İshale iyi Gelen Yiyecekler Nelerdir

0
513
Okunma

Ülkemizde son dönemde hızla artan bir rahatsızlık söz konusu. Başa bela olan bu sorunun kısa adı ishal. Halk arasında cırcır gibi farklı adlarla da anılan bu hastalık belirli dönemlerde salgın olarak geniş bir kitleyi etkiliyor.

Biz bu yazımızda ishale iyi gelen yiyecekler ve bitkisel çözüm hakkında sizlere bilgiler aktaracağız. Umarım ki bu basit bilgiler ile ishal problemine kesin çözüm sağlarsınız.

İshale iyi Gelen Yiyecekler: İshale iyi gelen yiyecekleri şu şekilde sıralayabiliriz.

Pirinç; İshal olan insanların dışkısının sertleşmesi amacıyla önemli bir yer tutuyor. İshal durumunu atlatabilmek amacıyla lif oranı düşük yiyeceklerin tüketilmesinde fayda var. Beyaz pirinçte ishali geçirmek için önemli bir yere sahip bulunuyor. Esmer pirinç ise lif oranı yüksek olduğundan ishali artırma özelliğine sahiptir. Bu yüzden ishal olan insanların esmer pirinç tüketmesi önerilmez.

Muz; Severek tükettiğimiz muz sindirim sistemini çalıştıran yiyecekler arasında yer alır. Hafif olan meyveyi ishali geçirmek için de yiyebilirsiniz. Potasyum oranı yüksek olan meyve ishal süresince kaybedilen potasyumu karşılamaktadır.

Elma Püresi; Bağırsaklar ishal süresince oldukça hasar görüyor. Bu hasarı gideren meyveler arasında elma püresi büyük bir yer tutuyor. Bağlayıcı besinler arasında yer alan elma püresi sindirim sisteminin de zorlamadan bağırsakları düzenliyor.

Böğürtlen; İshal tedavisi için yaygın bir şekilde kullanılan böğürtlen meyve olarak da tüketilir. Tedavi yöntemlerini kolaylaştıran böğürtlen suyu veya meyve olarak tüketildiği zaman ishale iyi gelir.

Limon Suyu; İshale neden olan patojenleri öldürme açısından limonun etkisi büyük oluyor.

Elma Sirkesi; Kendi haline bile oldukça faydalı olan elma, sirke haliyle tüketildiğinde doğal bir antiseptik haline dönüşüyor. Elma içinde mevcut bulunan pektin maddesi dışkının sertleşmesi için yardımcı olmaktadır.

Keçi Boynuzu; Bağlayıcı bir ürün olarak bilinen keçiboynuzu anti-viral bir etki sağlamaktadır. İshal olan bebeklerde bile kullanılabilen bir besindir. Fakat bebek mamasına ekleyerek verilmesinde fayda var.

Havuç; 1-2 havuç soyulduktan sonra kaynatılarak, sonrasında püre kıvamına getirilir. 15 dakikada bir 1 tatlı kaşığı yiyeceğiniz havuç sizi rahatlatacak.

Sarımsak; sarımsağın antibiyotik bir etkisi bulunmaktadır. İshale neden olan bakterilerin ölmesi için sarımsak tüketmek faydalı olacak. Her gün 2 tane çiğ sarımsak yiyerek kısa süre içinde ishale iyi gelen bir yiyecek olduğunu göreceksiniz.

Bal; Bal ishal tedavisinde bakterilerin ölmesine yardımcı olacak yiyecekler arasında yer alıyor. 500 gram suya 4 kaşık bal karıştırarak gün içinde tüketilebilir. Şeker hastalarında ise bal tüketimi doktor tavsiyesi ile gerçekleştirilmektedir.

Patates Çorbası; Anında geçmesi için gün içinde patates çorbası içmeniz gerekebilir. Bağırsakların düzelmesi için oldukça önemli bir yer tutuyor.

Limonlu kahve neye iyi gelir? Limonlu kahve dinmeyen ishali geçirmek için kullanılan ev yapımı bir doğal tedavi yoludur 1 fincan Türk kahvesine 2 tatlı kaşığı taze limonun suyunu ilave edip içmeniz yeterli olacaktır. Kahve ve limon karışımı özellikle üşütmeden kaynaklı ishal için ishali kurutucu ve bağırsakları iyileştirici etkisi vardır.

İshale iyi Gelen İçecekler: İshal olan kişinin bol miktarda sıvı tüketmesi gerekir. Özellikle su bu dönemde bol miktarda içilmelidir. Bitkisel çay olarak ise 3 önerimiz var.

Demli Siyah Çay: Kaybedilen su miktarını yerine getirmek için bol demli siyah çay içilmesinde faydalıdır.

Zencefil Çayı: İshalin gelişimini durdurur, ihtiyacımız olan suyu geri almamızı sağlar ve halsizliği azaltır.

Papatya Çayı: Bağırsakta meydana gelen irin ve tahribatı yok eder.

İSHAL HAKKINDA UZMANLARA SORU SORMAK İÇİN YAZIYA YORUM YAPMANIZ YETERLİDİR. YORUM YAPMAK İÇİN TIKLA

ishale-ne-iyi-gelir

Bu yazı ishale iyi gelen meyveler ilaçlar meyve suyu bitki çayları çorbalar antibiyotik dua serum meyveler ve sebzeler leblebi hangisi ne iyi gelir ahmet maranki evde yoğurt kola ekşi doğal kesin bitkisel çözüm tedavisi kesin çare son nasıl geçer önlenir düzelir için ilaç hap dua mama bal iğne evde ne yapılabilir ishalin çaresi tedavisi ishali ne geçirir ne keser kesen yiyecekler ne önler hemen kesen muz hakkında kısaca bilgi vermek için yazılmıştır.

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın
Lütfen İsminizi Yazın