Hemofili Nedir Nasıl Tedavi Edilir

0
437
Okunma

Bu yazımızda sizlere bir kan hastalığı olan hemofili hastalığı hakkında bilgi vermek istiyoruz.

İlk önce hemofilinin tanımını, daha sonrasında hemofili çeşitlerini, nedenlerini, belirtileri ve tedavisini, son olarak ise hemofili hastalığı için doğal ve bitkisel çözümleri sizlere anlatmak istiyorum.

Hemofili Nedir: Hemofili kanınızın normal olarak pıhtılaşmaması gibi bir durum olup nadir görülen bir kanama bozukluğudur. Hemofili hastalığınız varsa, bir yaralanma sonrasında başkalarına göre kanamanız daha uzun sürebilir. Özellikle diz, ayak bileği ve dirsek olmak üzere içeriye de kanamanız olabilir. Bu kanama organ ya da dokulara zarar verebilir ve yaşamı tehdit edebilir.

Hemofili Çeşitleri: Hemofilinin nedeni, kanın pıhtılaşmasını sağlayan faktörlerin eksik olmasıdır. İki tip Hemofili vardır: Hemofili A ve Hemofili B şeklinde ikiye ayrılır.

Bu isimlendirme kanda eksik olan proteine göre yapılır. Hemofili A’da faktör 8 proteini eksiktir. Hemofili B’ye göre daha fazla görülür. Hemofili hastalarının % 80’i bu gruptadır. Bu faktör 8 proteinin kanda bulunması gereken miktarın yarısının altına düştüğünde Hemofili ortaya çıkar. Ne kadar az ise hastalık o kadar şiddetlidir.

Hemofili B ise faktör 9 proteinin eksikliğinden kaynaklanmaktadır. Hastalığın klinik belirtileri Hemofili A’dan ayırtedilemez. Belirti vermeden ilerleyebildiğinden tanısı kandaki faktör seviyelerinin belirlenmesiyle ortaya konulur.

Hemofili Belirtileri: Hemofilinin belirtilerinin şiddeti, kanda bulunan faktörlerin ne kadar eksik olduğuna bağlıdır.Belirtisi kanamadır. Çocukluk çağında ortaya çıkan beyin kanaması, ölüme neden olabilir. Genelde bu yaştaki kanamalar yaralanmalara bağlı olarak görülür.

Çocuk, ağzını ya da burnunu bir yere çarptığında kan kaybı görülür. Ayrıca oyun çağında, dizini çok yaralayan çocukta, kanama eklem içine olabilir. Bu sık tekrarlarsa, ciddi problemlere yol açar. Eklemin hareketlerini kısıtlar hatta tamamen ortadan kaldırabilir. Kemiklerin kaynaşmasına neden olur.

Hemofili Nasıl Belli Olur? Hemofili tanısı hayatın her döneminde teşhis edilebilir. Yeni doğan çocukta da bu hastalık tespit edilir. Fakat, hemofili hastalarında, kanamanın ne zaman görüleceği bilinmediğinden, tanı için doktora başvurma zamanı da gecikir.

Doktora gittiğinizde, size ailede böyle bir durumun daha önce olup olmadığı sorulacaktır. Hastalığın geçişinde, anneden gelen genler önemli olduğundan, annenin kardeşlerinde ya da kardeşlerinin çocuklarında hemofili hastası olup olmadığı araştırılır.

Ayrıca yapılan kan tahlilleriyle, kan pıhtılaşmasına bakılır. Kesin tanı, bu testlerden sonra konur. Hemofili tedavisi uzun sürer ve bundan sonra hastayı ve ailesini ciddi ve uzun bir süreç beklemektedir.

Hemofili Nasıl Tedavi Edilir? Hemofilinin tedavisi ömür boyu sürer. Çünkü bu hastalık genetik bir hastalıktır ve henüz tedaviler bu aşamaya gelmemiştir. Hastalıkta eksik olan proteinler enjeksiyonla yerine konur. Bu şekilde, hastada kanama olduğunda pıhtılaşmanın oluşması sağlanır. Fakat bu kalıcı bir tedavi şekli değildir. Sürekli ve düzenli bir şekilde uygulanması gerekir. Bir müddet sonra hastada bu kalıcı faktörler yine azalacaktır ve eski seviyesine inecektir. Ayrıca Avrupa’da kullanılan suni faktör ilacı da ülkemizde de satılmaya başlanmıştır.

Hastalığın tanısı erken konduğunda, bu yöntemle kişi, günlük yaşamını diğer insanlardan farksız bir şekilde sürdürebilmektedir. Bu hastalığın tedavisi için çalışmalar devam etmektedir. Özellikle Amerika’da 40 gönüllü hasta üzerinde gen tedavisi uygulanmaktadır. Hastalara zayıflatılmış virüs verilmekte ve bu virüs karaciğere yerleşerek, faktör 8 üretmektedir. Fazla miktarda verilmediğinden, henüz yan etkisi görülmemiştir. Amaç, hastalığı tamamen ortadan kaldırmaktır.

Hemofili için Bitkisel Çözüm: Hemofiliye ne iyi gelir sorusunun cevabını arayanlara özel bitkisel karışım önerilerimiz var.

Bir fincan kaynar suyun içine bir çay kaşığı bu karışımdan katılıp, demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek günde dört kez birer fincan içilir.

Yukarıdaki karışımın 250 gram kadarı on iki saat boyunca soğuk suda bekletildikten sonra ertesinde ısıtılarak bir leğenin içinde yirmi dakika boyunca devir daim ettirilerek kullanılır. Leğende biriken su tekrar ısıtılarak iki banyo için daha kullanılabilir.

Bir çay fincanı kaynar suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı aslanpençesi katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek içilir.

HEMOFİLİ HAKKINDA UZMANLARA SORU SORMAK İÇİN YAZIYA YORUM YAPMANIZ YETERLİDİR. YORUM YAPMAK İÇİN TIKLA

hemofiliye-iyi-gelen-bitkiler

Bu yazı hemofili hastalığı nedir belirtileri nedenleri nelerdir nasıl tedavi teşhis edilir oluşur bulaşır bir hastalıktır aktarılır taşınır anlaşılır için şifalı bitkiler kullanılan ilaçlar kür karnesi için gerekli bilgiler hemofiliye müjde kesin çözüm son hangi doktor bölüm bakar gidilir hemofilinin özellikleri hakkında kısaca bilgi vermek için yazılmıştır.

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın
Lütfen İsminizi Yazın