Ihlamur Çayının Faydaları Yapılışı Zararları

0
610
Okunma

Ülkemizde kış aylarında en çok kullanılan ve halk arasında en bilinen bitki çaylarının başında ıhlamur çayı gelmektedir. Hatta ıhlamur tüketimi o kadar yaygın bir hal almıştır ki, ıhlamur çayı yerine ıhlamur tabiri daha çok kullanılır hale gelmiştir.

Bu yazımızda ıhlamur çayının hazırlanması, demlenmesi, faydaları ve zararları hakkında kısa kısa bilgiler aktarmak istiyorum.

Ihlamur Çayı Nasıl Hazırlanır? Yemeklerden sonra siyah çay ya da kahve içme alışkanlığınız varsa bunların yerine ıhlamur çayı içerek hem sindirim sisteminizin daha iyi çalışmasını hem de ruhsal olarak rahatlama içerisine girmeyi sağlayabilirsiniz.

Ihlamur çayı hazırlarken bardak başına bir çay kaşığı tepeleme kurutulmuş ıhlamur ölçüsünü kullanabilirsiniz. Ihlamuru suyla birlikte kaynatmayın. Önce suyu kaynatın ve önceden ıhlamur koyduğunuz demliğe kaynamış suyu boşaltıp ağzını kapatarak 10 dakika süreyle demlenmesini bekleyin. Yemeklerden sonra günde 3 kere ıhlamur çayı içebilirsiniz. Lütfen tek seferde bir su bardağından daha fazla ıhlamur çayı tüketmeyin.

Ihlamur Çayının Faydaları: Avrupa’da, ve neredeyse orta kuşağa yakın ülkelerin tamamında halk arasında yüzyıllardır çeşitli rahatsızlıkların tedavisinde kullanılan ıhlamur bitkisi, ıhlamur ağacından toplanarak elde edilir. Ihlamur çayı geleneksel olarak sinirleri yatıştırmak ve kaygı giderici olarak kullanılmaktadır.

Bu en bilinen özelliğinin yanında ıhlamur; Terlemeyi teşvik eder, Ateş düşürür, Öksürüğe iyi gelir, Gribe ve nezleye iyi gelir, Migren ağrılarını hafifletir, Kaygıyı azaltır, Stresi azaltır ve rahatlama sağlar, İshal tedavisinde kullanılır, Kan basıncını düşürür, Karaciğer rahatsızlıkları tedavisinde kullanılır, Damar sertliğine karşı kullanılır, Sindirim sisteminin daha iyi çalışmasını sağlar, Kas spazmını giderir, Safra kesesi rahatsızlıklarına karşı kullanılır, Boğaz ağrısını alır, Hazımsızlığa iyi gelir, Çarpıntıyı giderir, Toksinlerin atılmasına yardımcı olur.

Ihlamurun Yan Etkileri: Ihlamur çayı kısa süreli ve tavsiye edilen miktarda kullanılırsa hiç bir yan etkisi yoktur. Fakat uzmanlar uzun süreli ıhlamur çayı kullanımının kalp hasarına neden olabileceğini belirtiyorlar.

Ayrıca ıhlamur ağacı kabuğuna temas etmek ciltte tahrişe ve kaşıntıya yol açabilir. Gebe ve emzirme dönemindeki kadınların ıhlamur çayı içmeden önce doktorlarına danışmaları kesinlikle tavsiye edilmektedir.

IHLAMUR ÇAYI HAKKINDA UZMANLARA SORU SORMAK İÇİN YAZIYA YORUM YAPMANIZ YETERLİDİR. YORUM YAPMAK İÇİN TIKLA

ihlamur-cayi-neye-iyi-gelir

Bu yazı ıhlamur çayının faydaları yapılışı hazırlanışı zararları rengi cilde faydası yan etkileri içine neler konur ıhlamur çayı nasıl yapılır hazırlanır içilir demlenir kaynatılır pişirilir kalorisi içeriği besin değeri neye iyi gelir neye faydalıdır nereden alınır ne kadar sürede tüketilmeli nedir ne kadar fiyatı konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın
Lütfen İsminizi Yazın