İç Kanama Nedir Nasıl Olur Durdurulur

0
1653
Okunma

Bazı hastalıklar ve sağlık problemleri vardır ki direkt olarak belli olmaz veya anlaşılması çok zordur ve bu nedenden dolayı tedavisi de oldukça zorlayıcı ve riskli olmaktadır.

İşte bu tip sağlık problemlerine örnek olarak iç kanama problemini örnek gösterebiliriz. Yazımızda sizlere iç kanamanın ne olduğunu, belirtilerini ve iç kanamaya karşı uygulanacak ilk yardım ve tedavi yöntemlerini kısa kısa anlatmaya çalışacağım.

Bu yazıyı mümkün mertebe kısa tutacağım. Belki kısa olduğu için okumanız daha kolay olur. Belli olmaz, belki bir gün bu bilgiler sayesinde bir hayat kurtarabilirsiniz.

İç Kanama Nedir: Dışarıdan gelen darbelerle iç organların kanaması ve kanın vücut boşluklarına akmasına iç kanama adı verilir.

Şimdi sizlere iç kanamanın genel olarak rastlanan belirtilerini sıralamak istiyorum.

İç Kanama Belirtileri
Kan; Yaralı insanın öksürükleri takip edilir. Öksürük kanlıysa iç kanama söz konusu olabilir. Kusma halinde içerisinde kan var mı yok mu kesinlikle bakılması gerekir.

Darbe; Aşırı güçlü alınan darbeler iç kanamanın en büyük sebebidir. İnsan ciddi bir darbe almış ise iç kanama ihtimali yüksektir.

Şok; İnsanın iç kanamasına eşlik edecek tarzda soğuk terlemesi, bilincini kaybetmesi ve fazla halsizlik hali şoka girdiğini ve bu şekilde iç kanama yaşıyor olabileceğine işarettir.

Dışkı; Bilinç kaybı durumunda anüs kası gevşeme gösterir. Böyle bir durumda dışkı kendi kendine akar. Dışkı fazla koyu renkte ve kanlı geliyorsa iç kanama ihtimali vardır.

Kanama; Burundan ve ağızdan gelen kan için kanamanın belirtileri arasındadır. Alınan darbe kafa bölgesinde ise bu risk artış gösterir.

İlk Yardım: İlk yardım metotları ile iç kanamayı kontrol altına almak mümkün değildir. Hasta bir an önce hastaneye ulaştırılmalıdır. Bu süre içerisinde hasta sırt üstü yatırılıp, elbiseleri, yakası gevşetilerek rahat ettirilmelidir. Cesaretlendirici sözler söylenerek güven telkin edilmelidir. Üstü örtülerek vücudun ısı kaybetmesi önlenmelidir. İç kanaması olan veya olduğundan şüphe edilen hastaya asla ağızdan bir şey verilmemelidir. Hastaneye ulaşıncaya kadar hasta iyi gözlenerek acil servisteki doktorlara doğru bilgi verilmelidir.

İç Kanamalarda Kullanılan Terimler
Hematom: Deri içinde kanama sebebiyle, kan birikintilerinin oluşturduğu yumuşak kitledir.
Ekimoz: Deri içinde kanama nedeniyle oluşan siyah-mavi renk değişikliğidir.
Hematüri: İdrardan kan gelmesine denir.

Melena: Dışkının katran görünümünde olması.
Hemoptizi: Öksürükle birlikte karaciğerden kan gelmesidir.
Hematemez: Kusmukla birlikte ağza kan gelmesi durumudur. Mide bağırsaklardaki bir kanama sonucu biriken kanın sindirim sistemi salgıları etkisi ile değişmiş kan birikintileri kahve telvesi gibi görünümdedir.

İÇ KANAMA HAKKINDA UZMANLARIMIZA DANIŞMAK İÇİN YAZIYA YORUM YAZMANIZ YETERLİDİR. YORUM YAPMAK İÇİN TIKLA

ic-kanamaya-ne-iyi-gelir

Bu yazı iç kanama nedir ne kadar sürer ne zaman belli olur nasıl olur durdurulur oluşur tespit edilir iç kanamanın belirtileri sebepleri sonuçları tehlikeleri iç kanamaya ne iyi gelir nasıl müdahale edilir neden olan ilaçlar belirtileri ilk yardım tedavi iç kanamayı ne durdurur durduran durdurmak kaç saatte belli olur ne kadar sürede konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın
Lütfen İsminizi Yazın