İngiliz Tuzu Nedir Neye iyi Gelir Nasıl Kullanılır

0
1029
Okunma

Bu yazımızda sizlere son dönemlerde bir çılgınlık halinde yayılan ve gerçekten oldukça faydalı bir ürün olan Epsom İngiliz Tuzu hakkında bilgi vermek istiyorum.

İngiliz tuzu nedir,  neye yarar, faydaları ve zararları nelerdir, nasıl kullanılır hep beraber okuyalım.

İngiliz Tuzu Nedir? İngiliz tuzu, magnezyum sülfat olup, aslında tuz değildir. Tuza benzer görünümü sayesinde bu adı almıştır.

Alkolde erimeyen bu mineral, suda çözülür ve şeffaf bir görünüm alır. Eczanelerde ve aktarlarda Epsom adıyla bulabileceğiniz bu ürünün, bilinen pek çok faydasından yararlanılmaktadır.

İngiliz Tuzunun Faydaları: Epsom İngiliz tuzunun sağlık açısından faydalarını sıralayalım öncelikle.

– İngiliz Tuzu kabızlıkta kullanılmaktadır. Bunun yanı sıra idrar söktürücü olarak, şişlik ve ödemlerin giderilmesi amacıyla kullanılmaktadır.

– Karaciğer problemi olan kişilerde çok nadir görülen bir sorun, atık maddelerin karaciğerden safra kesesine aktarılamamaktadır.

– İngiliz tuzu (Epsom Salt, Magnezyum Sülfat) içilerek safra kanalları açılabilir. İçildiğinde kasları gevşetmekte ve sinirleri rahatlatmaktadır.

– Safra taşlarının dışarı atılmasında, kabızlık sorununun giderilmesinde ve bağırsak temizliğinde kullanılan İngiliz tuzunun kullanımı için bir hekime danışmak idealdir.

İngiliz Tuzu Neye iyi Gelir Neye Yarar? Sadece sağlık alanında değil, güzellik ve püf noktalar konusunda da oldukça işe yarayan bir üründür.

– Magnezyum cildi yumuşatır ve besler. Her sabah yüzünüzü yıkadığınız sıvı sabun kabınıza, bir tutam epsom tuzu ekleyin.

– Saça hacim kazandırmak için 1 bardak sıcak su, 2 yemek kaşığı epsom tuzu, yarım çay kaşığı himalaya tuzu veya deniz tuzu, 1 çay kaşığı aloe vera, yarım çay kaşığı saç kremi veya badem/jojoba yağını karıştırın. Sprey kutusuna koyarak karışımı saçlarınıza kullanın.

– Nasırlaşmış veya sertleşmiş ayak topukları için doğal çözüm. 1 bardak epsom tuzu, yarım bardak zeytinyağı veya badem yağı, 1 çay kaşığı sıvı sabun ve 10-15 damla lavanta ve vanilya yağı (limon yağı ve nane yağı ya da limon yağı ve biberiye yağı da olur) karıştırıp kuru, çatlak veya sertleşmiş olan bölgeye 20 dakika uygulayın.

– Rahatlatıcı ve dinlendirici bir banyo için küveti ılık su doldurup, 1 bardak epsom tuzu ekleyin.

– Bitkilerin hızlı ve sağlıklı yetişmesi için, bitkinin toprağına 1 yemek kaşığı epsom tuzu ekleyin.

İngiliz Tuzunun Zararları: Bağırsak temizliği için aşırı kullanımı kesinlikle önerilmemektedir. Her tıbbi mamul gibi İngiliz tuzu da aşırı tüketimde, kişilere göre farklı yan etkiler gösterebilirler.

Basit gıda problemleri yüzünden karın ağrısı çekenler, bağırsak ve sindirim sorunları için İngiliz tuzundan medet umarlar. Sabırsızlık sonucu aşırı tüketimi vücuttan gereğinden fazla su ve buna bağlı olarak mineral kaybına yol açabilir.

İngiliz Tuzunun Fiyatı: Aktarlarda ve eczanelerde bulunan epsom ingiliz tuzunun fiyatı, 200 gramı 30-40 TL civarında değişmektedir.

İngiliz Tuzu Nerede Satılır? İngiliz tuzunu genellikle İstanbul, Ankara, İzmir, Adana, Bursa, Konya gibi büyük şehirlerdeki eczanelerde ve bitkisel ürün satan aktarlarda kolaylıkla bulabilir ve satın alabilirsiniz.

İNGİLİZ TUZU HAKKINDA UZMANLARA SORU SORMAK İÇİN YAZIYA YORUM YAPMANIZ YETERLİDİR. TIKLA YORUM YAP

ingiliz-tuzu-neye-iyi-gelir

Bu yazı ingiliz tuzunun diğer adı cilde faydaları zararları nelerdir nedir neye iyi gelir neye yarar ne demek nasıl kullanılır zayıflatır temin edilir nerede satılır fiyatı bulunur kullanılır tadı yorumları yan etkileri yararları kürü diyeti detoksu epsom tuzu nerelerde bulunur konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın
Lütfen İsminizi Yazın