İdrar Kaçırma Nedir Nedenleri Nasıl Engellenir

0
129
Okunma

Özellikle kadınların başına gelen bir rahatsızlık olan idrar kaçırma hakkında bilgiler aktarmak istiyorum sizlere.

İdrar kaçırmanın ne demek olduğunu, nedenleri ve sebeplerini, ayrıca idrar kaçırma tipleri ve tedavi yöntemleri hakkında kısa ama öz bilgiler paylaşacağız.

İdrar Kaçırma Nedir? İdrar kaçırma, hastalarda istemsizce meydana gelen idrarı tutamama durumuna verilen addır.

Konuyu kadınlar açısından ele alacak olursak; yapılan araştırmalara göre menopoz dönemini yaşayan kadınların %40-70’inde, doğurma çağında bulunan kadınların da ortalama %20-45’inde idrar kaçırma durumları görülmektedir. Doğurganlık döneminde idrar kaçırma sorunu yaşayan kadınların geneli, bunun gebelik ile alakalı olabileceğini düşünmektedirler.

İdrar kaçırma durumlarından dolayı oluşan koku ve leke yüzünden kadınlarda sosyal ortamlarda tedirginlik oluşmaktadır.

İdrar Kaçırma Nedenleri: Kadınlarda idrar kaçırma çok sayıda nedeni vardır. En sık sebepler mesanenin enfeksiyonları (sistit), zor doğumlar, çok sayıda doğum yapmak, menopoz sonrası rahim sarkmaları, mesane taşları, rahim ve diğer genital organlardan geçirilen operasyonlar sayılabilir.

Ayrıca sinir sistemi kaynaklı felçler, Alzheimer ve demans gibi hastalıklar da sık rastlanılan kadınlarda idrar kaçırma nedenleri arasındadır.

Yine şeker hastalığı, obezite de kadınların idrar kaçırmanın nedeni olabilir. Özellikle yaşlı hastalarda kas gevşeticiler, idrar söktürücüler, sinir sitemine etkili ilaçlar, tansiyon ilaçları da idrar kaçırma nedeni olabilir.

Bu idrar kaçırma nedenleri arasında sık rastlanılan zor doğumların ayrı bir önemi vardır. Uzamış zor doğumlar sırasında mesaneyi yerinde tutan kaslarda küçük yada büyük yırtıklar oluşabilmektedir. Bu tip durumlarda mesane doluyken hapşırma, öksürme ve ağır bir yük kaldırma ile idrar kaçırma oluşur ki bu duruma stres inkontinansı denir.

İdrar Kaçırma Tipleri: 4 tip idrar kaçırma vardır.

– Stres tipi idrar kaçırma
– Sıkışma tipi idrar kaçırma
– Taşma tipi idrar kaçırma
– Fonksiyonel idrar kaçırma

İdrar kaçırma Tedavisi: İdrar kaçırmanın başarılı bir şekilde tedavi edilmesi için kaçırmanın nedeninin tam olarak ortaya konması gerekir. Çoğu hastada hastanın şikayetlerinin dinlenmesi bile tanı için yeterli olabilir. İdrar yolları ultrason incelemesi, idrar testi de ayırıcı tanıda yardımcı olabilir.

Zor olgularda ise ürodinami olarak adlandırılan ve idrar kaçırmadaki bozukluğu tam olarak ortaya koyabilen özel bir test uygulanmaktadır. Gerekli testlerle idrar kaçırmanın sebebi ortay konduktan sonra tedaviye geçilebilir. İdrar kaçırma tedavisinde egzersiz, manyetik kas stimulasyonu, ilaç tedavisi ve son olarak çeşitli Ameliyat yöntemleri uygulanabilir.

Egzersiz: Tedavinin olmazsa olmazıdır. Hastaya deneyimli bir fizyoterapist tarafından pelvik taban kaslarını nasıl kullanması gerektiği öğretilir. Yaptırılan özel egzersizler ile idrar tutmaya yardımcı kasların gücü artırılır.

İlaç Tedavisi: Uygun hastalarda bazı ilaçlar ile idrar inkontinansı kısmen azaltılabilir. İlaç tedavileri özellikle stres ve urge inkontinans vakalarında etkilidir. İlaç tedavisi uygun hastalarda manyetik stimulasyon ve egzersiz tedavileri ile kombine edilmelidir.

Cerrahi Tedavi: Bu tedavi yöntemleri ile şikayetleri azalmayan hastalarda cerrahi yöntemler uygulanabilir. Son yıllarda daha basit yöntemler geliştirilmiş olup uygun vakalarda kadınların idrar kaçırma sorunlarında başarılı sonuçlar alınmaktadır.

İDRAR KAÇIRMA HAKKINDA SORULARINIZI, YAZIYA YORUM YAPARAK UZMANLARA İLETEBİLİRSİNİZ. YORUM YAPMAK İÇİN TIKLA

idrar-kacirma-nedenleri

Bu yazı idrar kaçırmanın nedenleri sebepleri nelerdir bitkisel tedavisi nedir külodu yıkanabilir latince nasıl engellenir önlenir anlaşılır idrar kaçırmaya ne iyi gelir bitkisel çözüm hangi bölüm doktor bakar iyi gelen yiyecekler bitkiler ilaç egzersizleri tıptaki adı idrar kaçırmayı engelleyen nasıl önlenir önlemek için önleyen engelleyen konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın
Lütfen İsminizi Yazın