İnme Ne Demektir Nedenleri Belirtileri Nedir

0
440
Okunma

Bu yazımızda sizlere inme hakkında bilgiler vermek istiyorum.

Mutlaka hepiniz duydunuz, inme indi, inme geldi gibi terimler. Tamamen felç ile eş anlamlı olan inme durumu halk arasında bu şekilde adlandırılmaktadır.

Şimdi ilk önce sizlere inmenin nedenleri ve belirtileri ile tedavisi hakkında bilgileri sıralayalım.

İnme Nedir?
İnme diye tabir edilen yani felç durumu; organik veya foksiyonel sebeplerle adalelerin hiç çalışmaması veyahut yüksek oranda çalışma zorluğu çekmesi durumudur.

Beyinde oluşan bazı olaylar sebebiyle sinir iletişiminin yapılmaması sonucunda bazı organların hareket kabiliyetini yitirmesi ile ortaya çıkmaktadır.

İnme Belirtileri Nelerdir
– Vücudun bir bölümünde, yüzde, kolda veya bacakta meydana gelen aniden oluşan zayıflık ve hissizlik.
– Tek bir gözün ani şekilde kör olması veya nesnelerin çift görülmesi.
– Konuşmada veya konuşulanı anlamada zorluk çekilmesi.
– Ani ve şiddetli bir şekilde baş ağrısı oluşması.
– Açıklanamayan şekilde oluşan baş dönmesi, ayakta duramama durumu ve düşme.

İnme Nedenleri: Kolesterol, lipo protein, aşırı kilo, sigara ve hipertansiyon inme olayının başlıca sebepleridir.

Bu nedenler içerisinde en yüksek neden tansiyon ile ortaya çıkmaktadır. Tansiyonu kontrol altında tutabilmek için tuz kullanımından mümkün olduğunca uzak durulması gerekir.

Beslenme düzeni ve diyet ile kolesterol tamamen yok edilebilir. Ayrıca aşırı kilolar yok edilerek inme riski en aza indirilebilir.

Sigara kullanan kişilerde inme riski kullanmayan kişilere göre ortalama olarak 5 kat daha fazladır. Bu nedenle diğer faktörleri yok etsek bile sigarayı bırakmakta inme riskini azaltacaktır.

Yukarıda sayılan nedenlerin tamamını yok eden kişilerde inme riski neredeyse sıfıra inmektedir.

İnmeye Hangi Doktor Bakar? İnme olayı bir beyin hastalığıdır. Bu nedenle inme inen hastalar mutlaka beyin hastalıkları uzmanı, nörolog tarafından görülmelidir.

Nörolog hastanın şikayet ve muayene bulguları ile beynin etkilenen bölgesini belirler. Çekilen beyin tomografisi, beyin MR’ı, beyin damarlarındaki doppleri gibi tetkikler sonucunda uygun tedaviye başlanır.

İnme Tedavisi: Beyinde meydana gelen kan dolaşımı bozukluğuna bağlı olarak nörolojik belirtiler geliştiği zaman hiç gecikilmeden acil inme tedavisine başlanır. Beyinde kan dolaşım bozukluğuna bağlı nörolojik ilaç tedavisi dışında fizik tedaviye çok hızlı bir şekilde başlanmalıdır.

İNME HAKKINDA MERAK ETTİKLERİNİZİ, YAZIYA YORUM YAPARAK UZMANLARIMIZA DANIŞABİLİRSİNİZ. YORUM YAPMAK İÇİN TIKLA

inme-nasil-onlenir

Bu yazı inme nedenleri belirtileri nedir ne demektir neden iner nasıl önlenir olur anlaşılır iner tedavi edilir geçer oluşur gelir başlar tanı ve tedavisi tipleri inmenin belirtileri sebepleri faktörleri için dua bitkisel tedavi çeşitleri konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın
Lütfen İsminizi Yazın