İdrardan Kan Gelmesi Neden Olur Ne Anlama Gelir

0
1312
Okunma

Kimi zaman bir test sonucu şans eseri, kimi zaman ise bariz derecede kanama ile idrardan kan gelmesi durumu ortaya çıkabilir.

İdrarda saptanan kanamanın pek çok nedeni vardır. Ciddi bir tehlikenin habercisi olabileceği gibi önemsiz bir nedenden de olabilir. Bu nedenle mutlaka araştırılmalıdır.

Şimdi isterseniz idrardan kan gelmesinin nedenlerini daha şekilde inceleyelim.

Nefrit: Böbreklerin etli dokusundaki hastalıklardır. Bazen böbrek yetmezliğine kadar ilerleyebilir. İdrar tetkikinde kan hücrelerinden başka protein ve hücre silindiri görülebilir.

Taş: Taşlar devamlı kanamaya neden olabilir. Böbrek taşlarında kanama ve ağrı daha azdır. Yola düşmüş üreter taşlarında ise kanama ve özellikle ağrı çok fazladır.

Kanser: Böbrek havuzu ve üreter kanserlerinde görülür. Bazen de böbrek etli dokusunun tümörlerinde rastlanır.

Polikistik Böbrek: Her iki böbreğin birden kistle dolu olduğu bir hastalıktır. Bazı tipleri erken yaşta böbrek yetmezliği yapar.

Böbrek Kisti: Nadiren kendi içine kanayan ve idrar yoluna açılan (iyi huylu) kistlerde görülür.

Böbrek Damar Hastalıkları: Bazı kan hastalıkları ile kan sulandırıcı ve benzeri ilaçlar alanlarda görülebilir. Bir kesik veya yara olduğu zaman da bu hastalarda kanama fazla sürebilir.

Tıkanma: Enfeksiyon, taş veya travma sonucu, böbrekten idrar akımının engellenmesi sonucu oluşur.

Sistit: Genellikle kadınlarda rastlanan ve daha çok mesaneyi tutan idrar yolu enfeksiyonu sistit diye adlandırılır. Kanama yanında sık idrara gitme, idrarda yanma, idrarın tam boşalmaması, karın alt bölgesinde ağrı, ani idrar bastırması gibi bulgular eşlik eder.

Mesane Kanseri: İdrarda kanama nedenlerinin en önemlisidir. Sinsi bir hastalıktır. Yavaş ve sessiz ilerler. Aslında mesane kanseri erken belirti veren bir hastalıktır. Ama uyarısını genellikle bir kez ve belli-belirsiz yapar.

İyi Huylu Prostat Büyümesi: Prostat büyümesinde kanama bazen daha fazla ve sık olabilir. Hastalık ilerledikçe kanama artarsa, kan kaybı riski olabilir.

Mesane Taşı: Özellikle prostat büyümesi nedeniyle problem olan mesane taşları, hem kanamaya hem de sistite benzer şikayetlere neden olurlar. Tek başına mesane taşının veya tek başına iyi huylu prostat büyümesinin tedavisi yetmez.

İnterstisyel Sistit: Pek sık görülmese de, hastanın günlük hayatını çok aksatan ve huzurunu kaçıran bir hastalıktır. Genelde kadınlarda rastlanır. Kanama yanında idrar şikayeti de çoktur.

Üretrit: Çok daha sıklıkla erkeklerde görülür. Dış idrar yolunun iltihabıdır. Genellikle cinsel ilişki sonucu alınan bir mikrobun neden olduğu enfeksiyon sonrasında olur.

İdrardan Kan Gelmesi Tedavisi: Sizlere sıraladığımız yöntemleri kullanarak tedavi uygulanır.

– Ultrason yapılarak, böbreklerde kitle veya tümör gibi yapılar araştırılır. Ayrıca böbreğin etli dokusunu değiştiren durumlar saptanır.

– Röntgen çekilerek taş araştırması yapılır. Damardan ilaç verilerek, filmde idrar yolunun dinamik yapısına bakılır.

– Bilgisayarlı tomografi idrar yolunun içi ve dışı ile ilgili detayları verir. Taş olup olmadığını net bir şekilde gösterir. – MR yapılarak organların iç yapıları daha detaylı araştırılır.

– Bazen mesaneyi tam olarak değerlendirmek mümkün olmaz. Bu durumda sistoskopi denilen tetkik yapılarak mercekli alet ile içeri bakılması gerekir. Bu aynı zamanda, dış idrar yolunu inceleyen tek yöntemdir.

– Bazen de böbrek borusu (üreter) ve böbrek içini incelemek için mesaneden yukarı ilaç verilerek inceleme yapılır veya gözle direkt görüntüleme için üreteroskopi denilen küçük operasyona gerek olur.

BU KONU HAKKINDA UZMANLARA SORU SORMAK İÇİN YAZIYA YORUM YAPMANIZ YETERLİDİR. YORUM YAPMAK İÇİN TIKLA

idrardan-kan-gelmesi-neden-olur

Bu yazı idrardan kan gelmesinin sebebi nedenleri nedir sebepleri nelerdir neden olur nedendir neyin belirtisi ne anlama gelir nasıl anlaşılır geçer önlenir tedavi edilir hangi hastalığı belirtisi hangi doktor bölüm bakar idrardan kan gelince ne yapmalı ne olur oruç bozulur mu namaz kılınır mı konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın
Lütfen İsminizi Yazın