İlk Yardım Malzemeleri Listesi Nedir Ne işe Yarar

0
896
Okunma

İlk yardım uygulamaları sizinde bildiğiniz üzere, herkes tarafından bilinmesi gereken ve bazı durumlarda hayat kurtaracak kadar önemli bir sağlık ve tedavi uygulama yöntemidir.

Toplum olarak ilk yardımın nasıl yapıldığını bilmediğimiz gibi, ilk yardım malzemelerinin nasıl kullanıldığını ve ne işe yaradığını da ne yazık ki bilmiyoruz.

Biz bu yazımızda sizlere ilk yardım malzemelerinin tanıtımını ve nasıl kullanılacaklarını ya da ne işe yaradıklarını anlatmaya çalışacağım. Bilmelisiniz ki bu malzemelerin doğru şekilde kullanımı başarı şansını ve oranını arttıracaktır.

Sargı Bezi: Yara üzerine konulan pansuman malzemelerinin yerinde tutulmasında kullanılır. Ayrıca kırıklarda, bölgenin tespiti ve hareketsizliğini sağlamak için de kullanılır.

Üçgen Sargı: Yaralı organı sarmak amacıyla kullanılmaktadır.

Gazlı Bez: Yaralarda pansuman malzemesi olarak kullanılır. Ancak ambalajından çıkarılırken yaraya gelecek yüzeyine el sürülmemelidir.

Hidrofil Pamuk: Yara üzerine pansuman malzemesi olarak steril gazlı bezin üstünü, ayrıca kırıklarda tespit malzemelerinin altını beslemede kullanılır.

Esmark Bandı: Kol ve bacaklardaki atardamar kanamalarının durdurulmasında kullanılır. Bant, kanayan kısmın üst bölgesinden iyice gerilerek sarılır. Atardamar sıkıştırıldığı için kan durur. Ancak 20 dakikada bir gevşetilmelidir.

Plaster: Yara üzerine konulan pansuman malzemesinin yerinde tutulmasında kullanılır.

Yara Bandı: Küçük yaraların üstünü kapatmak ve yarayı dış etkenlerden korumada kullanılır.

Turnike: Kol ve bacaklardaki atardamar kanamalarının durdurulmasında kullanılır.

Çengelli İğne: Bezin tutturulmasında kullanılır

Makas: Sargı ve pansuman malzemelerinin kesilmesinde kullanılır.

Plastik Örtü: Yaralının altına sermek ya da şoktaki hastanın üzerine örtmek için kullanılır.

İlk Yardım Kitabı: Çeşitli ilk yardım uygulamalarının, ilk yardımla ilgili daha fazla bilginin öğrenilmesi ve de hasta veya yaralıya yardım için kullanılır.

Buz Torbası: Yaralı veya da hastanın eğer ateşi varsa ateşini düşürmek için kullanılır. Aynı zamanda vücudun herhangi zedelenen ya da bir yere çarpılan bir bölgesinin şişliğini indirmek için de kullanılır.

Vücut Termometresi: Vücut termometreleri insan vücudundan sıcaklık ölçmede kullanılan aygıtlardır. Termometreler cıvalı termometre, dijital temaslı termometreler ve dijital temassız termometreler şeklinde olabilir.

İLK YARDIM KONUSUNDA MERAK ETTİKLERİNİZİ, YAZIYA YORUM YAPARAK UZMANLARIMIZA SORABİLİRSİNİZ. YORUM YAPMAK İÇİN TIKLA

ilk-yardim-malzemeleri

Bu yazı ilk yardım malzemeleri malzemesi listesi ne işe yarar nedir nelerdir fiyatı nasıl kullanılır çantasında bulunması gerekenler eğitici eğitimi soruları yönetmeliği yönergesi ilk yardım çantasında bulunması gereken malzemeler dolabı fiyatları çeşitleri ürünleri bilgileri belgesi broşürü afişi modülü konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın
Lütfen İsminizi Yazın