İltihaplı Romatizmaya iyi Gelen Bitkiler Yağlar Kaplıcalar

0
771
Okunma

Bu yazımızda toplumda sıkça görülen bir rahatsızlık olan romatoit artrit veya bilinen adı ile iltihaplı romatizmaya doğal çözümler bulmaya çalışacağız.

İlk olarak iltihaplı romatizmaya iyi gelen besinleri ve yiyecekleri, daha sonra bitkileri sizlere aktaracağım. Son olarak ise bitkisel kür tarifimiz ile tam anlamı ile iltihaplı romatizma ile savaşmak için hazır hale geleceğiz.

İltihaplı Romatizmaya Ne iyi Gelir? Yazıya başlamadan şunu kesinlikle belirtmek istiyorum; iltihaplı romatizmaya sıcak su veya kaplıca iyi gelir mi sorusuna cevap net olarak HAYIR olacaktır. İltihaplı romatizmaya en iyi gelen şey yüzmedir.

Nar Özü: Nar özünün kemik ve kıkırdaklarda oluşan iltihaplanmayı azalttığı yönünde sonuçlara sahiptir. Düzenli olarak nar suyu ya da nar özü tüketmek romatizma ağrılarının ve şişliklerin azaltılmasına yardımcı olabilir ancak bu alanda kesin bir kanıt için daha çok bilimsel araştırma yapılmasına ihtiyaç duyulmaktadır.

Balık: Balık, özellikle somon, ton gibi soğuk su balıkları bol miktarda omega yağ asidi içerir ve omega 3 yağ asitlerinin iltihaplı hastalıklara iyi geldiği bilinmektedir. Haftada en az 3 öğün balık tüketerek romatizma ağrılarını azaltabilir ve eklemleri etkileyen iltihabın yayılmasını yavaşlatabilirsiniz. Eğer romatizma nedeniyle düzenli ilaç kullanıyorsanız balık yağı kapsülü gibi besin desteklerini kullanmadan önce doktorunuza danışın.

Keten Tohumu: Balıkta olduğu gibi keten tohumu da yüksek oranda omega 3, omega 6 yağ asidi ile besin lifi benzeri bir madde içerir. Günlük olarak tüketilen keten tohumu eklem ağrılarını hafifletirken eklem sertleşmesini azaltabilir. Keten tohumu içerisinde bulunan lif bazı ilaçların emilimini azaltabileceği için düzenli ilaç kullananların herhangi bir yan etkiye karşı korunmak adına keten tohumu kullanmaya başlamadan önce doktora danışmaları tavsiye edilir.

Hodan Otu, Frenk Üzümü: Bitki tohumlarında bulunan omega-6 yağ asidi doğal bir iltihap önleyicidir, romatizma nedeniyle meydana gelen iltihaplanmayı ve dolayısıyla eklem şişliklerini azaltabilir. Çuha çiçeği, hodan otu ve siyah kuş üzümü gamma-linolenik asit bakımından en zengin gıdalar arasında yer almaktadır. Ancak özellikle hodan otunun aşırı tüketimi karaciğeri yoracağı için dikkati tüketilmelidir.

Yumurta: Sağlıklı doku, kemik ve eklemler için sülfür gerekir ve sülfür yumurtada bol miktarda bulunur. Aynı zamanda B vitamini bakımından zengin olan yumurta kas dokusunun ve eklem dokusunun gelişmesine katkıda bulunur.

İltihaplı Romatizmaya iyi Gelen Bitkiler: Bu bitkileri ister direk tüketin isterseniz bitkisel çay olarak kullanın. Isırgan otu, rezene, ardıç kozalağı, mayıs papatyası, melek otu kökü, hardal, lahana yaprağı ve menekşe gibi bitkiler İltihaplı romatizmalara karşı oldukça etkilidirler.

İltihaplı Romatizmaya Bitkisel Kür: İbrahim Saraçoğlu’nun tavsiye ettiği bitkisel kür ise iltihaplı romatizma rahatsızlığını hem tedavi eder hem de hastalığı tamamen ortadan kaldırır.

Hazırlanışı ve Uygulama: Kaynamakta olan yarım litre suya, önce 30 adet kiraz sapı eklenir ve kısık ateşte ağzı kapalı şekilde 3 dakika demlenir. 3 dakikadan sonra 1 tatlı kaşığı ısırgan otu ilave edilerek 3 dakika daha demlenir.

Ilık hale gelmesi için beklenen karışım daha sonra süzülür. Hazırladığınız kürün yarısını kahvaltıdan 2 saat sonra diğer yarısını öğlen yemeğinden 2 saat önce için. İltihaplı romatizma kürünü 21 gün boyunca her gün uygulayın.

İLTİHAPLI ROMATİZMA KONUSUNDA UZMANLARA SORU SORMAK İÇİN YAZIYA YORUM YAPMANIZ YETERLİDİR. SORU SORMAK İÇİN TIKLAiltihapli-romatizmaya-sicak-su-iyi-gelirmi

Bu yazı iltihaplı romatizmaya iyi gelen şifalı bitkiler bitkisel yağlar kaplıcalar şeyler ilaçlar besinler kremler yağlar kürler sıcak su kaplıca iyi gelir mi hangi bitkiler iyi gelir ne iyi gelir doğal kesin bitkisel çözüm çare son tedavisi nasıl tedavi edilir geçer beslenmeli hangi doktor bölüm bakar kür krem ısırgan otu iltihaplı romatizmayı yendim ne geçirir tetikleyen konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın
Lütfen İsminizi Yazın