İdrar Söktürücü Çaylar İlaçlar Besinler

0
804
Okunma

Ne yazık ki birçok kişi idrara çıkmanın öneminin farkında değildir. Hatta bazılarımız sık idrara çıkma probleminden şikayet ederiz. Oysa ki belirli bir sayıda idrara çıkma isteği ve belirli bir miktarda idrar atılması vücut için çok önemli hayati fonksiyonlar içerir.

Böbreklerde üretilen idrar, toksinleri atmaya ve vücudunuzdaki atık maddeleri çıkarmaya yardımcı olur. Normal koşullar altında, sağlıklı bir yetişkin için vücuttan atılan idrar miktarı, 24 saatte 1,000 ile 1,500 mililitre arasında olmalıdır.

Bazı sebeplere bağlı olarak idrar miktarı düşebilir. 24 saatte çıkarılan idrar miktarı 400 ml’den az olduğu durumlar, “Oligüri” olarak adlandırılır. 100 ml’den az olduğu durumlar da “Anüri” olarak adlandırılır. Yavaş yavaş idrar söktürücü şeylerin önemini anlamaya başladınız sanırım.

İdrar çıkarmadaki azalmanın nedenleri arasında; dehidrasyon, enfeksiyon veya travma, üriner sistem tıkanıklığı, bazı ilaçların yan etkisi, böbrek sorunları ve diyet gibi etkenler vardır.

Günlük çıkardığınız idrar miktarı normal aralığın altında ise, bacaklar, kollar, ayak bilekleri veya yüzünüzde şişme görülebilir. Bu, böbreğin zarar görmesini önlemek için, vücuttan idrar söktürmeniz gerektiği anlamına gelir. İşte tam bu noktada karşımıza idrar söktürücü şeyler çıkar.

İdrar Söktürücü Şeyler: Eminim ki hepiniz şu ana kadar idrara çıkmanın ve idrar miktarının önemini kavradınız. Fakat bazı durumlarda yeteri seviyede idrar çıkmaz ve biz de bu gibi durumlarda idrar söktürücü şeylere başvururuz. İdrar söktürücü şeyler nelerdir derseniz; idrar söktürücü, ilaçlar, çaylar, besinler, meyveler, yiyecekler gıdalar olarak sıralayabiliriz.

Karpuz: Bu lezzetli meyvede bol miktarda su bulunduğundan, vücuttan sıvı atılmasına yardımcı olur. Vücudu besleyen vitamin ve mineraller bakımından da zengindir. Kavun, karpuz ile aynı özellikleri taşımaktadır.

 Yeşil Çay: Yeşil çay, içerdiği yüksek miktarda kafein sayesinde, vücutta birikmiş sıvıları azalmada büyük bir yardımcıdır. Yine de yeşil çaydaki kafein miktarı, kahvede bulunan kafein miktarından azdır.

Elma Sirkesi: Elma sirkesi, güçlü bir idrar söktürücü olan potasyumun vücutta dengelenmesini sağlar.

Domates: Domateste, başta C vitamini olmak üzere, vücuda yararlı bir çok bileşen mevcuttur. Düzenli olarak domates tüketmek, böbreklerin düzgün çalışmasını, böylece vücuttaki sıvı ve toksinlerin daha hızlı dışarı atılmasını sağlar

Maydanoz: Maydanozu, salataları ve yemekleri süslemek için sıklıkla kullanırız, ama onun muhteşem idrar sökücü ve ödem atıcı özelliğini pek azımız bilir. Maydanozu tüketmenin en iyi yolu demleyerek, sabah erken saatlerde, boş mideye içmektir.

Enginar: Enginarın idrar söktürücü özelliği asırlardır bilinir. Bugün, bu özelliğinin yanında, hem böbreklerin düzgün çalışmasını sağladığını, hem de içerdiği besleyici maddeler ile sağlığa çok iyi geldiğini biliyoruz.

Kuşkonmaz: Böbreklerin sağlıklı kalmasını sağlayan birçok bileşen mevcuttur. Bu bileşenler sağlığınızı olumsuz yönde etkileyebilecek birikmiş sıvıların atılmasında da yardımcı olur.

Kızılcık: Kızılcık, toksinlerin atılmasını sıklaştırarak, ve sağlığa zararlı mikroorganizmaların üremesini engelleyerek, kadınlarda yaygın olarak görülen idrar yolları enfeksiyonlarını önlemeye yardımcı olur. Ayrıca kızılcığın, var olan en iyi antioksidanlardan biri olduğunu da belirtmekte fayda var.

Yulaf: Bu harika besin, kolesterolü düşürmesi ve kontrol altında tutması ile bilinir. Ayrıca vücutta sıvı birikmesine bağlı oluşan ödemlerin atılmasını sağlar. Bunu, içerdiği silikon dioksit adlı madde sayesinde gerçekleştirir.

İDRAR SÖKTÜRÜCÜ ŞEYLER HAKKINDA UZMANLARA SORU SORMAK İÇİN YAZIYA YORUM YAPMANIZ YETERLİDİR. SORU SORMAK İÇİN TIKLAidrar-sokturucu-besinler

Bu yazı idrar söktürücü ilaçlar çay ekşi besinler gıdalar meyveler ne demek desal ampul tansiyon ilaçları çaylar idrar söktüren bitki otlar su şifalı idrar söktürmek için ne yapmalı dua idrar söktürmeye ne iyi gelir antibiyotik serum sebzeler tablet toz yiyecekler mısır püskülü hap fiyatı kür isimleri şurup içecekler maydanoz kürü hakkında kısaca bilgi vermek için yazılmıştır.

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın
Lütfen İsminizi Yazın