İncir Çekirdeği Yağının Faydaları ve Kullanımı

1
1081
Okunma

Bitkisel yağlar giderek artan oranda kullanılmaya başladı. Öyle ki neredeyse her bitkinin yağı çıkarılarak kullanıma sunuluyor. Biz bu yazımızda incir çekirdeği yağı neye iyi gelir, ne işe yarar, nasıl kullanılır bunları anlatacağım.

İncir çekirdeği yağı vücut için faydalı olan D vitamini, omega 3, omega 6 ve omega 9’u yüksek oranda içermektedir. İncir çekirdeği yağında %40 omega 3, %30 omega 6 ve %17 omega 9 tespit edilmiştir.

Şimdi incir çekirdeği yağının faydaları ve yararları ile nasıl kullanıldığını size aktaralım.

İncir Çekirdeği Yağının Faydaları: İncir çekirdeği yağı özellikle güzellik ve bakım konusunda çok büyük etkiler sağlamaktadır. İlk önce incir çekirdeği yağının faydaları ve yararlarını sıralayalım.

– İncir Çekirdeği yağı yüksek tansiyona karşı faydalıdır.

– Yüksek oranlarda Omega 3-6-9 yağ asitlerini içermesi sebebiyle cildi dıştan içe besleyerek nemlendirir.

– Zengin lif yapısı sayesinde zayıflamaya yardımcıdır. Kilo vermeyi kolaylaştırır.

– İncir çekirdeği yağı; magnezyum, kalsiyum, potasyum, bakır, demir gibi mineraller ve çok güçlü antioksidan kaynağı olan A, E ve K vitaminleri bakımından zengin bir kaynak sunar. Ayrıca metabolizma için koruyucu etkiye sahiptir.

– İncirin içeriğinde bulunan kalsiyum kemik sağlığını önemli derecede korur.

– Düzenli olarak incir çekirdeği yağı kullanımı sonucu saç ve cilt güzelliği konusunda olumlu etkisi olacaktır.

– Saça parlaklık kazandırır, saçın kurumasını ve kırılmasını önler, kolay şekil almasına yardımcı olur.

İncir Çekirdeği Yağı Nasıl Kullanılır? İncir çekirdeği yağı en başta saç ve cilt bakımı için kullanılır. Bu sebeple incir çekirdeği yağının cilt ve saç konusunda faydalarını ve uygulanışını incelemekte fayda var diye düşünüyorum.

– İncir çekirdeği yağını kullanarak doğum sonrası oluşan çatlaklardan kurtulmanız mümkün. 3 ile 6 hafta içerisinde doğum sonrası oluşan çatlaklardan ve deforme olmuş vücudunuzdan kurtulabilir. Bu özel yağ ile çatlakların olduğu noktalara masaj yapın yeter.

– Gerdanı sarkmış veya katlamalı bir hale geliş olanlar için incir çekirdeği yağı oldukça faydalı bir yağdır. Düzenli olarak kullanımda olumlu sonuçlar vermektedir. Ayrıca gerdan da ki kırışıklıklar ve oluşan çizgiler içinde yok edici etkiye sahip bir yağdır.

– Sivilceler ve deri altında oluşan, siyah ve beyaz noktalar için kullanılan incir çekirdeği yağı düzenli kullanımda tedavi edici özelliğe sahiptir. Günde 3 defa olmak üzere sivilceli bölgenize sürünüz. Kısa zamanda etkili sonuçlar alacaksınız.

– İncir çekirdeği saç dökülmelerine karşı içerisinde bulunan yüksek E vitamini sayesinde oldukça faydalıdır. Ayrıca yalnızca saç dökülmelerinde değil kurumuş ve yıpranmış saçları canlandırmak içinde kullanılmaktadır. İlk olarak incir çekirdeği yağını saç dibine iyice sürün. Ardından sıcak bir suda ıslattığınız havluyu iyice sıkın ve saçınıza sarın. Bir müddet bekletin ve ardından saçlarınızı yıkayarak iyice durulayın.

İncir Çekirdeği Yağı Nasıl Yapılır? Klasik yağ üretim aşamalarından pek farkı yok diyebiliriz. Taze toplanan incirlerin içindeki çekirdekler çıkarılmaktadır. Çıkarılan bu çekirdekler temizlenir ve herhangi bir sıcaklık işlemine maruz kalmadan basınç atında ezilerek yağının çıkarılması sağlanır.

İNCİR ÇEKİRDEĞİ YAĞI HAKKINDA SORULARINIZI YAZIYA YORUM YAPARAK BİZE ULAŞTIRABİLİRSİNİZ. YORUM YAPMAK İÇİN TIKLA

incir-cekirdegi-yagi-neye-iyi-gelir

Bu yazı incir çekirdeği yağının saça cilde faydaları kullanımı neye iyi gelir nereden alınır nerede satılır nerede bulunur nasıl çıkarılır içilir uygulanır evde nasıl yapılır elde edilir yapımı yüze sürülür mü kullananlar zararları kullanıcı yorumları konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

1 YORUM

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın
Lütfen İsminizi Yazın