İshale Ne iyi Gelir iyi Gelen İçecekler Nelerdir

0
381
Okunma

Midenizi mi bozdunuz? Ya da şiddetli şekilde ishal sorunu ile mi boğuşuyorsunuz?  İşte tam bu yazı size göre.

Sebebi ne olursa olsun bilinen bir şey vardır ki o da ishale karşı bitkisel ve doğal çözüm yolları ile kesin sonuç almanız mümkündür. Hiç boş yere kimyasal içerikli ilaçlar ile falan uğraşmayın. İshal konusunda bitkiler size fazlası ile yeter.

Biz bu yazımızda ishale iyi gelen konularda ufak bir araştırma yaparak bu bilgileri sizler için toparladık. Eminim ki uygulamalar işinize yarayacaktır. Sizde gönül rahatlığı ile bu uygulamaları deneyebilirsiniz. İlk önce ishal için bitkisel kür ile başlayalım.

İshal için Karanfil Kürü: İshali kesmek için 8-9 adet karanfili 2 ye kırıp 1 tatlı kaşığına koyarak öğleden önce ve öğleden sonra biraz su ile yutun. Bu şekilde uygulama ishali kısa sürede kesecektir.

İshal şikayetlerinde karanfil kürünü uygulanırken karanfil, çay olarak içilmemelidir. Bir kaç yudum oda sıcaklığındaki su ile alınmalıdır. Trombosit düşüklüğü sorunu olan kişilerin karanfil kürünü uygulamamaları gerekmektedir.

Kullanacağınız karanfillerin raf ömrünün 1 yıldan daha taze olmasına dikkat edin. 1 yıldan çok beklemiş karanfilleri kullanmayın.

İshale Ne iyi Gelir: İshal için uygulanabilecek doğal çözüm yöntemlerini; ishale iyi gelen yiyecekler, yemekler, bitkiler, bitki çayları, içecekler, ilaçlar ve karışımlar olarak gruplara ayırdım.

İshale iyi Gelen Yiyecekler ve Bitkiler: Havuç, soyulmuş elma, pirinç lapası veya pirinç suyu, patates haşlaması veya püresi, yoğurt ve ayran birçok kişinin evinde bulunan ve ishale etkili başlıca yiyeceklerdir. Bu sebze ve bitkilerle yapılan yemeklerde ishale iyi gelmektedir.İshalli kişide iştah azalması görüleceğinden yemek yemek istemese de kesinlikle gıda alımını kesmemesi, bu yiyeceklerden alması çok önemlidir.

İshale iyi gelen bitkileri sıralamak gerekirse; bağırsakta meydana gelen tahribi ve iltihabı papatya bitkisi ve çayı, ishal sonrası bağırsa tahribatlarını azaltan ahududu bitkisi ayrıca ishal için iyi gelen kuru yaban mersini, ayva, çilek, ceviz, kiraz, nar, muz, elma, böğürtlen gibi meyve ve yemişler sayılabilir.

İshale iyi Gelen Çay Kahve ve İçecekler: İshal olan kişinin bol miktarda sıvı tüketmesi gerekir. Özellikle su bu dönemde bol miktarda içilmelidir. Eğer su içmekten pek haz almıyorsanız size önereceğim bitkisel çayları denemelisiniz.

Demli Siyah Çay: Kaybedilen su miktarını yerine getirmek için bol demli siyah çay içilmesinde faydalıdır.

Zencefil Çayı: İshalin gelişimini durdurur, ihtiyacımız olan suyu geri almamızı sağlar ve halsizliği azaltır.

Papatya Çayı: Bağırsakta meydana gelen irin ve tahribatı yok eder.

İshale iyi Gelen İlaçlar ve Karışımlar:  Maden suyu, gazoz, Türk kahvesiyle limon karışımı gibi halk arasında da iyi bilinen ishale iyi gelen şeyler de vardır. Koyu çay, şeftali, gül yapraklarının veya kestane yapraklarının kaynatılıp içilmesi de iyi gelen yöntemlerdir.

En etkili karışım ise bir tatlı kaşığı Türk Kahvesinin üzerine lapa hale gelene kadar limon damlatarak bu karışımı yemenizdir. Emin olun sadece 30 dakikada ishale çözüm bulacaksınız.

İshale iyi Gelmeyenler: İshal rahatsızlığı bulunan kişilerin, ishal devam ettiği sürede baharatlı ve acı gıdalar, alkol, kafein, yağlı besinler, süt ürünleri ve yüksek düzeyde lif içeren besinlerden mümkün olduğunca kaçınması gerekir. Bu ürünleri tüketmeye devam etmek ishal sürecini uzatacaktır.

YAZIYA YORUM YAPARAK İSHAL HAKKINDA SORULARINIZI UZMANLARIMIZA İLETEBİLİRSİNİZ. YORUM YAPMAK İÇİN TIKLA

ishale-ne-iyi-gelir

Bu yazı ishale iyi gelen yiyecekler kahve limon çay ilaçlar içecekler şifalı bitkiler karışım evde ne iyi gelir kola leblebi ekşi yoğurt ahmet maranki hap dua mama bal iğne nasıl geçer önlenir düzelir geçiyor bitkisel doğal kesin son çözüm çare ishali ne keser önler tedavi eder durduran önleyen şey yiyecek ilaç konusunda yazılmıştır

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın
Lütfen İsminizi Yazın