar ve lastikli giysiler de isiliğe neden olabilir. Bu nedenle lastikli ve terlemeye yol açacak giysilerden kaçınmak gereklidir.

İsiliğe Bitkisel Çözüm: Şimdi sizlere isilik tedavisinde kullanılan doğal ve bitkisel çözümler ile isiliğe iyi gelen şeyler hakkında bilgi vermek istiyorum.

1. Yulaf Banyosu: Yulaf ezmesi banyo suyuna eklenebilir. Bu su içerisinde yaklaşık 15 ya da 20 dakika kadar beklenmesi önerilir. Yulaf ezmesi ile etkilenen bölgeler hafifçe fırçalanır. Bu uygulama derinin pul pul dökülmesine yardımcı olur. Cildin temizlenmesine yardımcı olur.

2. Aloe Vera: Aloe vera jel anti bakteriyel ve anti septik özellikler içerir. Deri döküntülerinde de kullanılmaktadır. Aloe yaprakları kesilir ve içerisinden çıkarılan jel doğrudan etkilenen alanlara uygulanır. İltihabı hafifletir ve kızarıklıkların hafiflemesine yardımcı olur. Aloe vera jel aynı zamanda cildi yumuşatır ve nemlendirir.

3. Nohut Unu: Nohut unu biraz su ile karıştırılarak kalın bir hamur haline getirilir. Elde edilen hamur etkilenen cilt alanlarına uygulanır. Ciltte yaklaşık 15 dakika kadar bekletilir. Ardından soğuk su ile yıkanır. Cildin rahatlamasına yardımcı olur.

4. Kil: Kil de isilik tedavisinde kullanılan bir çözümdür. Dört yemek kaşığı kil birkaç damla su ile karıştırılarak hamur haline getirilir. Su yerine gül suyu kullanıldığında daha etkili olacaktır. Elde edilen hamur cilde uygulanır. Yaklaşık üç saat sonra soğuk su ile yıkanır.

5. Karbonat: Karbonat da deri döküntüleri ve isilik tedavisinde kullanılmaktadır. Anti bakteriyel özellikleri ile cildi yatıştırır. Ayrıca olası enfeksiyonları önler. Biraz karbonat biraz soğuk su ile karıştırılarak hamur haline getirilir. Elde edilen hamur temiz, yumuşak bir bez ile cilde uygulanır. Cilt uygulama sırasından hafifçe ovulur.

6. Çiğ Patates: Çiğ patates dilimleri doğrudan etkilenen alanlar üzerine uygulanabilir. Kaşıntının hafiflemesini sağlarken aynı zamanda isilik lezyonlarının azalmasını sağlar.

7. Karpuz: Karpuz çekirdekleri ezilerek hamur haline getirilir. Elde edilen hamur döküntüler üzerine uygulanır. Karpuz suyu da içilebilir.

8. Zencefil: Zencefil uzun yıllardır isilik ve diğer cilt sorunlarının tedavisinde kullanılmaktadır. Kaşıntı ve batma hissini hafifletir. Biraz taze zencefil kökü rendelenir ve suda kaynatılır. Su soğuduktan sonra karışım cilde uygulanır. Kuruması beklendikten sonra ıslak bir bezle cilt temizlenir.

İSİLİK HAKKINDA UZMANLARA SORU SORMAK İÇİN YAZIYA YORUM YAPMANIZ YETERLİDİR. YORUM YAPMAK İÇİN TIKLA

isilige-ne-iyi-gelir

Bu yazı isiliğe ne iyi gelir ne sürülür iyi gelen şeyler krem bitkiler ilaçlar isilik için ne yapılır hangi krem kullanılır okunacak dua nasıl geçer tedavi edilir bitkisel doğal kesin çözüm tedavisi tuzlu su karbonat iyi gelir mi gül suyu deniz suyu anne sütü zeytinyağı isiliği ne geçirir önlemek yenidoğan bebek yüz banyo güneş konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

Gelen aramalar: isiliğe hangi krem iyi gelir

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın
Lütfen İsminizi Yazın